Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Utapeli online na mapenzi

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by Viol, Jun 16, 2011.

  1. Viol

    Viol JF-Expert Member

    #1
    Jun 16, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 18,597
    Likes Received: 461
    Trophy Points: 180
    Habari za asubuhi wanajamvi,natumaini wote wazima kabisa na mnaendelea na shughuli zenu maofisini na nyumbani pia.

    Napenda tu kuelezea kwa kifupi jinsi Scam/spams za internet zinavyoenea.Ila kutokana na hili jukwaa nizungumzie spams zinazohusiana na mapenzi,mara nyingi tunaweza kufanya dating online kwa kutumia sites mbalimbali,ila kuna wengine wanajiunga ili kutapeli wengine online,au unaweza kusema huyu mtu email zangu alizipataje au alipataje contacts zangu?Kuna software nyingi za kupata email za watu,mfano ''email extractor''hii software inatumika kutafuta email za watu kutokana na location unayoipenda,mfano ukisema utafute email za Tanzania unaweza ukapata emails za watu,sometimes ndani ya lisaa unaweza ukapata emails 500,1000 na kuendelea,kwa hiyo hawa watu wakizipata hizo email wanatumia software zingine kama ''Bulk email sender kutuma spams,na kwa wakati moja inaweza ikatuma spams hata 1000 kwa wakati mmoja.Jua ukitapeliwa huwezi kupata msaada mana internet wanayotumia IP ADDRESS zao wamezificha,Ambapo matokeo unapata emails kama hizi 'Dear, hope you are wonderfully well by The Grace, well, am joy, a nice
    good looking girl, insearch of her true love with mutual understand, write
    me back on (joy_babyand001@yahoo.com) to know me more.
    ''Greeting to you,
    How are you and how is your work? i hope that all is well with you, My name is miss Debora,i know that you may be suprise how i get your email, dear i got your email today when i was browsing looking for honest partner at www.penpals.pl,then i feel to drop this few line to you , and i will like you to contact me through my email so that we can know each other and exchange our pictures, and we maybecome partner.
    Remember the distance does not matter what matters is the love we share with each other.
    i am waiting to hear from you soon.
    regards Miss Debora
    Nimewahi kuishi na watu kama hao na nimeona pia jinsi wanavyofanya kazi zao,wengi wao ni watu wa africa magharibi kama Nigeria,Ghana,Cameroon,Ivory coast n.k
    Ukweli ni kwamba hata kama unatongozwa na msichana ujue unatongozwa na mwanaume na utakapoongea naye kwa simu au ukipiga simu anampa girlfriend wake uongee naye ili aweze kukulainisha.Pia pics wanazotuma ni pics fake kwa hiyo sio halali.
    Silaha ya kwanza wanayotumia ni kujifanya wanahela na wanachotaka ni mapenzi ya kweli,anaweza akakueleza mali alizonazo mfano vyeo vya wazazi wake,jinsi walivyopata ajali na kuachiwa urithi,na n.k.
    Hapo wao wanajikita kufanya romance na wewe online,kama ni mwanaume amekutongoza basi atakupa promise akupe ticket ya ndege umfuate au akuafuate na uishi naye pamoja,kufunga ndoa na mengine.Akishakuingiza kwenye romance anaweza anaweza kukutumia zawadi ndogo ndogo kama mikufu,pete,nguo kwa kutumia LDC ili mradi tu uamini,ukisha mwamini sana ndipo anaweza akakuambia anakutembelea
    mara anakuambia amevamiwa na majambazi na walimlazimisha atoe kadi zake za benki na kutaja password(secret code) zake na hao majambazi wakajihamishia hela yake online kwa kutumia internet hapo hapo,kwa hiyo hana hela na anategemea kutumiwa hela mda wowote na ndugu zake.Kwa vile alishakuambia anakuja kukutembelea so atakuambia alishanunua ticket siku nyingi kwahiyo umsaidie hela kidogo kama dola 800,elfu 1000 kadri ya uwezo wako kwa mda anaposubiri kutumiwa hela na ndugu zake na wiki inayokuja atakupa hela yako face to face au atakutumia kwa njia ya western union,au account yako.Kwa vile ameshakuigiza kwenye hisia za mapenzi na ukamwamini,unaweza ukatuma hela umsaidie maana unajua kabisa ni mpenzi wako,ana biashara,gari,ndugu wenye hela.Akishapata hiyo hela anakata mawasiliano kwa vile anajua amefanikiwa kutoka kwao anaweza akaja tena kama mtu mwingine kwa style tofauti.Jua kwamba bank account yake ni account hewa ambayo iliyofunguliwa kwa kutumia Passpost aliyomwibia mtu kwa hiyo hakamatwi.Mwisho wake umetapeliwa na umeumizwa hisia za mapenzi.
    Kumbuka unapojieleza mara ya mwanzo kwenye uhusiano wenu atapenda kujua kazi unayofanya ili ajue jinsi ya kukutapeli na kama akiona huna hela haendelei tena na wewe kuwasiliana.
    Pia kuna njia nyingine ya kununua vitu online na ukatapeliwa hela na usipate ulichokinunua,kumbe ni bidhaa hewa ila hela imeenda kwenye account ya mtu,hiyo sintaeleza maana haihusiani na jukwaa hili.
    Thanks kwa kusoma thread ndefu ingawa nimekuchosha kiasi flani.

