Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Watoto/wadogo zetu wanajifunza mashuleni?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by SN_VijanaFM, Sep 22, 2010.

  1. S

    SN_VijanaFM Member

    #1
    Sep 22, 2010
    Joined: Mar 25, 2010
    Messages: 58
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Asalaam-aleikum wana JF!

    Kuna ripoti kuhusu mwelekeo wa sekta ya elimu Tanzania ambayo imetolewa leo asubuhi; inajadili mambo nyeti mno, ambayo labda yatashtua wengi wetu.

    Dhumuni la kuileta hii ripoti hapa inajulikana -- usisite kutuambia maoni yako. Nitajaribu kufuatilia mjadala na kunakili maoni ambayo yatasaidia wengine. Ila kama ukiweza, nitashukuru ukiacha maoni yako kwenye tovuti ya Vijana FM ili kuturahisishia kazi.

    Huu ni muhtasari tu, ripoti kamili zitafuata. Pia, jamani msisite kusambaza ripoti hizi...

    __________________________________________

    A much-needed study illustrates the urgent need for reform in Tanzania's education policies.

    Tanzania has made large investments in basic education in keeping with its Millenium Development Goals. Today, the Government spends 1 in every 5 shillings of its budget on education.

    Uwezo, meaning capability in Swahili, is an organization that has set out to assess student learning, starting with basic skills in literacy and numeracy. This is being done in an effort to see how much value has been created out of investments in Tanzanian education.

    Uwezo have now conducted their first assessment: 42,033 children in 22,800 households spread over 38 districts were assessed.

    A report has been released with the following conclusions:

    1. One in five primary school leavers cannot read Standard 2 level Kiswahili.
    2. Half the children who complete primary school cannot read in English.
    3. Only 7 in 10 primary school leavers can do Standard 2 level Mathematics.
    4. Urban based children perform better than rural based children.
    5. Girls do slightly better than boys.
    6. Children with educated mothers perform better.
    Je, watoto wetu wanajifunza? Download and read the report here:

    The launch event for this report took place today in Dar-es-Salaam. If you were there, feel free to use the commenting space below to share your experience and thoughts with our readers.

    __________________________________________

     
  2. m

    mnazareti Member

    #2
    Sep 22, 2010
    Joined: Sep 1, 2010
    Messages: 10
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    hii ni balaa kwa nchi yetu na viongozi wanasema elimu ya tz inapanda
     
Loading...