Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Viongozi wetu na 'title' bandia

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Chakunyuma, Jan 22, 2012.

  1. Chakunyuma

    Chakunyuma JF-Expert Member

    #1
    Jan 22, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Nimekuwa ninajiuliza kwa muda mrefu ni sababu zipi zinazopelekea kiongozi kujipachika title la elimu la bandia? Hii ikanipelekea kufanya kautafiti kadogo kuona viongozi wa nchi zingine hali ipoje nilichogunduaa hali ipo tofauti sana.Nchi za wenzetu viongozi wao ni very honest kama hajasoma sana inaonekana kwenye CV yake na kama kasoma sana pia inaonekaana kwenye CV yakee na wala sio kwenye jina lake. Hii ni tofauti kubwa na hapa kwetu yaani hata kama kaipata kwa kuungaunga bado anaibandika kwenye jina lake na kila jina lake linapotajwa bila kuweka title yake yaa elimu anakasirika na kuchukia.
    Hata kama Titles zao hazina tija kwa taifa lakini wanazishupalia.
    Hebu tuone mifano michache hapa chini

    Merkel huyu ana PHD lakini jina lake ninatamkwa Bi. Angela Merkel
    She was educated in Templin and at the University of Leipzig, where she studied physics from 1973 to 1978. While a student, she participated in the reconstruction of the ruin of the Moritzbastei, a project students initiated to create their own club and recreation facility on campus. Such an initiative was unprecedented in the GDR of that period, and initially resisted by the University of Leipzig. However, with backing of the local leadership of the SED party, the project was allowed to proceed.[10] Merkel worked and studied at the Central Institute for Physical Chemistry of the Academy of Sciences in Berlin-Adlershof from 1978 to 1990. She learned to speak Russian fluently, and earned a statewide prize for her proficiency.[citation needed] After being awarded a doctorate (Dr. rer. nat.) for her thesis on quantum chemistry,[11] she worked as a researcher and published several papers.

    Obama huyu ni profesa wa sheria lakini hajawahi kuitwa profesa kwenye jina lake.
    From 1992 to 2004, Barack taught Constitutional law for 12 years, as Professor at the University of Chicago Law School. Simultaneously, he also worked as Attorney at Davis, Miner, Barnhill & Galland, a firm specializing in neighborhood economic development and civil rights litigation, and later as counsel from 1996 to 2004.


    Goodluck Jonathan ane ana PHD lakini mara zote huitwa Gdluck
    He was born in Otueke in Ogbia Local Government Area of the then Eastern Region, later Rivers State, now Bayelsa State to a family of canoe makers.[1][3] Jonathan holds a B.Sc. degree in Zoology in which he attained Second Class Honours, Upper Division. He also holds an M.Sc. degree in Hydrobiology and Fisheries biology, and a Ph.D. degree in Zoology from the University of Port Harcourt. After obtaining his degree, he worked as an education inspector, lecturer, and environmental-protection officer, until he decided to enter politics in 1998.


    Gordon Brown ane ana PHD
    He was accepted by the University of Edinburgh to study history at the same early age of sixteen. During an end-of-term rugby union match at his old school he received a kick to the head and suffered a retinal detachment. This left him blind in his left eye, despite treatment including several operations and weeks spent lying in a darkened room. Later at Edinburgh, while playing tennis, he noticed the same symptoms in his right eye. Brown underwent experimental surgery at Edinburgh Royal Infirmary and his right eye was saved.[28] Brown graduated from Edinburgh with First Class Honours MA in history in 1972, and stayed on to complete his PhD in history (which he gained ten years later in 1982), titled The Labour Party and Political Change in Scotland 1918–29.[29][30] In 1972, while still a student, Brown was elected Rector of the University of Edinburgh, the convener of the University Court.[31] He served as Rector until 1975, and also edited the document The Red Paper on Scotland.[3

    Na viongozi wwengine ambao ninawaheshimu na wana vipaji vya uongozi hawakusoma sana lakini hawafichi kwenyee CV zao inaonesha mfano Luiz Inacio Lula Da Silva
     
  2. Chakunyuma

    Chakunyuma JF-Expert Member

    #2
    Jan 22, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Ona Zuma hafichi kitu.

    Zuma was born in Nkandla, Zululand (now part of KwaZulu-Natal). His father was a policeman who died when Zuma was still a young boy, and his mother a domestic worker.
    He received no formal schooling.
    As a child, he was constantly moving between Zululand and the suburbs of Durban in the area of Umkhumbane (near Chesterville). He has two brothers, Michael and Joseph.
    Sasa viongozi wetu wana nini kwa nini sio wa wazi na sio wakweli wanafanya hivyo kwa faida ya nani?
     
  3. Power G

    Power G JF-Expert Member

    #3
    Jan 22, 2012
    Joined: Apr 20, 2011
    Messages: 3,879
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Akina Dr. JK!!!
     
  4. M

    MaMkubwa1 Member

    #4
    Jan 22, 2012
    Joined: Nov 2, 2011
    Messages: 17
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    Lack of confidence maybe ...
     
  5. Chakunyuma

    Chakunyuma JF-Expert Member

    #5
    Jan 22, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Sijakusoma MaMkubwa1 hebu dadavua zaidi.
     