    By Excellent.
     
  2. Dinnah

    Dinnah JF-Expert Member

    #2
    Jun 16, 2011
    Joined: Jan 24, 2011
    Messages: 507
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Mambo ya online yanatisha, utapeli mtupu
     
  3. Viol

    Viol JF-Expert Member

    #3
    Jun 16, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 18,597
    Likes Received: 461
    Trophy Points: 180
    Wajanja wengi sana

     
  4. kisukari

    kisukari JF-Expert Member

    #4
    Jun 16, 2011
    Joined: Jul 16, 2010
    Messages: 3,310
    Likes Received: 508
    Trophy Points: 280
    ahsante excellent kwa kutuelewesha
     
  5. Viol

    Viol JF-Expert Member

    #5
    Jun 16, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 18,597
    Likes Received: 461
    Trophy Points: 180
    Kisukari,ur welcome

     
  6. Gaga

    Gaga JF-Expert Member

    #6
    Jun 16, 2011
    Joined: Jan 6, 2011
    Messages: 4,564
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Noted thanks tutakuwa makini na hili
     
  7. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #7
    Jun 16, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 716
    Trophy Points: 280
    Usimuamini mtu hata kivuli chako!
     
  8. dfreym

    dfreym JF-Expert Member

    #8
    Jun 16, 2011
    Joined: Oct 14, 2010
    Messages: 337
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 35
    hao watu ni wengi sana, hata mimi mwenyewe nimewahi kukutana nao, wengi wanatoka senegal, ivorycoast, na sudan. wanatumia kigezo cha ukimbizi kutapeli watu. utasikia am residing in ......... camp, in dakar. na wanatumia hata majina ya watumishi wa mungu kujiimarisha ili uwaamini utasikia am using the laptop of rev: daniel and his number is071........ oh please when yo call ask for binta. ect . wana maneno mataamu sana, dah! ila picha zao za ukweli! ukiwa kidume mkware unaweza tangaza ndoa. mara nyingi wanatumia website ya T U O N A N E - Africa Social Networking Hub ngoja niwaekee baadhi ya barua zao wanazonitumia.


    Hello my love
    How are you today together with your business and your entire family? I saw your profile and I was highly satisfied with it.
    My name is Miss.binta Camara i am 24 years old from Durfur Region of Sudan and presently i am residing in the refugee camp here in Dakar Senegal as a result of the killing of my family by the rebels last year, please don't be discouraged for hearing this.

    My late father Eng Nelson Camara, was the Chairman,Cammy Melton Oil and Gas Company a priv ate extracting oil firm in Durfur. The brutal killing of my mother and my father, one kid sister and kid brother took place one early morning by the rebels as a result of the civil war It is only me that is alive now and I managed to make my way from the help of the red cross society to the West African state called Senegal refugee camp here in 14 Rufusik Ave Oakam North, 12 km from the capital city of dakar Senegal .....which i will be out this time.

    I would like to know more about you. Your likes and dislikes,your hobbies and what you are doing presently
    At the same time, I want to tell you more about myself. Honey,with trust and the love that i find in you. I have not been to your country before but I will like to come there to meet you.
    I am staying in a refugee camp. This Refugee Camp is handed by a Reverend Father joshua leonard whom i used his office computer to send you this email and i only enter his office when he is less busy.

    In this camp we are only allowed to go out from the camp only on Mondays and Fridays of the weeks. It is just like one staying in the prison and I hope by Gods grace with your help i will come out of this place soon. I do not have any relatives whom i could go to now.
    Rev.Joshua leonard who is the Reverend Minister in charge of the church in this camp owned by United Nations. The pastors e-mail address is (revjoshualeonard55@yahoo.com ) This is his telephone No.(+221772951599) You can as well reach me through his telephone number, when ever you call tell him that you want to speake with binta Camara .
    As a refugee here I don't have any right or privilege to any thing be it money or whatever because it is against the law of this country. I want to go back to my studies because I only attended my first year before the tragic incident that lead to my being in this situation now took place.

