Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Watanzania walio nje pia wachangia kujenga uchumi wa Tanzania

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by BAK, Oct 15, 2009.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Oct 15, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,074
    Likes Received: 9,780
    Trophy Points: 280
    2009-10-15 08:55:00
    Tanzanians remit over Sh18 billionBy Florence Mugarula and Vivian Uisso
    THE CITIZEN

    Tanzanians living abroad remitted about Sh18.2 billion ($14 million) to the national economy in 2007, the minister for East African Cooperation, Dr Deidorus Kamala, has said.

    Launching the 2009 Human Development Report in Dar es Salaam on Tuesday, he said human mobility was among the strong pillars in building a nation's economy.

    According to him, the Uganda government collected about Sh1.64 trillion ($896 million) from its nationals living and working outside the country. Kenya was by far the largest recipient of foreign currency in the EAC region, receiving almost three times the Uganda figure from its nationals living abroad, he said.

    Human mobility is very important when it comes to economic development and exchange of skills and technology. Tanzania earns billions of from its citizens living abroad, and this also applies to Uganda and other African countries, said minister Kamala.

    However, he said human mobility had its negative side, including brain drain in which skilled and professional personnel run abroad for greener pastures.

    Mr Kamala, who is also MP for Nkenge, said, however, that human mobility brings positive changes if the migrants follow legal procedures. In his remarks, the United Nations resident coordinator and UNDP resident representative, Mr Alberic Kacou, said migration within and between countries has a great potential as it increases people's freedom and improves their lives.

    The UNDP country boss said it was estimated that by next year more than a quarter of Tanzanians would be living in cities. This power of human mobility can be seen as a force to be harnessed and utilised to make equal opportunities available for economic and social development, he said. However, Mr Kacou said migration
     
  2. K

    Koba JF-Expert Member

    #2
    Oct 15, 2009
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,064
    Likes Received: 435
    Trophy Points: 180
    Mbona tofauti ni kubwa sana kati ya wenzetu(Kenya,Uganda),yaani Uganda wako zaidi ya milioni 800$ na sisi tupo 14M$,kuna tatizo hapo tena kubwa sana...lakini nikijiangalia mwenyewe na marafiki zangu wa karibu watu wanashindwa kusukuma pesa nyingi nyumbani kwenye projects kubwa kama za kujenga/kununua nyumba kwa sababu system iliyopo ina discourage sana maana kuanzia ununuzi mpaka ujenzi ni sekta isiyoeleweka na imejaa matapeli watupu,hata kutuma vitu au kuanza biashara watu wanaogopa TRA,Posta na ile bandari ya mafisadi na watu siku hizi wengi wameacha mambo ya kutuma pesa kwa ndugu wafanyiwe projects kama za kujengewa nyumba maana wengi wameishia kudhulumiwa tuu...hapo kenya unaweza pata mortgage kama unaishi na kufanya kazi nje.
     
  3. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #3
    Oct 15, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Ushukuru ujamaa kwa kutotoa waTanzania nje.
     
Loading...