Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Upotoshaji Wikipedia Juu ya Nyerere?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Baba Sangara, Aug 23, 2012.

  1. Baba Sangara

    Baba Sangara JF-Expert Member

    #1
    Aug 23, 2012
    Joined: Dec 16, 2007
    Messages: 224
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    hakuna merekebisho yanayo hitajika hapa jamani? I think this is a malicous attempt to rewrite history...

    Julius Nyerere - Wikipedia, the free encyclopedia

    Political repression

    In 1962, Nyerere created the Preventive Detention Act, which was used to imprison opposition and suppress trade unions. People disappeared and victims are estimated to be in the thousands. International human rights organization Amnesty International adopted 141 prisoners of conscience in 1977.[SUP][19][/SUP] In 1979, Nyerere had more political prisoners than even South Africa.[SUP][20][/SUP] Press was controlled through refusal of official registration.
    Nyerere's prison camps for political dissidents were notorious for practices such as electric shocks, solitary confinement, and denial of basic necessaries. Almost everyone contracted diseases such as tuberculosis, according to survivors.[SUP][21]



    The deficit in cereal grains was more than 1 million tons between 1974 and 1977. Only loans and grants from the World Bank and the IMF in 1975 prevented Tanzania from going bankrupt. By 1979, ujamaa villages contained 90% of the rural population but only produced 5% of the national agricultural output.[SUP][27]


    [/SUP]
    He was criticised[SUP][by whom?][/SUP] for his vindictive actions after unsuccessfully appealing to the Pan Africanist Congress to adopt dialogue and détente with Pretoria instead of armed revolution. He supported a leadership coup that installed David Sibeko but after Sibeko's assassination he crushed PAC resistance at Chunya Camp near Mbeya on 11 March 1980, when Tanzanian troops murdered[SUP][citation needed][/SUP] and split up the PAC army into detention camps. Nyerere then pressured the Zimbabwe government to arrest and deport PAC personnel in May 1981. The PAC never recovered and despite rivalling the ANC from 1959–1981 quickly declined. Its Tanzanian controlled remnant gained only 1.2% in the South African freedom election of 1994.[SUP][citation needed][/SUP][/SUP]
     
  2. B

    BORGIAS Senior Member

    #2
    Aug 23, 2012
    Joined: Jun 3, 2012
    Messages: 103
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    uzuri hata wewe unaweza kuingia na ku edit hiyo article
     
  3. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #3
    Aug 23, 2012
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Warekebishe ukweli ili iweje?
     
  4. t

    tenende JF-Expert Member

    #4
    Aug 23, 2012
    Joined: Jan 10, 2012
    Messages: 6,561
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Takwimu hizo si rahisi kupata. kuna kukuza mambo, lakini wapo waliotoa ushuhuda wa kuteswa, mf. marehemu maganga.
     
  5. Bujibuji

    Bujibuji JF-Expert Member

    #5
    Aug 23, 2012
    Joined: Feb 4, 2009
    Messages: 27,107
    Likes Received: 5,304
    Trophy Points: 280
    Akutukanae hakuchagulii tusi
     
  6. Nanren

    Nanren JF-Expert Member

    #6
    Aug 23, 2012
    Joined: May 11, 2009
    Messages: 1,650
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Article inaonekana kama vile imeandikwa na Mmanyema wa dar pamofa na wenzake ambao wana hasira na Nyerere.
     
  7. Boflo

    Boflo JF-Expert Member

    #7
    Aug 23, 2012
    Joined: Jan 20, 2010
    Messages: 4,394
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    ukweli unauma.....

    Nyelele arikuwa mtu mzuli sana, wakati wa Nyelele aliimalisha sana hari ya watu wake kierimu na rishe bola, vyakura kama mahalage

    mchere, sukali, virikuwa vikipatikana kira kona ya Jamhuli ya Tanzania
     
  8. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #8
    Aug 23, 2012
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Kazini kwetu tuliambiwa siku nyingi tutumie Wikipedia kama reference point lakini kisiwe chanzo cha habari. Kila mtu anaweza kupost ***** wowote kule na ni shauri yako unayepakua.
     
  9. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #9
    Aug 23, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145

    CAN YOU Mention those PRISONER's? It sometimes Propaganda... NO ONE WAS Imprisoned by NYERERE in 1962

    He was not even ruling the country as the PM was Rashid Kawawa; He took Over Afterwards as the Republic President
     
  10. b

    bagamoyo JF-Expert Member

    #10
    Aug 23, 2012
    Joined: Jan 14, 2010
    Messages: 3,097
    Likes Received: 741
    Trophy Points: 280
    NYONGEZA
    JINSI YA KUHARIRI wikipedia

    Ingia ktk linki hii uweze kuanzisha na hata kuhariri habari za makala za wachangiaji wengine iwe ktk lugha ya Kigeni au Kiswahili (Swahili) bonyeza hapa upate maelekezo gonga hapa chini:

    http://sw.wikipedia.org/wiki/Kamusi_Elezo_za_Wiki
    Wikipedia ni kamusi elezo huru ya lugha nyingi katika mtandao. Inatumia taratibu wa wikiwiki. Ni bure kabisa, na inaweza kusomwa, kuandikwa, na kuhaririwa na mtu yeyote http://sw.wikipedia.org/w/index.php?stub&title=Wikipedia&action=edit, popote pale. Yaani kila mtu anaweza kuchangia makala au kuwa na uhuru wa kuboresha makala zilizopo kwa kuzihariri.

