Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Uranium: The bond between Tanzania & USA

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Jack Beur, Jul 1, 2011.

  1. J

    Jack Beur JF-Expert Member

    #1
    Jul 1, 2011
    Joined: Feb 26, 2010
    Messages: 204
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 35
    It is now no longer a secret, the frequent visit of USA Top figures (Bush,Hilary Clinton and Bill gates ) with their aids is due to the uranium richness we have which is top priority for USA regardless their political party, they are all united with USA interests. Tafakari
     
  2. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #2
    Jul 2, 2011
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Do you think its a good thing ? do you think we will get a fairer deal ? do minerals benefit us really ?
     
  3. Edward Teller

    Edward Teller JF-Expert Member

    #3
    Jul 2, 2011
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 3,768
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    uranium yenyewe hata kuichimba bado-wapo na mambo yao mengine-si hizo hadithi
     
  4. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #4
    Jul 2, 2011
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    What bothers me is the mindset of our leaders. Maige had no shame and he thought it was a good thing when he said Tanzania would be getting only $5 million out of the $200 million the miners are expected to make. Is it anothe Barrick rip off in the making?
     
  5. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #5
    Jul 2, 2011
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Do you know that we are the only fools who get 3 % ? even in Africa royalty ranges between 10 - 20 % and in some cases like Botswana its half the market price YES dont faint HALF OF THE PROFIT.

    Sasa hiyo 5m out of 200m si 2.5 % less than even 3 % ???
     
  6. Z

    Zungu Pule JF-Expert Member

    #6
    Jul 3, 2011
    Joined: Mar 7, 2008
    Messages: 1,551
    Likes Received: 167
    Trophy Points: 160
    I believe you do not understand this. Mantra Resources Ltd. is an Australian company. Its majority shares were recently acquired by ARMZ/Rosatom, a Russian uranium giant. Now, where is the US in the picture?
     
  7. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #7
    Jul 3, 2011
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Walishasema siku nyingi wanahitaji kuweka kituo cha jeshi hapa.
     
  8. Edward Teller

    Edward Teller JF-Expert Member

    #8
    Jul 3, 2011
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 3,768
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    labda kwa hili naweza kubali
     
  9. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #9
    Jul 3, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Unajua mkuu haya masuala nimeyaandika wee lakini wapi unajua watu wengi humu bado wana hangovers za usoshalisti na cold war. Nchi kama Namibia na Niger tayari zinazalisha hiyo uranium miaka nenda miaka rudi na wa proven reserves mara zaidi ya 1000 ya hizi proven za bongo. To make a long story short Uranium ni madini kama madini mengine bei inapanda na kushuka. Hivyo basi ikipanda na kuwa stable inaaccelerate explorations na explorations kwa nchi kama bongo siku zote utakuta ni junior companies kama Mantra ndiyo zinapata nafasi maana mahali kama Russia ambapo kuna hiyo uranium kwa wingi pengine kuliko sehemu yeyote duniani hawawezi kuplay kabisa.

    All in all kama kweli tunataka tuone faida ya madini in a long run and sustainably jibu lipo LIGANGA MCHUCHUMA na wala sio kwenye uranium au gold.
     
  10. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #10
    Jul 3, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Halafu kuna jambo moja ambalo watu wengi wanakuwa wavivu kufikiri hivi haamjui hizo kampuni zote zinazotafiti hiyo uranium hapo Bongo zipo kwenye stock exchange? Sasa kama Marekanni wanahitaji hiyo Uranium si wanaenda tu huko kwenye soko na kuzinunua hizo kampuni.
     
  11. Z

    Zungu Pule JF-Expert Member

    #11
    Jul 6, 2011
    Joined: Mar 7, 2008
    Messages: 1,551
    Likes Received: 167
    Trophy Points: 160
    Check out today's news papers: Daily News & The Guardian. Yana picha zinazomuonesha mwakilishi wa Rais wa Russia Bw. Sevgei Kirienko akimkabidhi Waziri Mkuu Bw. Mizengo Pinda zawadi ya "statue". Picha nyingine inawaonesha wawili hawa wakiwa kwenye mazungumzo. Russia is utterly in control of Mkuju River Project uranium assets and NOT USA. And if you undestand how Russia operates, hakuna jinsi watashindwa kuchimba uranium hapa.
     