    I am seeking for help from a good man who will help me out of this condition? either marry me or who will be very sinceier in friendship and take control of the sum of US$4.5 Million which my father deposited with a Bank for investment and to enable finish my university education.in which he used my name binta Camara as Next of Kin
    If you consider yourself very sincere and trusted, please reply me so that I can give you more information on this. Meanwhile for agreeing to help me I will give you 20% of US$4,500,000.00. Though you are going to manage the entire money for any good investment in your country since I do not know anything about business or trading.
    .Attached here are more of my pictures for you, and i will also like to see of yours.

    Now, about my hobbies, I like Swimming,dancing,cooking,meeting people,going to social activities, and also i like music such as Love songs mostly west life songs, Elvis Presley
    My dear i love you with all my heart and hope you love me as well, if so then i wait for your urgent and positive response.

    Yours in love binta


    Message bodyMy Dearest In heart,
    Thanks you A lot for your message which i got today from you.Sincerely i am more than glad hearing from you.Already i told you few things about me on my last message to you.But not withstanding,My name is Tessy Williams from ivory coast in west Africa and presently i am residing in the refugee camp here in Dakar as a result of the civil war going on in my country.

    I am only 23years old girl and was about 1.62mtrs and was about 45kg weight and have no child,haven't married before.but your age did not make any thing.all i am looking for is love,understanding,caring,and respecting.I am here in Dakar Senegal West Africa.But living here in a refugee camp just because of the death of my parents during the war in my country

    surely i have to tell you that i am interested in love,romance,marriage,serious relationship and anything that goes between men and women.But to tell the truth,I am much more in need of knowing you better at least.Because i have explained a bit about me to you .I am a daughter to Dr Dickson Williams who was the chairman director of (DICKSON INDUSTRIAL COMPANY LTD) in Abidjan the capital of my Country. but anyhow i will get you informed fully the position i have in my life.I believe you will be surely kind with me.

    I will open up myself to you when you are kind to me.Already you have to know i am a jealous someone and i hate when you are looking for other women.But i am assuring you to be kind with you.I love animals,sports,music,children,garden,flowers,neat place, thank you for your understanding with me.Here is my pictures i came here with,i will show you more of me when i know and see yours.I Snap those Pictures when My Father is A Life, Cheers for now my dearest one,

    Thanks From-Tessy

    nimeshindwa kuweka picha
     
  9. Mulama

    Mulama JF-Expert Member

    #9
    Jun 16, 2011
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 1,827
    Likes Received: 239
    Trophy Points: 160
    Ahsante sana mkuu kwa kutoa elimu kwa uma kwa njia hii manake wengi tunapata junks kama hizi ila kila mtu anazi treat kulingana na anavyozielewa madhara yake. Lakini kwa dedication yako hii ya kutaadhalisha wengi hata wale ambao hawajakumbana nazo, umefanya jambo la maana sana. Ahsante.
     
  10. Viol

    Viol JF-Expert Member

    #10
    Jun 16, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 18,597
    Likes Received: 461
    Trophy Points: 180
    Sasa hawa wao utapeli wao wanakuambia mkaandikishane na yeye atakutumia barua zinazotoka wizara husika na benki husika na zenye mihuri,hapo kila kitu fake na wewe unaweza hata ukapeleka kwa wizara yako husika na wasigundue na wanaweza wakasign kumbe ni barua yenye mihuri na a/c number fake

     
  11. U

    Ulimakafu JF-Expert Member

    #11
    Jun 16, 2011
    Joined: Mar 18, 2011
    Messages: 16,567
    Likes Received: 256
    Trophy Points: 180
    Shukrani kwa taarifa.
     
  12. Criss

    Criss JF-Expert Member

    #12
    Jun 16, 2011
    Joined: Mar 19, 2011
    Messages: 825
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33

    Mkuu yaani umefanya vizuri sana vile umeiweka wazi hzi mbinu za hawa wajuba .Mi nishakutana nazo tena zaidi ya watu 8 tofauti hadi nikasema hawa wananijua nini mbona wana komaa na mimi sana ?Tena ngoja niweke baadhi ya tulizokua tuna chart na mmoja yaani ni full wizi aisee... mchakato ulivyokua unaenda hivi

    Hello Criss

    You have just received a new message from benita john:

    Hello,
    Greetings,lam miss Benita, it is my pleasure to propose you for long term relationship, if you are serious and you are looking for the same i will appreciate to be your good friend, and i will like you to contact me directly with this email:(benitajohn022@yahoo.co.uk) so that i can give you my photos. Remember, age, color or distance does not count for love. l hope that we can start from here.Thank you, Benita.