    Wikipedia:Msaada wa kuanzisha makala - Wikipedia, kamusi elezo huru




    N. B
    Jamiiforums inampongeza ndugu yetu Ndesanjo Macha Ndesanjo Macha: Tanzania | Metro.co.uk kwa kuwa chachu ya Waswahili kuanzisha na kuchangia ktk ma-blog, wikipedia n.k

    [TABLE]
    [TR]
    [TD]NDESANJO IS A journalist, lawyer, poet, sociologist, and blogger. He set up the first blog exclusively in an African language - Jikomboe ("Free Yourself" in Swahili) http://jikomboe.blogspot.co.uk/2005/09/wikipedia-ya-kiswahili.html - and also runs the English-language DigitalAfrica blog.

    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    As well as running his own blogs, Ndesanjo provides a round-up, in English, of what's happening on Swahili blogs for Harvard's Global Voices Project.

    He also writes a weekly column for the Tanzanian newspaper Mwananchi (The Citizen). With over 100 million Swahili speakers across Eastern Africa, Ndesanjo feels it is critical for their voices to be heard, and as such, he works with a number of Tanzanian bloggers, and also teaches blogging.

    He is now based in Vermont, USA, where he is assistant editor of the journal Perspectives on Global Development and Technology, and editor of Visions, a community newsletter.

    He previously worked as a human rights lawyer in Namibia, working with Congolese refugees.

    Ndesanjo's writing and research interests are online/citizen/grassroots journalism, local e-content, Internet laws, and the intersection of policy, ICTs, and sustainable development, and he is currently writing a book about blogging in Africa.

    He holds a master's degree from the University of Toledo, Ohio, USA, and a law degree from the University of Dar-Es-Salaam, Tanzania.
    [TABLE]
    [TR]
    [TD]back
    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]


    Read more: Ndesanjo Macha: Tanzania | Metro.co.uk
     
  11. Mkirua

    Mkirua JF-Expert Member

    #11
    Aug 23, 2012
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 5,658
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Pamoja na ukweli kupindishwa kuna kosa la msingi kuuangalia utawala wa nchi mwaka 1962 kwa mtazamo wa hali ya sasa.....utaishia kutafsiri kila kitu ndivyo sivyo......ndio maana tunashauriwa kuthink Loud..
     
  12. Gwangambo

    Gwangambo JF-Expert Member

    #12
    Aug 23, 2012
    Joined: Jun 30, 2012
    Messages: 3,665
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Can't be in a least of Catholic saints!`
     
  13. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #13
    Aug 23, 2012
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Wengi sana tu kwa maelfu kama sio malaki, mbona humuhumu JF zimeshaandikwa habari za maovu yake mengi tu:

    Soma hapa mfungwa wake mmoja: http://www.jamiiforums.com/attachment.php?attachmentid=5657&d=1250867389

     
  14. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #14
    Aug 23, 2012
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    [SIZE=+3]A[/SIZE]bdulrahman Mohamed Babu was a writer, revolutionary and politician. He led the 1964 Zanzibar revolution, and was a key figure in the economic development of Tanzania. Imprisoned by Nyerere for six years he was eventually released after an international campaign. Later, whilst living in London, Babu became a friend and source of strength to struggling peoples all over the world and he continued to play a unique role in African politics. In the face of the intensifying economic stranglehold and ideological dominance of Western agencies he spoke and wrote of the need for a second liberation of Africa. A committed Marxist, he was a passionate believer in a socialist, people's Pan-Africanism.

    Source: Welcome to the Babu Africa and Third World Discussion Forum
     
  15. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #15
    Aug 23, 2012
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    I knew Babu very well and we met often after his release in 1977. Babu was glad he was detained on the mainland and not returned to Zanzibar where he would have faced certain death.
     
  16. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #16
    Aug 23, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
  17. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #17
    Aug 23, 2012
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Umekisoma hicho kitabu cha Ludovick? He was not exactly a bystander who was innocently thrown in jail. By his own admission, Ludovick was involved in activities to undermine the state.
     
  18. S

    Sideeq JF-Expert Member

    #18
    Aug 23, 2012
    Joined: Dec 12, 2009
    Messages: 2,417
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Kama hali yenyewe ilikuwa ndiyo hiyo ilikuwaje Nyerere akamrudisha Kassim Hanga Zanzibar?
     
  19. Chakaza

    Chakaza JF-Expert Member

    #19
    Aug 23, 2012
    Joined: Mar 10, 2007
    Messages: 18,666
    Likes Received: 9,304
    Trophy Points: 280
    Mkuu Jasusi, sijui kama umeligundua kuwa hawa wapenzi na watetezi wa CCM ya sasa ndio wenye chuki kubwa na Mwalimu Nyerere wakati hicho chama wakiteteacho yeye ndio mwanzilishi wake.
    Ila ukiangalia kwa darubini kali, CCM hii ya Kikwete sio ile ya Nyerere ila inatumia usajili wa CCM ya Nyerere ambayo ilishakufa pamoja na mwanzilishi wake.
     
  20. K

    KVM JF-Expert Member

    #20
    Aug 23, 2012
    Joined: Feb 11, 2011
    Messages: 1,680
    Likes Received: 239
    Trophy Points: 160
    Wawataje angalau watu wawili waliopotezwa na Nyerere
     
Loading...