Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

USISOME ikiwa una Aleji ya MAFANIKIO, PESA ama UTAJIRI

Discussion in 'Kilimo, Ufugaji na Uvuvi' started by Nxt Millionaire, Aug 17, 2012.

  1. Nxt Millionaire

    Nxt Millionaire JF-Expert Member

    #1
    Aug 17, 2012
    Joined: Nov 22, 2010
    Messages: 411
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Ni wazi kuwa Watanzania wengi wana mtazamo HASI juu ya MAFANIKIO, PESA ama UTAJIRI,
    hauitaji Rocket Science kujua hilo, angalia michango mbalimbali juu ya FURSA za kujiongezea kipato ama mafanikio ama kutajirika utagundua jambo hilo.

    Katika utafiti wangu usio rasmi, asilimia 70 ya comment kuhusu topic hizo huwa ni NEGATIVE, nimekuwa najiuliza ni kwanini???

    Mwanafalsafa mmoja aliwai sema, namnukuu, "What you can't address, you cant arrest"

    Frank Loyd Wright anasema "The thing always happens that you really believe in; and the belief in a thing makes it happen."
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]

    Hii yamaanisha nini, kwamba ukiamini kushindwa, umasikini ndivyo vitakutokea, pia usipoweza kuwa na fikra chanya kuhusu UTAJIRI, MAFANIKIO au PESA, uwezi kutajirika, uwezi pata mafanikio na uwezi pata pesa, hata Biblia yathibitisha hilo inaposema "aonavyo mtu rohoni mwake ndivyo alivyo"

    Najua nitawakwaza baadhi yenu, nisameheni, lakini nimeonya kuwa USISOME kama una ALEJI na vitu hivyo.
    Mbarikiwe nyote, asiye na ALEJI anitafute tupeane mawazo 0176927070, Siku Njema na Idd Njema pia.
     
  2. Chasha Poultry Farm

    Chasha Poultry Farm Verified User

    #2
    Aug 17, 2012
    Joined: Jun 4, 2011
    Messages: 5,083
    Likes Received: 231
    Trophy Points: 160
    Mkuu nakuaminia mambo ya GNLD Hayo. Na ningeshangaa kama usingeweka namba ya simu. N usishangae kwa nini watu hawajachangia kwa sababu wameisha jua unataka kuzungumzia nini.
     
  3. mito

    mito JF-Expert Member

    #3
    Aug 17, 2012
    Joined: Jun 20, 2011
    Messages: 6,933
    Likes Received: 954
    Trophy Points: 280
    Kuna na mawazo positive kuhusu pesa, mafanikio na utajiri wakati huna uwezo wa kufika hatua hiyo ni useless reassurance. Shida kubwa ya makala kama hizi mnalinganisha mtanzania wa kawaida na mtu kama Azam, Mengi sijui nahi wakati hao watu ni mabig fish. It's really unfair comparison!

    Tukubali tu kwamba watanzania wengi hatuna start-up capital na elimu ya biashara
     
  4. CHAI CHUNGU

    CHAI CHUNGU JF-Expert Member

    #4
    Aug 17, 2012
    Joined: Feb 20, 2012
    Messages: 7,165
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 145
    Easy!join freemason ukajizolee mihela.
     
  5. Bongo Pix Blog

    Bongo Pix Blog JF-Expert Member

    #5
    Aug 17, 2012
    Joined: Sep 13, 2011
    Messages: 213
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Duh! kaaazi kweli kweli, so far michango yadhiirisha ukweli wa uzi, yuko bwana mmoja aliwai sema kuwa, inabidi ushinde moyoni au ndani kabla ya kushinda nje yaani kupata matokeo chanya.
    Waliofanikiwa wote, waliona mafanikio ndani kabla hayajawa dhahiri kwa nje.
     
