Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Wabunge wetu na masilahi ya taifa!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Ustaadh, Feb 9, 2010.

  1. Ustaadh

    Ustaadh JF-Expert Member

    #1
    Feb 9, 2010
    Joined: Oct 25, 2009
    Messages: 413
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Sielewi mantiki ya wabunge kupinga maneno niliyokoleza wino mwekundu...anayeeelewa anifahamishe!

    Election Bill tossed back to Parliamentary Commitee for further discussion


    THE Election Expenses Bill 2009 that received strong opposition from the MPs last week has been returned to the Parliamentary Committee for Constitution, Legal and Administrative Affairs for further deliberations.

    The Speaker of the Parliament, Mr Samuel Sitta, announced here after Question Time that committee members and other MPs should meet to discuss the bill.

    “I urge all members of the committee and other interested MPs to contribute to this important bill,” he said.

    Earlier, the first timetable indicated that the bill would be tabled tomorrow and be discussed for two days but the new timetable released this noon indicates that the bill will be tabled on Wednesday.

    This revelation follows strong sentiments expressed by the MPs from the ruling party and the opposition who openly rejected the bill last Saturday. The MPs rejected the bill at the seminar organised by the Association Network of Parliamentarians against Corruption (APNAC-Tanzania Chapter) to enlighten MPs on the bill.

    Some MPs had even proposed that the bill be suspended to the next general elections in 2015 to allow more time for transforming the society. Although the MPs have approved the bill as positive move in combating corruption and preventing illicit money transfer from abroad, they seemed unconvinced on the time slotted for proposed law.

    According to the MPs, corruption was much embedded in society and that the government needed to transform the society first to address it effectively. Voter education is one of major factors legislators think can address corruption in the electoral process.

    Yesterday, the CCM caucus met for almost five hours under the chairmanship of the Prime Minister, Mr Mizengo Pinda, to forge a common stand on the issue, according to sources.

    There are reports that today’s meeting proposed the omission from the bill of the provision that gives powers to the Registrar of Political Parties to disqualify a political party or a candidate over the violation of election regulations.

    The meeting felt that the provision gave the Registrar of Political Parties excessive powers to take up the responsibilities of the National Electoral Committee (NEC), Police Force and the Controller and Auditor General (CAG). MPs from the Opposition have protested against the disclosure of their donors and contributors.
     
  2. b

    bigilankana Senior Member

    #2
    Feb 9, 2010
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 143
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hawawezi kujinyonga. Wote wa CCM na Upinzani wanapinga muswada huu kwa sababu za kijinga kabisa. Eti kuweka wazi vyanzo vya mapato wachangiaji wao watajulikana. Hawataki kuwasema wachangiaji wao ili watumie fedha chafu na kuuza uhuru wa nchi.
    Kipengele cha kutaja wachangiaji na viwango ndio msingi wa sheria za fedha za kampeni duniani kote. Bila kipengele hiki unapiga vipi rushwa? Jambo la muhimu lingekuwa kuwe na kipengele kinachowalinda wachangijia dhidi ya kushughulikiwa. A strong provision ambayo mtu akionewa kwa kuwa amechangia chama fulani anaweza kwenda mahakamani.

    Umemsikia Diallo anasema sheria ije 2015........... Hawa wabunge wa Tanzania ni vijibwa tu. Vinaangalia mlo wao wa leo.
     
  3. N

    Nyauba JF-Expert Member

    #3
    Feb 9, 2010
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 1,099
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 133
    Wataupitisha kabla ya kumaliza kikao hichii..Hawanaa lolote kwani ni wanafiki na waoga wakubwaa..Mkiti wao Jk amewamaindi sanaa kuukwamishaa na salamu wamepata na kupitia spika muswada umerejea kwa ajili ya KUPITISHWAAAAA...
     
Loading...