Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Watangazaji wa tv ni wajinga

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Plato, Nov 16, 2010.

  1. Plato

    Plato JF-Expert Member

    #1
    Nov 16, 2010
    Joined: Aug 28, 2010
    Messages: 421
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Leo ktk vipindi vya magazeti,pote tbc,itv,na cten, walipokuwa wanakutana na habari ya chadema kutomtambua kikwete wanastuka na kusoma hovyo kama wamebugia uji bila kustress maneno.nadhani huu ni ujinga kupindukia
     
  2. sensa

    sensa JF-Expert Member

    #2
    Nov 16, 2010
    Joined: Nov 1, 2010
    Messages: 398
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Ndugu yangu ndio umeliona leo,kuna habari nyingi tu hapa hata kuandikwa haziandikwi acha hilo la watangazaji wanaomumunya.Ujinga wetu faida ya mafisadi.
     
  3. K

    King kingo JF-Expert Member

    #3
    Nov 16, 2010
    Joined: Sep 6, 2010
    Messages: 402
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 33
    Mkuu kumbe ulikuwa huwafahamu walivyo wanafiki?? pole sana
     
  4. Mvaa Tai

    Mvaa Tai JF-Expert Member

    #4
    Nov 16, 2010
    Joined: Aug 11, 2009
    Messages: 5,330
    Likes Received: 594
    Trophy Points: 280
    Wengi tunaishi nao mitaani, ni wa hovyo tuu, pengine labda fani yao ndo inawafanya wawe hivyo. Maana kila watu wana tabia zao ukiangalia madktari na wahasibu wanatofautiana. wahudumu wa bar na makondakta wa daladala pia wanatofautiana.:nono:
     
  5. Kigogo

    Kigogo JF-Expert Member

    #5
    Nov 16, 2010
    Joined: Dec 14, 2007
    Messages: 19,245
    Likes Received: 35
    Trophy Points: 145
    we unategemea mtu alikuwa mhudumu wa bar pale sinza t garden ,leo kajitoa muhanga wamempa fadhila kawa matangazaji unadhani anaweza kusoma kwa ufasaha habari za hivo...yaani hiyo ndo iko kama ilivyo kuwa CHADEMA hawamtambua JK kama rais kwa kuwa ametokana na kura za wizi na uchakachuaji uliopindukia..sasa hiyo wanashindwa kuisema kivipi
     
  6. Mungi

    Mungi JF Gold Member

    #6
    Nov 16, 2010
    Joined: Sep 23, 2010
    Messages: 16,944
    Likes Received: 352
    Trophy Points: 180
    Watangazaji wanatekeleza waliyotumwa na mabwana zao.
     
  7. M

    MONTESQUIEU JF-Expert Member

    #7
    Nov 16, 2010
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 847
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Wamelogwa!
     
  8. Edson

    Edson JF-Expert Member

    #8
    Nov 16, 2010
    Joined: Mar 7, 2009
    Messages: 9,053
    Likes Received: 480
    Trophy Points: 180
    hata wasome vipi huyu jamaa hatambuliki
     
  9. e

    ejogo JF-Expert Member

    #9
    Nov 16, 2010
    Joined: Dec 19, 2009
    Messages: 994
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    kwani huwa hawaperuzi kabla ya kusoma!!
     
  10. Kigogo

    Kigogo JF-Expert Member

    #10
    Nov 16, 2010
    Joined: Dec 14, 2007
    Messages: 19,245
    Likes Received: 35
    Trophy Points: 145
    JK hupendwi
     
  11. Ng'wanangwa

    Ng'wanangwa JF-Expert Member

    #11
    Nov 16, 2010
    Joined: Aug 28, 2010
    Messages: 9,435
    Likes Received: 174
    Trophy Points: 160
    Joe Kihampa wa TBC ni mfano hai.
     
  12. sulphadoxine

    sulphadoxine JF-Expert Member

    #12
    Nov 16, 2010
    Joined: Nov 1, 2010
    Messages: 2,265
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    mimi kwa upande wangu watu kama p.j kibonde,hando,musiba wa cten hawa watu wana matatizo makubwa sana,wabadilishiwe vipindi na mamenager wao wapewe vipindi vya taarabu,maana ni watu wa ajabu sana hawa jamaaa,sijui hawa mafisadi wanawapa nini,waangalie isije nao wakachakachuliwa siku moja.:bowl::bowl::bowl:
     
  13. Madela Wa- Madilu

    Madela Wa- Madilu JF-Expert Member

    #13
    Nov 16, 2010
    Joined: Mar 24, 2007
    Messages: 3,070
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135

    Kuna haja ya kuanzisha Redio zetu wenyewe.
     