    Please click the following link to login and view it: http:...............................d/2010

    Kind Regards
    via mtandao flan hivi


    [FONT=&quot]Nikaijibu kwa nidhamu.[/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]accepted request[/FONT]
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]From:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Criss Kimboka <crisskimboka@yahoo.com> [​IMG][/FONT]
    [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]To:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]"benitajohn022@yahoo.co.uk" <benitajohn022@yahoo.co.uk>[/FONT]
    [/TD]
    [TD][/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [FONT=&quot] [HR][/HR] [/FONT]​
    [FONT=&quot]hiii[/FONT]
    [FONT=&quot]Whats up Ms Benita am glad to hear from you,i find your request yesterday and realy surprised and getting emotion,suddenly i am on that mood of finding a long term relation.Sure thing,i will be happy if you will take your expensive and honorable time to send me your snap and i assure you of doing the same recently.You know i realy like having a gorgeous friend from far away for exchanging ideas and sharing lot of our mind regardless bad or happy moment.It will be happy if you could tell me where exactly you are and what you doing for living,then it will be nice if you could tell me about your age.I look forward to hear from you in very near future.Much regard to all over there[/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot] Criss [/FONT]



    [FONT=&quot]From Benita[/FONT]
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]From:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Benita John <benitajohn022@yahoo.co.uk> [/FONT][FONT=&quot][/FONT]

    [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]To:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Criss Kimboka <crisskimboka@yahoo.com>[/FONT]
    [/TD]
    [TD][/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [FONT=&quot] [HR][/HR] [/FONT]​
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]Dearest,[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
    lam so much excited and happy because of your response to my request.How is the atmosphere of everything around you (( your health and work ))? l hope that you are sound in health which is the most important thing in life and also that you are doing great in your work.

    Like i said on my last mail that iam miss Benita (22) years of age, single and never married, iam from Liberia in West Africa. lam in a helpless situation and that is why iam looking for a man that will replace the vacuum in my heart which my late father and mother has created in my heart. lam presently in the refugee camp in Senegal as a result of civil war that was fought in my country which claims the life of my parents.

    My late father and my mother was among the people that was killed by the rebels during the incident of civil war in my country. My late father Dr Andrew John was the chairman Managing Director [/FONT]
    [FONT=&quot]PANY LT[/FONT][FONT=&quot]ANDREWS INDUSTRIAL COMD[/FONT][FONT=&quot] in Monrovia and he is also the PERSONAL ADVICER (PA) to the formal Head of State. l was the only survivor because i was in school and manage to ran to a near-by country- Senegal as a refugee.

    l will like to know more about you. What you do for the living, your likes and dislikes, what you do in your free time. l have so much passion in kids and children because i want to have my own children with a man God has made for me. l like reality and truth, i hate pretense and hiding of feelings. l have attached my photo and i am looking to seeing yours. lam very serious in my intention and i want you to be serious with me if you are looking for a wife. Hoping to hear from you and to see your photo. l, with impatience will welcome you into my life. Have a good working day and God bless you.
    Yours sincerely,
    Benita.[/FONT]
    [FONT=&quot][/FONT]

    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]

    [FONT=&quot]Nikaijibu kwa nidhamu.[/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]Hiii
    Am glad to hear from you,you know i didn't expect to hear from you in such hurry but am happy for your response.By my side am absolutely fine my dear and atmosphere are cool breeze and favorable to continue with my daily routine as usual.
    Firstly i would like to say''am very sorry for what happened in your life'' i promise to be your dearest friend and touchable never to let any kind of memory concerned your past to come and shade tears in your chick.I have heard about chaos in Liberia but i would never expect if one day i will going to meet with one of the casualty of political and civil war.May god be with you and keep those lost souls of our dearest parent to rest in peace.[/FONT]
    [FONT=&quot] Like you said your single....yeah i am too even i used to have one but due unavailable circumstances as beyond to our control made us broke and left each other to do our time separately.Am glad you come into my life and i am sure you will never regret as met a perfect gentlement to fill your vacuum hear and i do believe I met a perfect woman to repair my broken heart.
    Yes,I am Criss Kimboka,second child in the family of Mr Arbogast Kimboka,He was retired soldier of United Republic of Tanzania as Brigadier.I have two young sisters and two brothers.Am with 29 years old coming from Kilimanjaro but currently i live at Arusha and do my time over there.I own small business simply entrepreneur and the official title is DIGITAL ELECRONICS thought i have a dream of becoming an International Businessman into the future.
    You told me as you have the passion with kids,yeah i do have too but i just want to get my first cute baby gal or boy in a perfect time and with a perfect woman i mean a woman who know how to live with kid and know how to treat a man in respectable manner.Miss Benita if you dont mind i would like to know where currently you live and what you doing for living,i asked the same question yesterday in the mail i had sent you,i do hope you will mention a lot in the next mail you will going to send and i will going to expect;I have attached my snap as you requested to fulfill your demand my dear and am at middle staying among that three guys.I hope to hear from you soon. Bye

