Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Vituko vya Weekendi III

Discussion in 'International Forum' started by Ab-Titchaz, Sep 22, 2008.

  1. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #1
    Sep 22, 2008
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Ya leo kali wakuu....

    Pastor wipes off sweat with panties

    By Robert Nyasato

    A pastor caused a stir when he removed a woman’s panties from his pocket and used it to wipe sweat from his face in the middle of a sermon.

    Apparently the man of the cloth thought he was wiping out a handkerchief to clear his forehead of sweat as he preached under a blazing sun.

    The incident, which occurred during a lunch hour sermon at a popular open-air church in Kisii town, confounded worshippers who were later seen discussing their pastor in groups.

    It later emerged that the pastor, who is married with one child, had spent the previous night with a member of his congregation after lying to his wife that he was attending nightlong prayers popularly known as kesha in the town and would, therefore, be away from home.

    The woman is married and her husband works in Nairobi.

    It is suspected that after spending the night in the woman’s house, the pastor was leaving hurriedly in the wee hours when he pocketed his lover’s underwear thinking it was his handkerchief.

    But his adulterous adventures caught up with him while delivering the lunchtime sermon before a huge gathering when he wiped out the ‘handkerchief’ to the utter shock of believers.

    "One of the faithful walked straight to the pulpit and alerted him about the mistake upon which he quickly returned the underwear into his pocket. But it was too late as his wife was in attendance and had seen everything," Mr Martin Okoyo, who attended the session, told Crazy Monday.

    The pastor cut short his sermon and retreated into the church building with his wife in tow. It was not immediately established what transpired between the two.

    One of the churchgoers, Gladys Monyangi, a hawker in town said they are still waiting for word from the pastor over the issue.

    The incident has been the talk of the town with bar patrons having a field day castigating religious leaders who preach water and drink wine.

    The Standard | Online Edition :: Pastor wipes off sweat with panties
     
  2. D

    Darwin JF-Expert Member

    #2
    Sep 22, 2008
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 908
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    Oh God!

    Ilikua za mwizi arobaini.

    Mimi ilinitokea vingine.
    Nilienda mitaa fulani kwahio nikanunua ndomu nakuingia kwenye gari, kabla sijafika kwenye mitaa zile ndomu sizioni tena.
    Nikatafuta wee bila mafanikio nikawa na mawazo kwamba pengine zilianguka njiani.

    Baada ya wiki moja mama watoto akaingia kwenye gari nakuziona bila hata kutafuta.
    Bahati gari ninalondesha siku nyingine linaendeshwa na mfanyakazi mwenzangu.
    Nilijitetea kwamba sio zangu japo hakuamini 100%
    Toka siku hio nimekoma
     
  3. Ladslaus Modest

    Ladslaus Modest JF-Expert Member

    #3
    Sep 22, 2008
    Joined: Jun 27, 2008
    Messages: 638
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Hata kitabu kitakatifu kinasema: Mtu mzinifu hana akili kabisa.
     
  4. TzPride

    TzPride JF-Expert Member

    #4
    Sep 22, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 2,236
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145

    Kwa mtaji huo 95% ya watu wa dunia hii hawana akili kabisa
     
  5. Ladslaus Modest

    Ladslaus Modest JF-Expert Member

    #5
    Sep 22, 2008
    Joined: Jun 27, 2008
    Messages: 638
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Ni kweli mkuu, pia imeandikwa "Ikimbieni Zinaa, Kila dhambi aitendayo mwanadamu ni nje ya mwili wake; ila yeye afanyaye zinaa hutenda dhambi juu ya mwili wake mwenyewe".
     
  6. Mtaalam

    Mtaalam JF-Expert Member

    #6
    Sep 22, 2008
    Joined: Oct 1, 2007
    Messages: 1,260
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    amen modest
     
  7. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #7
    Sep 28, 2008
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Huyu pastor inabidi atoe maelezo ya kueleweka,hii ni hatariii!
     
  8. K

    Kipanga JF-Expert Member

    #8
    Sep 28, 2008
    Joined: Apr 24, 2008
    Messages: 680
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    ..Lagatege sioni haja ya pastor kutoa maelezo mengi kwani inaonyesha wazi kuwa nae ni mtumiaji pia ukizingatia ni binadamu aliyekamilika ukiachilia nafasi yake kwenye jamii. Issue nadhani ni je hiyo kufuli ni ya wife wake au ka-BBQ kake??? akitolea maelezo hilo then ahukumiwe kwa kula chochoro otherwise ni kutereza kwa kawaida kwa wanaume wengi marijali..
     
  9. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #9
    Sep 28, 2008
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Hapa ni soo maana waumini watakuambia dhambi imetenga na wengine
    watasema jamaa kanyelea sahani...literally!!!!!!!!
     
  10. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #10
    Sep 28, 2008
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    TzPride,

    Heshima yako mkuu,

    Kwa mtaji huu je unamaanisha 95% ya watu wa dunia ni wazinifu???
     
Loading...