Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Watanzania tumelogwa na CCM?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by akashube, Oct 10, 2010.

  1. akashube

    akashube JF-Expert Member

    #1
    Oct 10, 2010
    Joined: Dec 24, 2009
    Messages: 411
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Juzi saa tatu usiku kwa saa za Afrika Mashariki nilifanikiwa kutazama mahojiano kati ya mwandishi wa habari wa Televisheni makini ya mlimani na wananchi mbalimbali jijini Dar es Salaam juu ya chama ambacho wangependa kukichagua kishike nchi au Rais ambaye wangependa achaguliwe.

    Wengi wa waliohojiwa walimpendekeza Dk Slaa wa CHADEMA kuwa Rais na wakapenda kuwe na mabadiliko kwamba chama cha upinzani kama CHADEMA kiwe chama Tawala.

    Kuna kinamama walihojiwa ambao ninawakumbuka baadhi yao, ni kinamama wa mwananyamala ambao wamewahi kulalamikia huduma mbovu hospitali ya mwananyamala wakihojiwa na kituo kingine cha Televisheni miezi kadhaa iliyopita na wakadai kuwa kuna ndugu zao waliopoteza maisha wakati wa kujifungua kwa sababu ya huduma mbovu na kukosa uangalizi wa kutosha. Hawa ndio kundi la kinamama ambao walilalamikia pia suala la kinamama wanaokwenda kujifungua kulazwa ama chini, au la kitandani lakini wawili wawili.

    Hawa ni kati ya kinamama ambao waliilaumu sana serikali ya CCM kwa kutokuwajali na kuahidi kufanya mabadiliko ya uchaguzi wao kwa kura Oktoba 31, 2010.

    Juzi wakati naangalia wakihojiwa ....wamedai kuwa wao na CCM damu damu, ati ndio chama kilichowalea kwa hiyo watakichagua chama hicho.

    Japo walikua wachache sana lakini walinikumbusha ugonjwa nisiouelewa kwa watanzania. Kwa nini kwa miaka minne na robo tatu huwa tunakuwa na nia moja kutaka mabadiliko lakini dakika chache tu kabla ya uchaguzi tunataka tuendelee na nyumba za mbavu za mbwa.

    SWALI

    Hivi watanzania haya ndiyo malipo yetu kwa watetezi wa haki zetu?

    Hivi watanzania CCM imetuloga???

    Unaposema CCM imekulea ilikunyonyesha????????? ilikulipia ada? cha ajabu wengine mnalipishwa vyuoni sikuhizi lakini CCM...... imewalea? CCM ilikufuta makalio ulipojisaidia kwenye nepi????????

    Watanzania CCM ni Mungu wenu? Bila yeye hamuwezi kuishi?
     
  2. Ninja

    Ninja Senior Member

    #2
    Oct 10, 2010
    Joined: Feb 5, 2010
    Messages: 139
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    very gooooood. umekiri wewe mwenyewe ushindi ni wetu. hiyo inaonyesha kabisa kuwa CCM inakubarika pamoja na nongwa zenu zote. hatujalogwa wala nini hayo ni mawazo yako finyu, wewe ndo umelogwa na CHADEMA ya mbowe.
     
  3. MotoYaMbongo

    MotoYaMbongo JF-Expert Member

    #3
    Oct 10, 2010
    Joined: Jan 7, 2008
    Messages: 1,644
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Anayeshabikia CCM atakuwa ana matatizo ya akili, unless awe ni fisadi au ananufaika na mfumo mbovu wa utawala uliopo. Lakini kwa Mtanzania hohehahe huyo atakuwa sio mzima kabisaaa kiakili.
     
  4. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #4
    Oct 11, 2010
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,945
    Likes Received: 283
    Trophy Points: 180
    Tuna watu wengi sana wanaotii kanuni ya kwanza ya Nyutoni ya kutotaka mabadiliko.
     
  5. Mzuvendi

    Mzuvendi JF-Expert Member

    #5
    Oct 11, 2010
    Joined: Apr 28, 2009
    Messages: 412
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Akashube:
    Perhaps the women who love the ruling party through and through are more realistic than you. If you want to improve life expectancy and other variables associated with standard of life, you need to increase economic well being. Public services such as hospitals, education and transportation infrastructures require massive spending which in turn force governments to increase taxes. Are Tanzanians ready to pay for these?
    Now, I am not here to defend the ruling party, but something is missing in the whole debate of electing effective leaders. As nation we have failed to question those who run for public offices. We always want them to provide good services, but those goodies don't fall from outer space. You have to work for them.
    If Dr. Slaa is going to improve hospitals or education, he should also tell us the economic model which is going to be used and which separate his leadership style from the rest. If he is going to use the same model, chances are he is going to replicate the same problems. Again I am not saying that Dr. Slaa should not run for the office. However, Tanzanians need to be told that government is not a solution provider for the predicaments.
     
  6. akashube

    akashube JF-Expert Member

    #6
    Oct 11, 2010
    Joined: Dec 24, 2009
    Messages: 411
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    It is true that we all need to work out our course towards achieving our life objectives. Also very true that taxes should reflect the financial strength of any Government to afford provision of primary services to the wananchi....just in short.

    If you may agree with me, our main problem in Tanzania has not merely been with the wananchi not to be able to produce or fight for their destiny but rather with the country leadership system under the driving and piloting of CCM.