  6. Nxt Millionaire

    Nxt Millionaire JF-Expert Member

    #6
    Aug 17, 2012
    Joined: Nov 22, 2010
    Messages: 411
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    "Nothing can stop the man with the right mental attitude from achieving his goals; nothing on earth can help the man with wrong mental attitude."
    Thomas Jefferson,

    Komandoo, wathibitisha uzi, ni wapi pametamkwa ulosema? au una gnld-phobia? pole sana, sizungumzii hicho bali IDEAS. by the way nilion
    http://www.jamiiforums.com/newreply.php?do=newreply&p=4449120
     
  7. Nxt Millionaire

    Nxt Millionaire JF-Expert Member

    #7
    Aug 17, 2012
    Joined: Nov 22, 2010
    Messages: 411
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Mito, cjui wamaanisha rivers! kama ndivyo sishangai comment yako maana sote twajua kuwa mito upitisha maji na kujaza maziwa ama bahari.

    Reach high, for stars lie hidden in your soul, dream deep for every dream precedes the goal.
    Those people you mentioned believed in their sweet dreams and practise the prayer of faith that, whatever the mind of man can conceive and believe it can achieve, you too have the chance to do the same, you change your name to lake or ocean, the choice is 100% yours. God bless
    http://www.jamiiforums.com/newreply.php?do=newreply&p=4449120
     
  8. B

    BASIASI JF-Expert Member

    #8
    Aug 17, 2012
    Joined: Sep 20, 2010
    Messages: 2,471
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 145
    huyu lazima ana kadi ya CCM KATI YA NUMBER 1-299
     
  9. M

    Mandingo JF-Expert Member

    #9
    Aug 17, 2012
    Joined: Sep 22, 2011
    Messages: 3,162
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Kwa nini???
     
  10. M

    Mgengeli Senior Member

    #10
    Aug 17, 2012
    Joined: Sep 23, 2011
    Messages: 193
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    nimefurahi
     
  11. Autorun

    Autorun JF-Expert Member

    #11
    Aug 17, 2012
    Joined: Mar 21, 2008
    Messages: 550
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 35
    kwani hujui kama kwetu TANZANIA UTAJIRI NI DHAMBI??////////////
     
  12. chash

    chash JF-Expert Member

    #12
    Aug 17, 2012
    Joined: Jun 5, 2012
    Messages: 496
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    If you think you are beaten, you are.
    If you think you dare not, you don't.
    If you like to win but think you can't
    It is almost certain you won't.

    If you think you'll lose, you're lost.
    For out of this world we find
    Success begins with a fellows' will.
    It's all in the state of mind.

    If you think you are outclassed, you are.
    You've got to think high to rise;
    You've got to be sure of yourself before
    You can ever win a prize.

    Life's battles don't always go
    To the strongest or fastest man;
    But soon or later the man who wins
    Is the man who thinks he can.

     
  13. Nyenyere

    Nyenyere JF-Expert Member

    #13
    Aug 17, 2012
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 6,527
    Likes Received: 655
    Trophy Points: 280
    Mkuu salute.

    image002-797800.jpg
     
  14. Nyenyere

    Nyenyere JF-Expert Member

    #14
    Aug 17, 2012
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 6,527
    Likes Received: 655
    Trophy Points: 280
    Decide yourself
    [​IMG]
     
  15. chash

    chash JF-Expert Member

    #15
    Aug 18, 2012
    Joined: Jun 5, 2012
    Messages: 496
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
  16. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #16
    Aug 18, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,086
    Likes Received: 577
    Trophy Points: 280
    "Grew Up A Screw Up"
    (feat. Young Jeezy)

    [Notorious B.I.G. sample:] "I grew up a ****ing screw-up
    Got introduced to the game, to the game then ****ing blew up"

    [Intro: Ludacris speaking over B.I.G. sample repeated]
    Yeah! Dedicated to all my hustlers that's a product of they environment
    Whether getting money legally or ILLEGALLY
    We gotta do what we gotta do to survive man!
    Yeah! Grew up a screw up baby
    Got introduced to the game, I ain't took a breath yet
    Let's go!