    Your
    faithfull
    Criss[/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]******************************************************************************
    [/FONT]
    [FONT=&quot][​IMG][/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]Nae akanijibu kwa msisitizo dah! Nikaona sasa hii ya moto wacha tu nijisalimishe bhana kama hela wacha nikose aaagh![/FONT]
    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [FONT=&quot]Darling this is all about me with love and trust [/FONT]
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]From:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Benita John <benitajohn022@yahoo.co.uk> [​IMG] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]To:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Criss Kimboka <crisskimboka@yahoo.com>[/FONT]
    [/TD]
    [TD][/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [FONT=&quot] [HR][/HR] [/FONT]​
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]Dearest friend,

    Thank you for your mail. How are you today? l hope that you are in good health which is the most important thing in life.l thank you for taking out more time to tell me more about yourself and l thank you for your handsome photo.I believe and wish as you read this email once again you will discover the need to help me in this situation that i find myself. I know and iam sure you would hardly expect from me to this extent since we are just new friends. I am forced to tell you this because of my difficult situation and after reading your email, I decided to let you know everything about my life because I believe it is God's Will that makes me to know you after doing some prayers. I was born into a Christan family that cherish the principle of proper child upbringing but death never permit me to enjoy the comfort of my family, all the same the lord knows the best.

    Honestly i want tell you this now that ever since that i came to know you, i feel joy happiness and important in myself because you have made me to know the value of loving someone at a distance.You are sent to replace the vaccum of sorrow that my late parents created in my heart because of the care and concern that you have shown to me.

    I lost my parents three days to my 18th Birth Day on 11th February, 2004 as a result of civil war that was fought in my country and i was the only survivour in my family because i was in school as i told you before the incident took place. l manage to find myself here in Senegal as a refugee. l dont have any brother, sister or even relatives whom i can go to, they all ran away during the middle of the war, the only person that i have now is Rev Emmanuel Anthony who is the pastor of the (Christ The king Church) here in the camp he has been very nice to me since i came here but i am not living with him rather i am living in the women's hostel because the camp have two hostels one for men the other for women,also i have been using the office computer of my Pastor to write you any time he give me the chance to do that my dear.

    The Pastors Tel number is (+221-763-359- 171) If you call and tell him that you want to speak with me, he will send for me in the hostel. As a refugee here i don't have any right or privilledge to any thing be it money or whatever because it is against the law of this country.I want to go back to my studies because i only attended my first year before the traggic incident that lead to me into this situation now in Senegal.

    Before the incident, my father has already told me his plans for me on how he made me to be his next of kin as the only daughter.He later took me to his lawyer and introduce me to the lawyer. lt was through the lawyer that i got the two doccuments that i have with me now which is ( Statement of account and death certificate).l manage to made my way to be in Senegal as refugee where iam residing now.

    Among the documents I received was the deposit Bond Certificate with the sum of $ 8.6 M ( Eight Million six Hundred Thousand American dollars) (mmmh! hapa kwa haraka haraka ni zaidi ya Bl 12.9 kwa pesa ya kiTanzania )my father had with a bank abroad which has my name as his next of kin. Due to my father's wishes during the time of deposition, the Bond indicates that his next of kin can only come for the money in the Demise ( Death ) of the depositor through an appointed trustee/representative.

    But I am now saddle with the problem of searching for a reliable and trustworthy person capable of assisting me to claim and safe-keep the fund in his/her custody as the Bank said that they can not deal with me directly due to my refugee status here. I kept this secret from the people in the camp here, the only person that knows about it is the Reverend because he is like a father to me.

    So in the light of above i will like you to keep it to yourself and don't tell it to anyone for i am afraid of loosing my life and the money if people gets to know about it.Remember i am giving you all this information due to the trust i deposed on you. So please I will like you to help me transfer this money to your account and from it you will send some money to me to get my travelling documents and air ticket to come over to meet you and continue my life. This is one of the reasons why I contacted you after going through your profile and my spirit accepted you.

    Please tell me if you are ready to help me so I can go on to pass the account information to you. And I want you to send me your full name, contact address with telephone number for easy communication and please do not betray me when you receive the money i believe this transfer will be properly handled by you and you will help me to manage and invest the funds in your country after transfer.

