Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Wanafunzi 4 Wachomwa Moto Uchi Nigeria (Inatisha)

Discussion in 'International Forum' started by Boflo, Oct 10, 2012.

  1. Boflo

    Boflo JF-Expert Member

    #1
    Oct 10, 2012
    Joined: Jan 20, 2010
    Messages: 4,394
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    [​IMG]Chuo cha wanafunzi Port Harcourt


    Chuo kimoja kikuu kimefungwa nchini Nigeria baada ya ghasia kuzuka kuhusiana na tukio la kuuawa kwa wanafunzi wanne, waliodaiwa kuiba komputa na simu za mkononi.


    Wanafunzi wanasema kuwa wanne hao waliuawa baada ya kudhaniwa kuwa wezi kutoka katika kijiji cha Aluu.
    Chuo kikuu cha Port Harcourt (Uniport) kiliwaamuru wanafunzi kwenda nyumbani,baada ya maandamano yaliyokuwa yanafanyika kukumbwa na ghasia huku Nyumba na maduka zikichomwa.
    Waandishi wa habari wanasema kuwa polisi wa kupambana na ghasia pamoja na wanajeshi, wameenda katika chuo hicho, ambacho maafisa wakuu wanasema kitasalia kufungwa hadi hali itakapotulia.

    the evil killing of students in port-harcourt,nigeria - YouTube

    Source BBC
     
  2. m

    melvinG Member

    #2
    Oct 11, 2012
    Joined: Oct 11, 2012
    Messages: 41
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Thirteen people from the Nigerian state of Omuokere Aluu have been arrested for the murders of four Uniport (University of Port Harcourt) students.


    The male victims, named as Ugonna, Ilyod, Tekana and Chidiaka, were stripped naked, severely beaten to death for allegedly stealing phones and laptops


    The killed students (all in their early 20's) were brutally beaten until they all stopped breathing.


    According to local reports, the students were accused of being members of a gang of armed robbers. They were hunted down by vigilantes from the village who accused the police of doing nothing.


    click here for pictures and read more

     
  3. K

    Kassim Awadh JF-Expert Member

    #3
    Oct 11, 2012
    Joined: Mar 12, 2012
    Messages: 879
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 35
    Nigeria kuna kama laana hivi
     
Loading...