  6. Chakunyuma

    Chakunyuma JF-Expert Member

    #6
    Jan 22, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Kuna kiongozi wetu ana phd ya nuclear physics sijui inatusaidiaje hii kama taifa au kuwezesha kujimbwa ya uranium?
     
  7. Chakunyuma

    Chakunyuma JF-Expert Member

    #7
    Jan 22, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Raila Odinga huyu ni injinia ingekuwa bongo angekuwa anaitwa injinia Raila Odinga

    he was born at Maseno Church Missionary Society Hospital, in Maseno, Kisumu District, Nyanza Province on January 7, 1945 to Oginga and Mary Juma Odinga. He went to Kisumu Union Primary School, Maranda Primary and High School where he stayed until 1962. He spent the next two years at the Herder Institut, a part of the philological faculty at the University of Leipzig in East Germany.[2]
    He received a scholarship that in 1965 sent him to the Technical University, Magdeburg (now a part of Otto-von-Guericke University Magdeburg) in the GDR. In 1970, he graduated with a degree in Mechanical Engineering. While studying in East Berlin during the Cold War, as a Kenyan he was able to visit West Berlin through the Checkpoint Charlie. When visiting West Berlin, he used to buy goods not available in East Berlin and bring them to his friends in East Berlin.[3]

    On returning to Kenya in 1970, he worked as a lecturer at the University of Nairobi. In 1971 he established the Standard Processing Equipment Construction & Erection Ltd (later renamed East African Spectre), a company manufacturing liquid petroleum gas cylinders
     
  8. Mmasihiya

    Mmasihiya JF-Expert Member

    #8
    Jan 23, 2012
    Joined: Dec 2, 2011
    Messages: 364
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 45
    Mh., Mchungaji dokta flani.... mh. injinia flani....basi wanajisikia rahaaa' wenyewe
     
  9. Chakunyuma

    Chakunyuma JF-Expert Member

    #9
    Jan 23, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Ian Khamahuyu hapa kwetu angeitwa Pailoti Khama
    He is an alumnus of Waterford Kamhlaba, a United World College in Mbabane, Swaziland.[2] He is a qualified pilot and attended Royal Military Academy Sandhurst,[3] where the British Army trains its officers.
     
  10. Bitabo

    Bitabo JF-Expert Member

    #10
    Jan 23, 2012
    Joined: Sep 27, 2011
    Messages: 1,856
    Likes Received: 90
    Trophy Points: 145
    Profesa Maji Marefu
     
  11. Chakunyuma

    Chakunyuma JF-Expert Member

    #11
    Jan 23, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Teh teh umenichekesha
     
  12. manenge

    manenge JF-Expert Member

    #12
    Jan 23, 2012
    Joined: Apr 30, 2008
    Messages: 280
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    inferiority complex
     
  13. fikrapevu sungura

    fikrapevu sungura Senior Member

    #13
    Jan 23, 2012
    Joined: Oct 26, 2011
    Messages: 110
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Wanawazingua wapiga kura wao wa vijijini.
     
  14. D

    DUNIAPANA Member

    #14
    Jan 23, 2012
    Joined: Nov 22, 2011
    Messages: 20
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Unyonge wa moyo , kutojiamini , kasumba , kukosa ufahamu.
    Kwa mtu anaejiamini na kujitambua hasumbuliwi na vyeo / title za kidunia.
     
  15. Tausi Mzalendo

    Tausi Mzalendo JF-Expert Member

    #15
    Jan 23, 2012
    Joined: May 23, 2010
    Messages: 1,475
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    ongezea "na wa mijini".Wanakogana wenyewe kwa wenyewe....hao viongozi.
     
  16. obsesd

    obsesd JF-Expert Member

    #16
    Jan 23, 2012
    Joined: Nov 23, 2011
    Messages: 1,226
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    hahaha nalo neno!!!!!!!!!!!
     
  17. Safari_ni_Safari

    Safari_ni_Safari JF-Expert Member

    #17
    Jan 23, 2012
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 19,766
    Likes Received: 1,875
    Trophy Points: 280
    avue zaidi?
     
  18. m

    mama kubwa JF-Expert Member

    #18
    Jan 23, 2012
    Joined: Nov 3, 2010
    Messages: 1,280
    Likes Received: 492
    Trophy Points: 180
    Dr PETER DALALI KAFUMU LAKINI HAIKUSAIDIA
     
  19. Bill

    Bill JF-Expert Member

    #19
    Jan 23, 2012
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 3,584
    Likes Received: 568
    Trophy Points: 280
    Mwalimu Julius K. Nyerere. Naamini huyu ndugu alikuwa na PHD (Dr). Sikusikia akiitwa Mwalimu, Dr. JK Nyerere.

    RIP
     
  20. Bill

    Bill JF-Expert Member

    #20
    Jan 23, 2012
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 3,584
    Likes Received: 568
    Trophy Points: 280
    Tupo ndani ya mfumo wa usanii, kwa hiyo hizo title ni za kisanii zaidi. Nakumbuka wakati tunaelekea uchaguzi mkuu 2010 mgombea mmoja alitunukiwa PHD 2 za fasta fasta ili kukidhi mahitaji ya wakati huo.

    Pia vyombo vya habari vikaelezwa kuitaja hiyo title yaani Dr, katika kila wanchoongelea kumhusu.

    Ukiangalia hazina tija, Dr, professor everywhere lakini matendo hayaendani na title zenyewe. Shame on Them.
     
Loading...