    I like honest and understanding people,truthful and a man of vision,truth and hardworking. My favorite language is English but very fluently.Meanwhile i will like you to call me like i said i have alot to tell you In all I thank the good lord for giving me the opportunity to have someone like you.I hope to hear from you soonest and have a nice day.with much regards,
    NB......I will be very happy to hear your voice on the phone of my Pastor today.
    Yours in love,

    Benita.[/FONT]

    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]

    Hello Criss
    You have just received a new message from benita john:

    Hello,
    Greetings,lam miss Benita, it is my pleasure to propose you for long term relationship, if you are serious and you are looking for the same i will appreciate to be your good friend, and i will like you to contact me directly with this email:(benitajohn022@yahoo.co.uk) so that i can give you my photos. Remember, age, color or distance does not count for love. l hope that we can start from here.Thank you, Benita.

    Please click the following link to login and view it: http:/.........................
    Kind Regards
    ...............................


    [FONT=&quot]Nikaijibu kwa nidhamu.[/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]accepted request[/FONT]
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]From:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Criss Kimboka <crisskimboka@yahoo.com> [/FONT]

    [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]To:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]"benitajohn022@yahoo.co.uk" <benitajohn022@yahoo.co.uk>[/FONT]
    [/TD]
    [TD][/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [FONT=&quot] [HR][/HR] [/FONT]​
    [FONT=&quot]hiii[/FONT]
    [FONT=&quot]Whats up Ms Benita am glad to hear from you,i find your request yesterday and realy surprised and getting emotion,suddenly i am on that mood of finding a long term relation.Sure thing,i will be happy if you will take your expensive and honorable time to send me your snap and i assure you of doing the same recently.You know i realy like having a gorgeous friend from far away for exchanging ideas and sharing lot of our mind regardless bad or happy moment.It will be happy if you could tell me where exactly you are and what you doing for living,then it will be nice if you could tell me about your age.I look forward to hear from you in very near future.Much regard to all over there[/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot] Criss Kimboka[/FONT]


    [FONT=&quot]From Benita[/FONT]
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]From:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Benita John <benitajohn022@yahoo.co.uk> [/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]

    [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]To:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Criss Kimboka <crisskimboka@yahoo.com>[/FONT]
    [/TD]
    [TD][/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [FONT=&quot] [HR][/HR] [/FONT]​
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]Dearest,[/FONT][FONT=&quot][​IMG][​IMG][​IMG][/FONT][FONT=&quot]
    lam so much excited and happy because of your response to my request.How is the atmosphere of everything around you (( your health and work ))? l hope that you are sound in health which is the most important thing in life and also that you are doing great in your work.

    Like i said on my last mail that iam miss Benita (22) years of age, single and never married, iam from Liberia in West Africa. lam in a helpless situation and that is why iam looking for a man that will replace the vacuum in my heart which my late father and mother has created in my heart. lam presently in the refugee camp in Senegal as a result of civil war that was fought in my country which claims the life of my parents.

    My late father and my mother was among the people that was killed by the rebels during the incident of civil war in my country. My late father Dr Andrew John was the chairman Managing Director ANDREWS INDUSTRIAL COMPANY LTD in Monrovia and he is also the PERSONAL ADVICER (PA) to the formal Head of State. l was the only survivor because i was in school and manage to ran to a near-by country- Senegal as a refugee.

    l will like to know more about you. What you do for the living, your likes and dislikes, what you do in your free time. l have so much passion in kids and children because i want to have my own children with a man God has made for me. l like reality and truth, i hate pretense and hiding of feelings. l have attached my photo and i am looking to seeing yours. lam very serious in my intention and i want you to be serious with me if you are looking for a wife. Hoping to hear from you and to see your photo. l, with impatience will welcome you into my life. Have a good working day and God bless you.
    Yours sincerely,
    Benita.[/FONT]
    [FONT=&quot][/FONT]

    [FONT=&quot] [/FONT]

    [FONT=&quot] [/FONT]


    [FONT=&quot]Nikaijibu kwa nidhamu.[/FONT]

    [FONT=&quot] [/FONT]

    [FONT=&quot] [/FONT]

    [FONT=&quot]Hiii
    Am glad to hear from you,you know i didn't expect to hear from you in such hurry but am happy for your response.By my side am absolutely fine my dear and atmosphere are cool breeze and favorable to continue with my daily routine as usual.
    Firstly i would like to say''am very sorry for what happened in your life'' i promise to be your dearest friend and touchable never to let any kind of memory concerned your past to come and shade tears in your chick.I have heard about chaos in Liberia but i would never expect if one day i will going to meet with one of the casualty of political and civil war.May god be with you and keep those lost souls of our dearest parent to rest in peace.[/FONT]