    [Ludacris]
    Ever since I was an embryo, waiting to shape up and ship out
    Something in my brain said, "Wake up and kick out!"
    Roberta and Wayne stayed up and flipped out
    Cause when I came I was draped up and dripped out
    Snip the umbilical, spit the government chip out
    Peace up, A-Town down and then I dipped out
    And oh my gosh, the Osh Kosh was picked out
    I slipped in, even my baby stroller was tricked out
    Somebody get him, the little nigga's out of control
    Put a little bit of rum in my bottle I'll dream about diamonds and gold
    Gold gold, to grow from an infant to toddler was effervescent
    The essence of adolescence got my body feeling freshen
    freshing freshing, and it was a blessing to rhyme and start rapping
    I was the best in my section with flows hard than erections
    Still the best but now I'm grown with more range than a Texan
    And I'm a heavyweight you niggas is lighter than my complexion

    [Chorus: Notorious B.I.G. sample variations repeat 4X]

    [Young Jeezy]
    Ayyyy
    Y'all already know what it is
    I'ma tell you nigga
    C.T., know what it is, 'bout 17-5

    Homey fronted me a sip, shit I made it a bird
    That's seventeen and a half, all I need is the word
    Say the, ice is cool but them pots is hot
    You better cook slow but that money come fast
    I got what you need I hope you brought all the cash
    You know the kid pimping all over the world
    A hundred carats got me all over your girl
    YEAH, five freaks and my Gucci duffle bag
    A corporate thug, I run with a Playaz Circle
    I got a Field Mob that'll +Disturb+ your +Peace+
    Blowing Sean Jay, all we do is smoke
    Finish counting my bread and I was getting some head
    What's up?

    [Chorus]

    [Ludacris]
    I'ma be all the way real with this, look
    When I came into the game they ain't do nothing but doubt me
    Now the whole game's changed and it ain't nothing without me
    Picking up my sloppy seconds as they reach for the crown
    Only reason you on that song is cause I turned that down
    I went from Hot Wheels to big wheels, Hyundais to Bentleys
    And five course meals, no more Popeye's and Blimpie's
    From alright to handsome, from one room to mansions
    From hanging on the block to throwing parties in the Hamptons
    From, broke as a joke to rich as a bitch, I bought a
    plane and a boat and six other whips, no MARTA
    From dice on the curb to stacking up chips, but harder
    From birds on my nerves to chicks on my DICK! Guard your
    women dawg I went from ashy to classy
    Went from a, kiss on the cheek to doing the nasty
    Reach your hand up in the air and you can play with the stars
    It's not the hand that you're dealt but how you're playing your cards
    Boy!
     
  17. chash

    chash JF-Expert Member

    #17
    Aug 19, 2012
    Joined: Jun 5, 2012
    Messages: 496
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Mkuu, Azam na Mengi ni Watanzania wa kawaida. Tafuta historia yao. Walianzia zero. Hakuna lengo mtanzania wa kawaida hawezi kutimiza akiamua. Hata kuwa tajiri Duniani. Elimu na start-up capital ni vikwazo tunajiwekea kwenye maisha lakini kwa kupata utajiri hazina umuhimu kiasi kikubwa ingawaje zinasaidia. Muhimu kuliko zote ni kujiamini ya kwamba tunaweza.
     
  18. m

    moghaka Senior Member

    #18
    Aug 19, 2012
    Joined: May 16, 2011
    Messages: 189
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Narudi kuisoma mkuu
     
  19. Mponjoli

    Mponjoli JF-Expert Member

    #19
    Aug 19, 2012
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 667
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    Forever Living Products
     
  20. Catherine

    Catherine JF-Expert Member

    #20
    Aug 21, 2012
    Joined: Jun 30, 2012
    Messages: 1,264
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Mkuu wewe umefanikiwa kwa kiasi gani? Yaani personal balance sheet yako ipo vipi?
     
Loading...