Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ungekuwa mwanamke huyu ungefanyeje??

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Kiranja Mkuu, Mar 4, 2010.

  1. Kiranja Mkuu

    Kiranja Mkuu JF-Expert Member

    #1
    Mar 4, 2010
    Joined: Feb 18, 2010
    Messages: 2,101
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    A married lady was expecting a birthday gift from her husband. For many months she had admired a beautiful diamond ring in a showroom, and knowing her husband could afford it, she told him that was all she wanted.

    As her birthday approached, this lady awaited signs that her husband had purchased the diamond ring.
    Finally, on the morning of her birthday, her husband called her into his study.

    Her husband told her how proud he was to have such a good wife, and told her how much he loved her.He handed her a beautiful wrapped gift box.

    Curious, the wife opened the box and found a lovely, leather-bound Bible, with the wife's name embossed in gold. Angrily, she raised her voice to her husband and said, 'With all your money you give me a Bible?' And stormed out of the house, leaving her husband.

    Many years passed and the lady was very successful in business. She managed to settle for a more beautiful house and a wonderful family, but realized her ex-husband was very old, and thought perhaps she should go to visit him. She had not seen him for many years. But before she could make arrangements, she received a telegram telling her that her ex-husband had passed away, and willed all of his possessions to her. She needed to come back immediately
    and take care of things.


    When she arrived at her ex-husband's house, sudden sadness and regret filled her heart. She began to search through her ex-husband's important papers and saw the still new Bible, just as she had left it years before. With tears, she opened the Bible and began to turn the pages. Her ex-husband had carefully underlined a verse, Matt 7:11, 'And if you, being evil, know how to give good gifts to your children,
    how much more shall your Heavenly Father, who is in heaven, give what is good to those who ask Him?' As she read those words, a tiny package dropped from the back of the Bible. It had a diamond ring, with her name engraved on it --
    the same diamond ring which she saw at the showroom.
    On the tag was the date of her birth, and the words.'LUV U ALWAYS'.
     
  2. Bujibuji

    Bujibuji JF-Expert Member

    #2
    Mar 4, 2010
    Joined: Feb 4, 2009
    Messages: 27,062
    Likes Received: 5,251
    Trophy Points: 280
    Kweli adhabu aliyokutana nayo ni kali.
    Ningepiga magoti na kutubu kweli.
    Ningejiona ni mkosaji mkubwa kabisa katika dunia hii.
     
  3. Bigirita

    Bigirita JF-Expert Member

    #3
    Mar 4, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 13,582
    Likes Received: 332
    Trophy Points: 180
    japo ni kusadikika, kama kidume, ningemwambia acha ufala, fungua utakuta hiyo ring......na ningemwambia nimekununulia coz you r my wifey, na kwa msisitizo kwa sababu ume-ask for that. otherwise my b/day gift ni hii bible.
     
  4. Pearl

    Pearl JF-Expert Member

    #4
    Mar 4, 2010
    Joined: Nov 25, 2009
    Messages: 3,043
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    so alikuwa napenda utajiri tu huyu eeeeh!yani coz ameletewa bible anatupa na kuachana na mumewe?anacheza na Mungu huyu dem,wala simuelewi
     
  5. Bujibuji

    Bujibuji JF-Expert Member

    #5
    Mar 4, 2010
    Joined: Feb 4, 2009
    Messages: 27,062
    Likes Received: 5,251
    Trophy Points: 280
    Ni kituko cha mwaka.
     
  6. RayB

    RayB JF-Expert Member

    #6
    Mar 4, 2010
    Joined: Nov 27, 2009
    Messages: 2,755
    Likes Received: 81
    Trophy Points: 145
    "Ungekuwa mwanamke huyu ungefanyeje??" Nadhani hii thread inaelekezwa kwa akina mama zaidi, mimi nisingewweza kuwa kama huyo mwanamke hence shes hebu changamka hapa wacha mi nitoke huku so kwangu!
     
  7. Mentor

    Mentor JF-Expert Member

    #7
    Mar 4, 2010
    Joined: Oct 14, 2008
    Messages: 16,562
    Likes Received: 3,781
    Trophy Points: 280
    Nice lesson...n i believe not jus 4the ladies!
     
  8. RayB

    RayB JF-Expert Member

    #8
    Mar 4, 2010
    Joined: Nov 27, 2009
    Messages: 2,755
    Likes Received: 81
    Trophy Points: 145
    Title ya thread inasemaje?
     
  9. Katibukata

    Katibukata Senior Member

    #9
    Mar 4, 2010
    Joined: Dec 27, 2007
    Messages: 183
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    You are right. Hii si kwa wanawake tu bali wote wanaopenda MALI kuliko utu. Majuto ni mjukuu.
    Lakini kitu kimoja hapa nimejifunza kwamba malipo si lazima yawe hapa hapa duniani. Mbona huyu mwanamke kafanikiwa zaidi ktk busness na at the end of the day akapata hiyo ringi.
    So sometimes HASIRA - FAIDA
     
  10. m

    mchajikobe JF-Expert Member

    #10
    Mar 4, 2010
    Joined: Aug 14, 2009
    Messages: 1,977
    Likes Received: 296
    Trophy Points: 180
    Katika mazingira yoyote yale nisingeweza kuwa mwanamke,I cant call them(girls)bi**hes but they are unstable creatures!!
     
  11. RayB

    RayB JF-Expert Member

    #11
    Mar 4, 2010
    Joined: Nov 27, 2009
    Messages: 2,755
    Likes Received: 81
    Trophy Points: 145
    Mkulu nimekupa senksi kwa hiyo bloded lakini hayo yalifata mh, so wote ni bi**hes bana au hiyo uliyochoose ktk red!

    Lakini inaonyesha wengi sana wako kimaslahi zaidi ktk haya mahusiano
     
  12. Regia Mtema

    Regia Mtema R I P

    #12
    Mar 4, 2010
    Joined: Nov 21, 2009
    Messages: 2,975
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    mimi singefurahia zawadi ya biblia na ningeanza kuisoma.
     
  13. cheusimangala

    cheusimangala JF-Expert Member

    #13
    Mar 4, 2010
    Joined: Feb 27, 2010
    Messages: 2,590
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 0
    mi ningelia hadi nikaukiwe maji mwilini kwa kutoa machozi,lkn hata hivyo mi siwezi kumuacha laaziz kipoozeo cha moyo wangu kwa staili hiyo maana mi hata akiniambia nakupenda tu ni zawadi tosha wala sitaji jengine,akinipa jengine ni bonus tu!
     
  14. M

    Mkorintho JF-Expert Member

    #14
    Mar 5, 2010
    Joined: Feb 17, 2009
    Messages: 348
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Katibukata, so sometimes HASIRA - FAIDA, huh? Hiyo uliyosoma ni kusadikika sasa ww nenda kaishi hiyo falsafa yako uone matunda yake. O'wiz ni kajistory kenye kufikirisha kiaina yake
     
Loading...