  14. Safari_ni_Safari

    Safari_ni_Safari JF-Expert Member

    #14
    Nov 16, 2010
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 19,766
    Likes Received: 1,875
    Trophy Points: 280
    At least the CITIZEN wana sense

    By Florence Mugarula, The Citizen Reporter,Dodoma.

    The Chama cha Demokrasia na Maendeleo (Chadema) yesterday announced that it does not recognise Jakaya Kikwete as President of the United Republic of Tanzania on the allegation that he was declared winner in a flawed election.

    Dr Willibrod Slaa, who was the Chadema presidential candidate in the last polls, told a press conference here that he was rejecting President Kikwete because his presidency was a product of fabricated poll results.

    "I am using this opportunity to tell Tanzanians that I was not satisfied by the poll outcome, therefore I don't recognise Mr Jakaya Kikwete as a President, I want Tanzanians to understand that," said Dr Slaa.

    However, in a quick rejoinder to Dr Slaa's statement, legal experts described it as faulty and pointed out that under the current laws, no one has powers to dispute presidential poll results once the National Electoral Commission (NEC) has declared the winner. Reached for comment Attorney General Frederick Werema criticised Chadema, and Dr Slaa in particular, for being ignorant of electoral laws.

    "I think the law is clear about complaints related to election issues, everything should be challenged in court. I think and believe that it is nonsensical not to recognise the elected Head of State," said Judge Werema in a telephone interview with The Citizen.

    But Dr Slaa stressed that his party made its declaration well aware that presidential poll results cannot be challenged anywhere according to Tanzanian laws, once they are announced by NEC.
    "I said this before NEC announced the results and we wrote them to express our concerns, but they did not bother to respond, therefore, the only way for us is to reject the results and not to recognise the winner," said Dr Slaa.

    According to Dr Slaa, Chadema has decided not to recognise President Kikwete "because the results were a fabrication." The former Karatu MP added that it was difficult to accept election results that were recorded without adhering to principles of democracy. He said the General Election, according to Chadema's analysis, was not free and fair, thus it could not produce a genuine winner.

    "The election was not conducted under a conducive environment. Since the beginning of the process, we kept on warning NEC on this matter but no measures were taken," said Dr Slaa.

    According to Dr Slaa, announcing their stand publicly was just one of strategies the party is set to undertake to ensure shortcomings in elections are addressed in the future.

    But Mr Felix Kibodya, the president of Tanganyika Law Society, argued that according to the Constitution, once NEC has declared the presidential polls winner, no one could give a challenge.

    He advised Chadema to first push for constitutional changes that would create an environment under which the presidential poll results could be challenged.

    "Under the current law, NEC has the final say in this issue... even the swearing in of the winner is just a formality," he said.

    He also wondered why Chadema has taken such a stance while its MPs are participating in the Parliament, which seeks to supervise the government which they do not recognise.

    Commenting on this, Chadema national chairman, who is Leader of Official Opposition in Parliament, Mr Freeman Mbowe, said the Chadema MPs would participate in the activities of Parliament because the law dictates so.
    But, he noted, the party would push for the formation of an independent committee to probe the violation of electoral principles all over the country. Mr Mbowe said the envisaged committee would also be tasked to find out why only few voters participated in the elections.

    "We have been advocating for changes of the Constitution, today we are being trapped by bad laws to accept several things which are not good for us and our people; Chadema MPs will work according to the law and in respect of the Constitution," said Mr Mbowe.

    But he categorically said no Chadema MP will serve in President Kikwete's Cabinet were he to appoint one. Commenting on the issue, another prominent lawyer, Prof Abdallah Safari said the rejection might hurt Tanzania image internationally.

    He said with the fact that one of such standards was to have an independent electoral commission, it was difficult to conclude that the just ended elections were free and fair.

    "If you follow that standard, it is obvious we did not have a free and fair election," he stressed.
    But Prof Safari said on the other hand, it was at least good have unpopular a government than not having one at all.

    Additional reporting by Bernard Lugongo and Bernard James (Dar es Salaam)

    Our lawyers....of a sinking shipa and rats
     
  15. Safari_ni_Safari

    Safari_ni_Safari JF-Expert Member

    #15
    Nov 16, 2010
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 19,766
    Likes Received: 1,875
    Trophy Points: 280
    At least the CITIZEN wana sense

    By Florence Mugarula, The Citizen Reporter,Dodoma.