    [FONT=&quot] Like you said your single....yeah i am too even i used to have one but due unavailable circumstances as beyond to our control made us broke and left each other to do our time separately.Am glad you come into my life and i am sure you will never regret as met a perfect gentlement to fill your vacuum hear and i do believe I met a perfect woman to repair my broken heart.
    Yes,I am Criss ,second child in the family of Mr Arbogast ...........,He was retired soldier of United Republic of Tanzania as Brigadier.I have two young sisters and two brothers.Am with ..... years old coming from Kilimanjaro but currently i live at Arusha and do my time over there.I own small business simply entrepreneur and the official title is .......................... thought i have a dream of becoming an International Businessman into the future.
    You told me as you have the passion with kids,yeah i do have too but i just want to get my first cute baby gal or boy in a perfect time and with a perfect woman i mean a woman who know how to live with kid and know how to treat a man in respectable manner.Miss Benita if you dont mind i would like to know where currently you live and what you doing for living,i asked the same question yesterday in the mail i had sent you,i do hope you will mention a lot in the next mail you will going to send and i will going to expect;I have attached my snap as you requested to fulfill your demand my dear and am at middle staying among that three guys.I hope to hear from you soon. Bye

    Your
    faithfull
    Criss[/FONT]

    [FONT=&quot] [/FONT]

    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]******************************************************************************
    [/FONT]
    [FONT=&quot]

    [/FONT]

    [FONT=&quot]Nae akanijibu kwa msisitizo dah! Nikaona sasa hii ya moto wacha tu nijisalimishe bhana kama hela wacha nikose aaagh!

    [/FONT]


    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [FONT=&quot]Darling this is all about me with love and trust [/FONT]
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]From:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Benita John <benitajohn022@yahoo.co.uk> [/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]

    [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]To:[/FONT]
    [/TD]
    [TD] [FONT=&quot]Criss Kimboka <crisskimboka@yahoo.com>[/FONT]
    [/TD]
    [TD][/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [FONT=&quot] [HR][/HR] [/FONT]​
    [TABLE="class: MsoNormalTable"]
    [TR]
    [TD] [FONT=&quot]Dearest friend,

    Thank you for your mail. How are you today? l hope that you are in good health which is the most important thing in life.l thank you for taking out more time to tell me more about yourself and l thank you for your handsome photo.I believe and wish as you read this email once again you will discover the need to help me in this situation that i find myself. I know and iam sure you would hardly expect from me to this extent since we are just new friends. I am forced to tell you this because of my difficult situation and after reading your email, I decided to let you know everything about my life because I believe it is God's Will that makes me to know you after doing some prayers. I was born into a Christan family that cherish the principle of proper child upbringing but death never permit me to enjoy the comfort of my family, all the same the lord knows the best.

    Honestly i want tell you this now that ever since that i came to know you, i feel joy happiness and important in myself because you have made me to know the value of loving someone at a distance.You are sent to replace the vaccum of sorrow that my late parents created in my heart because of the care and concern that you have shown to me.

    I lost my parents three days to my 18th Birth Day on 11th February, 2004 as a result of civil war that was fought in my country and i was the only survivour in my family because i was in school as i told you before the incident took place. l manage to find myself here in Senegal as a refugee. l dont have any brother, sister or even relatives whom i can go to, they all ran away during the middle of the war, the only person that i have now is Rev Emmanuel Anthony who is the pastor of the (Christ The king Church) here in the camp he has been very nice to me since i came here but i am not living with him rather i am living in the women's hostel because the camp have two hostels one for men the other for women,also i have been using the office computer of my Pastor to write you any time he give me the chance to do that my dear.

    The Pastors Tel number is (+221-763-359- ...) If you call and tell him that you want to speak with me, he will send for me in the hostel. As a refugee here i don't have any right or privilledge to any thing be it money or whatever because it is against the law of this country.I want to go back to my studies because i only attended my first year before the traggic incident that lead to me into this situation now in Senegal.

    Before the incident, my father has already told me his plans for me on how he made me to be his next of kin as the only daughter.He later took me to his lawyer and introduce me to the lawyer. lt was through the lawyer that i got the two doccuments that i have with me now which is ( Statement of account and death certificate).l manage to made my way to be in Senegal as refugee where iam residing now.

    Among the documents I received was the deposit Bond Certificate with the sum of $ 8.6 M ( Eight Million six Hundred Thousand American dollars) my father had with a bank abroad which has my name as his next of kin. Due to my father's wishes during the time of deposition, the Bond indicates that his next of kin can only come for the money in the Demise ( Death ) of the depositor through an appointed trustee/representative.

    But I am now saddle with the problem of searching for a reliable and trustworthy person capable of assisting me to claim and safe-keep the fund in his/her custody as the Bank said that they can not deal with me directly due to my refugee status here. I kept this secret from the people in the camp here, the only person that knows about it is the Reverend because he is like a father to me.