  12. fredmlay

    fredmlay JF-Expert Member

    #12
    Jul 6, 2011
    Joined: Apr 30, 2008
    Messages: 1,847
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Duhh $5million out of $200million??? Hapa kuna jambo ni bora watuachie chetu ardhini kama wanatamani sana kuwekeza nchini kwetu walime mazao ya chakula!
     
  13. Jagermaster

    Jagermaster JF-Expert Member

    #13
    Jul 7, 2011
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 657
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Kila mtu anauza mali ya nchi kwa nafasi yake, mpaka Maige..watoto wetu watatudai nchi hii, stay tuned
     
  14. C

    CHESEA INGINE Senior Member

    #14
    Jul 13, 2011
    Joined: Nov 7, 2010
    Messages: 180
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Ukiona Mmarekani kakupenda, Umekwisha!
     
  15. mbarikiwa

    mbarikiwa JF-Expert Member

    #15
    Jul 13, 2011
    Joined: Mar 8, 2008
    Messages: 507
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Rafiki, nakubaliana na wewe.
    Hawa wamarekani wanakuja kwetu ili tusiwape uranium Wachina.
    Mie nawapenda wachina zaidi maana walifanya makubwa kwa Watanzania.
     
  16. Nyunyu

    Nyunyu JF-Expert Member

    #16
    Jul 13, 2011
    Joined: Mar 9, 2009
    Messages: 4,292
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    Interest yao kubwa ni kuwa ontop on the distribution/sales!!
    Wanajua yakitua katika wrong hands what will happen. The truth is US iko kwa ajili ya manufaa yake na ya watu wake!!! Nothing else.
     
  17. jebs2002

    jebs2002 JF-Expert Member

    #17
    Jul 13, 2011
    Joined: Sep 3, 2008
    Messages: 1,244
    Likes Received: 87
    Trophy Points: 145
    Inawezekana mie sina uwezo wa kusoma wala ku set contracts.

    Russia wakichimba na kupata uranium ya $200m sie tunapata $5m!

    Ina maana sie wenye madini tunapata 0.5% ya thamani ya uranium ya $200m?!

    Kweli wabongo ndio maana tunaitwa vichwa vya wendawazimu!

    Hata mtoto hawezi kukubali upuuzi huo!
     
  18. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #18
    Jul 13, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Mkuu hiyo siyo kweli, kwani wakitaka kufanya hivyo hawahitaji kuja Tanzania, they just buy Mantra huko huko juu kwa juu!
     
  19. k

    kibananhukhu JF-Expert Member

    #19
    Jul 13, 2011
    Joined: Jul 6, 2009
    Messages: 368
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    $200 Million is equivalent to the value of Magufuli fish. Just one catch. It is also almost half of one month Tanzanian's revenue collection. 5 Billion dollars can be earned monthly by simply investing 1 million dollars to small scale miners who are dealing with gold. There are about 3 million unorganized small scale miners in Tanzania who some of them refines half kilograms of gold daily by using very risk and local means while facing three major problems. Hard rocks, water in the pits or shafts and lack of working capital. If i were the government i would abandon uranium project and concentrate with small scale miners or artisan miners.

    If you can professionally farm 1000 acres of sunflower, you can hardly spend 35 million TZS. 1000 acres of Sunflower, can give 400,000 liters of sunflower oil. 400,000 Lts x 3000 Price per liter = 1,200,000,000/= TZS as a total revenue earned through a very small project to be done by a small refining Indian or chines refining machine.

    I think most of us have mindset problem. Yes, some ideas looks like absurd but, they can substitute Uranium projects. With our Tanzanian attitudes, managing uranium projects is as difficult as a richman to enter the kingdom of GOD.

    God bless Tanzania God Guide our minds.
     
  20. Ruge Opinion

    Ruge Opinion JF-Expert Member

    #20
    Jul 15, 2011
    Joined: Mar 22, 2006
    Messages: 1,483
    Likes Received: 109
    Trophy Points: 160
    If you are smart you don't need Tanzanians to manage a uranium mining operation. You form a local company and give ownership rights of the land with uranium. Then that company invites investors with capital and technology to form a joint venture operation for exploiting the uranium. The joint venture could be 45% for the local company and 55% for the foreign investor. With that setup the local company will be entitled to 45% of the profits. On top of that the country will still demand the 3% (or whatever) "mrahaba'. The local company as a significant shareholder will be represented on the Board of Directors of the joint company. That is what intelligent countries like Botswana are doing.
     
Loading...