Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Watanzania Tuna Kamuliwa Wawekezaji Wanatesa Na Misamaha Ya kodi

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by POSHO MAVYEO, Jul 17, 2011.

  1. POSHO MAVYEO

    POSHO MAVYEO JF-Expert Member

    #1
    Jul 17, 2011
    Joined: Jun 28, 2011
    Messages: 377
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    NHC now slaps 18pc VAT on rent


    16th July 201
    The National Housing Corporation has announced the addition of 18 per cent Value Added Tax on its due rents for residential buildings in a move geared to increase government revenue
    .[​IMG]




    Speaking to journalists in Dar es Salaam yesterday, NHC head of corporate public affairs Suzan Omari said the increment of the 18 per cent VAT followed an amendment of the VAT law which was announced by Minister for Finance Mustafa Mkulo when tabling the government budget for this financial year.
    She explained that the VAT charged on NHC rents would be revenue to the government which the corporation would be collecting as an agent.
    She said previously, NHC's commercial buildings were charged VAT but residential buildings were exempted, adding that the government had now waived the exemption.
    "Charging VAT on residential buildings is common as it is also done in commercial buildings," she said.


    kwa nini na wawekazaji hasa wa madini wasifutiwe msamaha wa kodi? madini hayaozi kama hatutapa wakuwekeza tutakuja kuchumba wenyewe maana hata sasa wanachimba hakuna faida kwa taifa




     
  2. Pukudu

    Pukudu JF-Expert Member

    #2
    Jul 17, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 2,806
    Likes Received: 465
    Trophy Points: 180
    sio hao tu wa madini investors woote wanasemehewa kodi huku wanazalisha na kumake profits halafu wafanyakazi kila mwezi tunakatwa kodi asilimia 14 huku huduma tunazotakiwa kupata kutokana na kodi zetu ni duni yaani inaudhi anyway iko siku tu, na ikishindikana kwa njia ya amani tuko tayari kufundisha suicide bombers wawatie akili
     
  3. POSHO MAVYEO

    POSHO MAVYEO JF-Expert Member

    #3
    Jul 17, 2011
    Joined: Jun 28, 2011
    Messages: 377
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    hiyo 14 ongeza na hizi random VAT kwenye kila kitu duh
     
Loading...