    The following key factors should at least remind you of the basic points we stand against CCM especially now.......


    1. Government formed by CCM hasn't been able to widen the tax base and instead taxes in Tanzania at large squeeze the income of low income earners. Also our tax system still leave loopholes for tycoons to either avoid or evade tax to the extent of depriving the Government and people of Tanzania in general huge/massive revenues.

    Here the point is the low income earners are the farmers who are oppressed by the middlemen and don't have enough to pay for their daily needs, yet taxes are unfair, the workers employed in various companies including as educated as you are yet the remunaration system is so exploiting to the extent that most do not afford even the necessities and now here comes corruption( look at the teachers, lecturers, police officers, medical doctors and nurses e.t.c) yet taxes are completely unfair.

    2. Apart from weaknesses in Revenue collections we have a huge calamity when it comes to public expenditure. Embezzlement is a national song under CCM and VFM(value for money) is still unachievable. We have government officials in court now for failure to handle public finances properly yet they are praised by CCM presidential candidate as clean people, clean enough to embezzle our funds? clean enough to misuse public pesa?

    Dr Slaa together with his fellow members of the opposition has contributed big time during their tenure as members of parliament to remind the Government their duty as managers and controllers of the national cake. Even in his own former constituency where he had been an mp he has shown that he means business, some thing which is not available at CCM. CCM leaders are not serious with running the Goverment and they need to be eliminated from the system.

    3. History has tought us enough lessons including the fact that unopposed, unchanged ruling party normally tends to 'doze'. In order to be able to hold the Government liable there has to be a tendency where change is possible. Bringing a new Government under a new leading party for the first time in Tanzania means a lot for 2010-2015 for our country. Those five years will see a Government for the people working while knowing that people have power to elect in or out. Also that will assure true elections in 2015 because every party in the country will for sure wake up.

    THE MOST REALISTIC HERE IS THE FACT THAT WE NEED TO WELCOME THE CHANGE. WE NEED TO SHOW OUR LEADERS THAT IT IS THE WANANCHI WHO HAVE THE POWER TO CHANGE.
     
  7. hashycool

    hashycool JF-Expert Member

    #7
    Oct 11, 2010
    Joined: Oct 2, 2010
    Messages: 5,706
    Likes Received: 82
    Trophy Points: 145
    Politics is the gentle art of getting votes from the poor and campaign funds from the rich, by promising to protect each from the other.
     
  8. Kionambele

    Kionambele JF-Expert Member

    #8
    Oct 11, 2010
    Joined: Jan 14, 2010
    Messages: 242
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    mkuu signature yako sio mchezo. halafu na hii quote hapa juu ni mwisho wa maneno.
     
  9. Mwanamayu

    Mwanamayu JF-Expert Member

    #9
    Oct 11, 2010
    Joined: May 7, 2010
    Messages: 5,788
    Likes Received: 476
    Trophy Points: 180
    Malezi bora au ya ovyo?
     
  10. Mzuvendi

    Mzuvendi JF-Expert Member

    #10
    Oct 11, 2010
    Joined: Apr 28, 2009
    Messages: 412
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    I agree with you to some extent. However, I have reservations. Since 1995, there are a considerable number of educated elites that have retired from academia, public services, private sector, and international organizations. If CCM is so bad I would have expected this group of individuals to give the opposition much needed impetus. However, majority of them have so far remained silence or joined CCM.
    Here we try to blame ordinary people. However, when ordinary people look at the ranks of all political parties, CCM has by far got the best of all. I know a lot of people who want changes are frustrated. However, if we compared the list of candidates and their achievements, CCM will fill the trophy cabinet.
    You say "THE MOST REALISTIC HERE IS THE FACT THAT WE NEED TO WELCOME THE CHANGE. WE NEED TO SHOW OUR LEADERS THAT IT IS THE WANANCHI WHO HAVE THE POWER TO CHANGE."
    I agree that Wananchi have power to change. However, we as a country have decided to follow a democratic path which is not necessary best agent of quick changes.
     
  11. Mzuvendi

    Mzuvendi JF-Expert Member

    #11
    Oct 11, 2010
    Joined: Apr 28, 2009
    Messages: 412
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    I agree with you to some extent. However, I have reservations. Since 1995, there are a considerable number of educated elites that have retired from academia, public services, private sector, and international organizations. If CCM is so bad I would have expected this group of individuals to give the opposition much needed impetus. However, majority of them have so far remained silence or joined CCM.


    Here we try to blame ordinary people. However, when ordinary people look at the ranks of all political parties, CCM has by far got the best of all. I know a lot of people who want changes are frustrated. However, if we compared the list of candidates and their achievements, CCM will fill the trophy cabinet.


    You say “THE MOST REALISTIC HERE IS THE FACT THAT WE NEED TO WELCOME THE CHANGE. WE NEED TO SHOW OUR LEADERS THAT IT IS THE WANANCHI WHO HAVE THE POWER TO CHANGE.”


    I agree that Wananchi have power to change. However, we as a country have decided to follow a democratic path which is not necessary best agent of quick changes.
     
  12. M

    Mwaky New Member

    #12
    Oct 11, 2010
    Joined: Oct 11, 2010
    Messages: 1
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    We need to think twice b4 getting to the voting box on 31st October,2010. Never think of the gifts u were given to vote for him but rather think of his potentiality for the betterment of all Tanzanians.
     
Loading...