Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ushauri wenu juu ya hii blog

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by hbi, Apr 23, 2012.

  1. hbi

    hbi JF-Expert Member

    #1
    Apr 23, 2012
    Joined: Feb 6, 2011
    Messages: 344
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Ndugu wanajamii naomba mnipe ushauri wenu juu ya hii blog ambayo nimeitengeneza.. Ushauri huo naomba uwe wa"technical" au unaweza ukawa ni kwa upande wa "user perspective".. Nipo tayari kupokea maoni kutoka kwa mtu yeyote ili niweze kuboresha zaidi

    Blog yenyewe ni Tesdo

    Asanteni sana
     
  2. Freelancer

    Freelancer JF-Expert Member

    #2
    Apr 23, 2012
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 2,068
    Likes Received: 640
    Trophy Points: 280
    The blue background and the black text doesn't look good at the top. Try to find a nice colour that will fit with the black text. The colour is not supposed to attract attention because people may loose concentration on the text when the colour is too deep.
     
  3. hbi

    hbi JF-Expert Member

    #3
    Apr 23, 2012
    Joined: Feb 6, 2011
    Messages: 344
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Poa mkuu talifanyia kazi hilo, je unaweza kunishauri rangi gani inaweza kua nzuri hapo
     
  4. Given Edward

    Given Edward Verified User

    #4
    Apr 23, 2012
    Joined: Jan 11, 2011
    Messages: 852
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Punguza effects ili iwe official. The flying marquee makes it look kama ni ya watoto. Use as few images as possible so that site iweze kuload faster.
     
  5. hbi

    hbi JF-Expert Member

    #5
    Apr 23, 2012
    Joined: Feb 6, 2011
    Messages: 344
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Asante kwa ushauri
     
Loading...