Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Venezuela says seven African states to join mining firm

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Alpha, Sep 30, 2009.

  1. A

    Alpha JF-Expert Member

    #1
    Sep 30, 2009
    Joined: Aug 30, 2007
    Messages: 612
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    http://www.caribbeannetnews.com/news-19078--12-12--.html

    Published on September 30, 2009

    CARACAS, Venezuela (Reuters) --
    Venezuela said on Tuesday that seven African nations would join it in forming a cross-continental mining corporation intended to give poor nations greater control of developing their resources.

    Venezuela's President Hugo Chavez proposed the "multi-state" corporation at a summit of South American and African (ASA) nations at the weekend.

    State media said Mauritania, Mali, Niger, Sierra Leone, South Africa, Angola and Tanzania had signed letters of intent to create the "ASA Mining Corporation" with an initial focus on iron.

    "This alliance ... foresees the forming of joint ventures for exploration, geological prospecting, production and installation of small plants to process iron into steel," Venezuela's official news agency ABN said.

    Venezuela's Mining Minister Rodolfo Sanz said the South American steel-producing nation would send technical teams within 30 days to Mauritania and Tanzania.

    "We are going to help those countries calculate their reserves and their geological refuges so they know what they really have under the earth," he said.

    The goal is "to prevent industrial countries from continuing to suck the undersoil of those nations," said Sanz, whose socialist government pursues an aggressively "anti-imperialist" line in international affairs.


    The weekend summit was dominated by grand proposals for South America-Africa cooperation, and calls for poor nations to unite against the economic dominance of the West.

    Analysts say, however, that the Venezuelan government has a track record of failing to carry through some of the international initiatives that it enthusiastically announces across many sectors.
     
  2. N

    Nanu JF-Expert Member

    #2
    Sep 30, 2009
    Joined: May 29, 2009
    Messages: 1,224
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    I think it is a great move and would take us somewhere. It is true that developed countries will never help us to get out of poverty instead they will always blind us so that we remain at same point year in year out. If the developing and undeveloped nations will join efforts, they will have a say and a cake in this unfair world. VIVA ASA.
     
  3. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #3
    Sep 30, 2009
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    I think for Tanzania it is too late. We have given our mining rights to Sinclair.
     
  4. J

    JokaKuu Platinum Member

    #4
    Sep 30, 2009
    Joined: Jul 31, 2006
    Messages: 10,773
    Likes Received: 964
    Trophy Points: 280
    ..Wachina walikuja hapa wakatujengea reli ya Tazara wakidai ni msaada.

    ..lakini ukiangalia kwa undani ujenzi wa Reli ya Tazara ulikuwa ni tangazo la biashara kwamba linapokuja suala la ujenzi mkubwa-mkubwa Wachina wanaweza.

    ..tangu wajenge Tazara Wachina wamepata contract nyingi sana za ujenzi ktk mataifa mbalimbali machanga. Wachina walijenga uwanja wa Kasarani Kenya wakati Cold War imepamba moto!!

    ..sasa hivi Wachina wamekuwa tishio kwa makampuni ya Ujenzi na Mafuta ya nchi za Ulaya Magharibi na Marekani Kaskazini.

    ..binafsi nina wasiwasi kwamba Venezuela wanataka kuja kupata umaarufu na influence ktk uchimbaji madini kwa kuzitumia nchi maskini za Kiafrika kama Tanzania.

    ..napenda sana kujua mkakati wetu ktk huo ushirikiano na Venezuela ni nini? je tuna timeline yoyote ile ya kuhakikisha kwamba Tanzania inachimba madini yake kwa kutumia makampuni yanayomilikiwa na SERIKALI au WAZALENDO?
     
  5. Z

    Zhule JF-Expert Member

    #5
    Sep 30, 2009
    Joined: May 22, 2008
    Messages: 354
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mkuu umeenda mbali. Hata mpango wa kujitosheleza kwa chakula hawana. miaka 45 ya uhuru bado tunaangaika na njaa,nguo za kuvaa,hata chunvi hiyo hitech may be 200 years to come.Kwa sasa raisi kasema kipaombele cha taifa ni kuleta Wafanyabiashara oh wawekezaji waje wayachukue raw resources.wapate pesa za per DM ZA SEMINA,mashangingi na kununua chakula maake njaa kali hapa nyumbani. loh aibu lakini ndo ukweli
     
Loading...