    So in the light of above i will like you to keep it to yourself and don't tell it to anyone for i am afraid of loosing my life and the money if people gets to know about it.Remember i am giving you all this information due to the trust i deposed on you. So please I will like you to help me transfer this money to your account and from it you will send some money to me to get my travelling documents and air ticket to come over to meet you and continue my life. This is one of the reasons why I contacted you after going through your profile and my spirit accepted you.

    Please tell me if you are ready to help me so I can go on to pass the account information to you. And I want you to send me your full name, contact address with telephone number for easy communication and please do not betray me when you receive the money i believe this transfer will be properly handled by you and you will help me to manage and invest the funds in your country after transfer.

    I like honest and understanding people,truthful and a man of vision,truth and hardworking. My favorite language is English but very fluently.Meanwhile i will like you to call me like i said i have alot to tell you In all I thank the good lord for giving me the opportunity to have someone like you.I hope to hear from you soonest and have a nice day.with much regards,
    NB......I will be very happy to hear your voice on the phone of my Pastor today.
    Yours in love,

    Benita.[/FONT]


    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
     
  13. s

    shoshte Senior Member

    #13
    Jun 16, 2011
    Joined: Apr 9, 2011
    Messages: 129
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    asante sana kwa elimu kwa jamii mimi nilikutana na mmoja Mnigeria airport kanichangamkia kweli baada ya muda kaniambia kuwa amezuiliwa
    ku board ndege mpaka aonyeshe dollar cash 1000 nikamwambia hiyo haiwezekani coz watu hawatembei na hela nikamwambia twende kwenye customer care tulienda kweli tukaambiwa vile so kaniomba nimpe tuki board tu atanirudishia mhhh machale yakanicheza nikamwambia nakuja kukupa huyooooooooooo nikahama eneo la kusubiria ndege nikaenda pembeni nikasali nikasema Mungu niepushe kwani hawa jamaa wanaweza kutumia hata unga kukupata
     
  14. SHERRIF ARPAIO

    SHERRIF ARPAIO JF-Expert Member

    #14
    Jun 16, 2011
    Joined: Aug 25, 2010
    Messages: 6,382
    Likes Received: 1,157
    Trophy Points: 280
    Msijibu hata hizo e-mails sababu wakipata IP address zenu mmekwisha. Just delete them.
    Popo nuksi sana! Nashangaa kuna dada mmoja huko nyuma alisema hapa jamvini anawamind popo kichizi. That's ok lakini mambo yao ni balaa
     
  15. Magulumangu

    Magulumangu JF-Expert Member

    #15
    Jun 16, 2011
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 3,041
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Mkuu hiyo kitu acha, lakini wanawake wengi wanayokumbana na hii kitu sana sana ni huko fs24.de,lovemail.de sana sana hawa watu wa .de pia nime experience hii kitu na najua how works maana i know some people doing this and are living with it.....like Don Jazzy, huyu jamaa for almost all his life is a yy(you know what I mean), hata Dbanji ni yahoo yahoo au wanajiita runs boys....wengi tu Nigerians wanafanya au wamefanya sana...kuna jamaa mmoja boss wake ni Don Jazzy na deals zao ni kubwa sana..........more lets leave it....all in all internet love sio nzuri....sasa hivi kuna job vacancies na wanatumia websites kabisa, sasa wewe apply utaona cha moto utapatiwa kazi nchi yoyote hata USA ila utatatuma hela mpaka ukome...
     
  16. Magulumangu

    Magulumangu JF-Expert Member

    #16
    Jun 16, 2011
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 3,041
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Huyu ungeomba picha kibao tu ungeona anakimbia mwenyewe hahahahaha...
     
  17. Magulumangu

    Magulumangu JF-Expert Member

    #17
    Jun 16, 2011
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 3,041
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    hata online kazi tu siku hizi ukiona huelewi elewi ingia mitini....
     
  18. Viol

    Viol JF-Expert Member

    #18
    Jun 16, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 18,597
    Likes Received: 461
    Trophy Points: 180
    Hata huyu mwanamziki huyu Olumaintan pia anafanya
     
  19. Viol

    Viol JF-Expert Member

    #19
    Jun 16, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 18,597
    Likes Received: 461
    Trophy Points: 180
    hyse huyo alikuwa anakuzungukia
     
  20. Viol

    Viol JF-Expert Member

    #20
    Jun 16, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 18,597
    Likes Received: 461
    Trophy Points: 180
    Mkuu yaani ni heri kuwa makini mana jinsi ujanja wao unavyogundulika ndo wanavyobadili mbini
     
Loading...