Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

wanaukombozi - ni lazima ccm 2015 ingolewa madarakani kwa nguvu ya uma!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by tunza, Jan 12, 2011.

  1. t

    tunza Member

    #1
    Jan 12, 2011
    Joined: Jul 14, 2009
    Messages: 38
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
  2. G

    GAMA LUGENDO Senior Member

    #2
    Jan 12, 2011
    Joined: Oct 19, 2010
    Messages: 132
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nguvu ipi unazumgumzia? You mean Mass uprisings inayoambatana na revolt and violent tactics against the ruling clique and its security organs? or you mean persuading the majority to support the opposition parties during elections in order to remove the ruling party from power? Njia ya kwanza is potentially dangerous because it may cause sufferings or even loss of life among the ordinary people.Njia ya pili nadhani ndiyo sawa na tayari it has started to take its course in Tanzania,and that is why mikoa mingi hususani yenye public awareness kubwa imechagua vyama vya upinzani katika majimbo yao.
     
  3. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #3
    Jan 12, 2011
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,040
    Likes Received: 1,339
    Trophy Points: 280
    2015 kwa hali hii ya maisha ni mbali sana!
     
  4. t

    tunza Member

    #4
    Jan 12, 2011
    Joined: Jul 14, 2009
    Messages: 38
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Nguvu ya umma meanse through election, ILA INAPASWA WANAZUONI KUUNGANA NA KUELIMISHA KULE VIJIJINI
     
Loading...