    The Chama cha Demokrasia na Maendeleo (Chadema) yesterday announced that it does not recognise Jakaya Kikwete as President of the United Republic of Tanzania on the allegation that he was declared winner in a flawed election.

    Dr Willibrod Slaa, who was the Chadema presidential candidate in the last polls, told a press conference here that he was rejecting President Kikwete because his presidency was a product of fabricated poll results.

    “I am using this opportunity to tell Tanzanians that I was not satisfied by the poll outcome, therefore I don’t recognise Mr Jakaya Kikwete as a President, I want Tanzanians to understand that,” said Dr Slaa.

    However, in a quick rejoinder to Dr Slaa’s statement, legal experts described it as faulty and pointed out that under the current laws, no one has powers to dispute presidential poll results once the National Electoral Commission (NEC) has declared the winner. Reached for comment Attorney General Frederick Werema criticised Chadema, and Dr Slaa in particular, for being ignorant of electoral laws.

    “I think the law is clear about complaints related to election issues, everything should be challenged in court. I think and believe that it is nonsensical not to recognise the elected Head of State,” said Judge Werema in a telephone interview with The Citizen.

    But Dr Slaa stressed that his party made its declaration well aware that presidential poll results cannot be challenged anywhere according to Tanzanian laws, once they are announced by NEC.
    “I said this before NEC announced the results and we wrote them to express our concerns, but they did not bother to respond, therefore, the only way for us is to reject the results and not to recognise the winner,” said Dr Slaa.

    According to Dr Slaa, Chadema has decided not to recognise President Kikwete “because the results were a fabrication.” The former Karatu MP added that it was difficult to accept election results that were recorded without adhering to principles of democracy. He said the General Election, according to Chadema’s analysis, was not free and fair, thus it could not produce a genuine winner.

    “The election was not conducted under a conducive environment. Since the beginning of the process, we kept on warning NEC on this matter but no measures were taken,” said Dr Slaa.

    According to Dr Slaa, announcing their stand publicly was just one of strategies the party is set to undertake to ensure shortcomings in elections are addressed in the future.

    But Mr Felix Kibodya, the president of Tanganyika Law Society, argued that according to the Constitution, once NEC has declared the presidential polls winner, no one could give a challenge.

    He advised Chadema to first push for constitutional changes that would create an environment under which the presidential poll results could be challenged.

    “Under the current law, NEC has the final say in this issue... even the swearing in of the winner is just a formality,” he said.

    He also wondered why Chadema has taken such a stance while its MPs are participating in the Parliament, which seeks to supervise the government which they do not recognise.

    Commenting on this, Chadema national chairman, who is Leader of Official Opposition in Parliament, Mr Freeman Mbowe, said the Chadema MPs would participate in the activities of Parliament because the law dictates so.
    But, he noted, the party would push for the formation of an independent committee to probe the violation of electoral principles all over the country. Mr Mbowe said the envisaged committee would also be tasked to find out why only few voters participated in the elections.

    “We have been advocating for changes of the Constitution, today we are being trapped by bad laws to accept several things which are not good for us and our people; Chadema MPs will work according to the law and in respect of the Constitution,” said Mr Mbowe.

    But he categorically said no Chadema MP will serve in President Kikwete’s Cabinet were he to appoint one. Commenting on the issue, another prominent lawyer, Prof Abdallah Safari said the rejection might hurt Tanzania image internationally.

    He said with the fact that one of such standards was to have an independent electoral commission, it was difficult to conclude that the just ended elections were free and fair.

    “If you follow that standard, it is obvious we did not have a free and fair election,” he stressed.
    But Prof Safari said on the other hand, it was at least good have unpopular a government than not having one at all.

    Additional reporting by Bernard Lugongo and Bernard James (Dar es Salaam)

    Our lawyers....of a sinking shipa and rats
     
  16. m

    mmaroroi JF-Expert Member

    #16
    Nov 16, 2010
    Joined: May 8, 2008
    Messages: 2,534
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    ndio waandishi wetu hao.
     
  17. Kigogo

    Kigogo JF-Expert Member

    #17
    Nov 16, 2010
    Joined: Dec 14, 2007
    Messages: 19,245
    Likes Received: 35
    Trophy Points: 145
    Asante sana Profesa Safari...sentensi yako imenyooka vibaya sanaa....CCM wanaona hakuna damage watapata but there is a huge damage for JK to be rejected...nice stuff profu.
     
Loading...