Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Wameshindwa kutangaza mali basi waige mfano huu wa uwazi

Discussion in 'International Forum' started by Zing, Jul 3, 2009.

  1. Zing

    Zing JF-Expert Member

    #1
    Jul 3, 2009
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 1,780
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    In the spirit of transparency, the Obama Administration posted on its White House blog a detailed list of who makes what at 1600 Pennsylvania Avenue. According to the WhiteHouse.gov blog, every administration since 1995 has been required to "deliver a report to Congress listing the title and salary of every White House Office employee." In January, in one of his first acts as president, Obama announced that he was freezing the salaries of employees who made more than $100,000 a year, saying, "Families are tightening their belts, and so should Washington."
    It may be a government job, but a gig in the White House isn't so bad: The highest earners take home $172,200, while at the low end, staff assistants get $36,000. The big winner, however, is David Marcozzi, the Director of Public Health Policy, who earns $192,934 a year.
    The $172,200 Club: This exclusive club includes Obama's top aides, such as Senior Advisers David Axelrod and Valerie Jarrett, Chief of Staff Rahm Emanuel, press secretary Robert Gibbs and Jon "Favs" Favreau, Obama's head speechwriter.
    Other notable salaries:
    — $102,000 Reggie Love, the president's personal aide and "body man," who was named the Hottest White House Employee according to a Huffington Post poll, barely edging out "Favs."
    — $113,000 Desiree Rogers, who is on every D.C. socialite's speed-dial, was tapped to be the White House social secretary, charged with coordinating every social event held by the White House. The stylish Chicagoan pals around with Anna Wintour and was the subject of an extensive Vogue magazine feature.
    — $84,000 Catherine Lelyveld, press secretary to First Lady Michelle Obama, hails from the Windy City as well, and served as Mrs. Obama's communication director during the presidential campaign.
    — $36,000 That's how much Darienne Page, the White House receptionist, or "ROTUS" takes home annually. In a recent New York Times profile, Obama introduced Page as "the receptionist of the entire United States." Before serving in the Obama White House, Page served as an Army sergeant in Iraq under George W. Bush.
    Joe Biden takes in $227,300 as the vice president of the United States, while Obama earns $400,000 a year, far less than the $2.6 million he earned in 2008 as a presidential candidate and author.


    source Who makes bank at the White House - Yahoo! News


    SOMO GANI TUNAPATA HAPO



    Uwazi uwazi uwazi . Uwazi wa ukweli kama wa kuonyesha matumizi ya pesa za walipa kodi yanavyotumiw ana viongozi ndio njia moja ua kuondoa ufujaji mali. Maka ya chini ni mfano unaotakiwa kuigwa kwa kuweka wazi mapato ya viongozi wa umma.


    Mkapa alijaribu kuja na sera ua uwaqzi na ukweli lakini ulibaki kwenye makaratasi na maneno tu. utekelezaji Tanzania haupo mpaka leo.wake haupo mpaka leo. Mshahara wa rais, waziri mkuu na spika ni shilingi ngapi?


    Hii ndio mifano ya kuiga .
     
  2. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #2
    Jul 4, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Tanzania hata wakitangaza mishahara ya nafasi za juu serikalini haisaidii sana. Wale wanao jilimbikizia mali siyo kwamba inatokana na mishahara bali side deals. Utakuta mishahara inayo tangazwa siyo mikubwa kama tunavyo dhani.
     
  3. Shaycas

    Shaycas JF-Expert Member

    #3
    Jul 4, 2009
    Joined: Feb 13, 2009
    Messages: 866
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 35
    .....,.Kama watatangaza itasaidia japo kwa kiasi kidogo.
    Kumbuka sasa hivi ukimshutumu mtu kuwa ni mla rushwa ataanza kukuambia,wewe unajua nalipwa kiasi gani hadi nile rushwa ya vijisenti hivyo.Lakini tukijua mapato yake tutamwambia mbona kipato chako hakiendani na matumizi yako MHESHIMIWA
     
  4. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #4
    Jul 4, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Mkuu you are right hapa. Nakubaliana na hoja yako.
     
Loading...