Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Viongozi wa CHADEMA chukueni kauli hii ya Mandela!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Asango, May 9, 2012.

  1. Asango

    Asango JF-Expert Member

    #1
    May 9, 2012
    Joined: Mar 24, 2011
    Messages: 233
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    "...The true test of our devotion to freedom is just beginning. I have walked that long road to freedom. I have tried not to falter. I have made missteps along the way. But I have discovered the secret that after climbing a great hill, one only finds that there are many more hills to climb. I have taken a moment here to rest, to steal a view of the glorious vista that surrounds me, to look back on the distance I have come. But I can rest only for a moment, for with freedom comes
    responsibilities, and I dare not linger, for my long walk is not yet ended."

    Kauli hii ilileta ukombozi kwa nchi ya Afrika Kusini kama tunavyoiona.
     
  2. Karikenye

    Karikenye JF-Expert Member

    #2
    May 9, 2012
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 566
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kamanda Nilikinunua kitabu hicho cha Mandela jijini Abuja, Nigeria... "LONG WALK TO FREEDOM" !! to me Mandela is a hero kuliko JK Nyerere...!!!
     
  3. Gama

    Gama JF-Expert Member

    #3
    May 9, 2012
    Joined: Jan 9, 2010
    Messages: 6,913
    Likes Received: 270
    Trophy Points: 180
    Unawafananisha hawa CHADEMA na Mandela?! Una habari kuwa nusu ya wabunge wa viti maalum CHADEMA ni ndugu wa viongozi wa sasa?!

    Well; when i need to chose between two devils i choose the one i have never tried before!
     
  4. Asango

    Asango JF-Expert Member

    #4
    May 9, 2012
    Joined: Mar 24, 2011
    Messages: 233
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nilibahatika kwnda S.Afrika miaka mitano ilopita.kuna rafiki yng kule akanipa zawadi kwa kweli ni kitabu kizur sn.watanzania walio wengi hawana utamaduni wa kusoma vitabu.
     
Loading...