Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Uongozi wa elimu ya bongo ina maana ipi?

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by SHAFIY SAIDI, Apr 18, 2012.

  1. S

    SHAFIY SAIDI New Member

    #1
    Apr 18, 2012
    Joined: Apr 15, 2012
    Messages: 2
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    All da xul leaver student knw y most of da student fail to knw even to study english
    this problem have da source and source ni KAMATI KUU YA TAIFA coz wanapasisha std 7 bila mpangilio and now wametoa mfumo mwngne wa ujibu mtihan ambao endapo mtoto atakosea kdogo atakuwa chaka
    fact: kwa nini serikali wasibuni njia ya kujua mwanafunzi aliyefanya mtihan yupo fht kusoma maana hii njia ya kupgia mstar haitajulisha kama anajua kusoma na kuandka
    xo gvment ichek hili aisee
    @FIZO
     
  2. k

    kotinkarwak JF-Expert Member

    #2
    Apr 20, 2012
    Joined: Aug 5, 2010
    Messages: 386
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Should I blame you as well in that you seem to have seen the door to a good classroom yet still feel the need to sound "cool" writing in some nasty slang or are you simply hiding something in "na xul leaver student..."
    Don't blame the system while you perpetuate the nonsense that is supposedly an outcome of the education being provided.. Damn...
     
Loading...