Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Umeshaisikia Hii?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by The Pen, Jul 14, 2012.

  1. The Pen

    The Pen JF-Expert Member

    #1
    Jul 14, 2012
    Joined: Dec 31, 2010
    Messages: 764
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Kindly note there is a new techniqueused by robbers and carjackers to escape from arrest due to their criminal activities. They are collecting used scratch cards and once they abandon the car or where they dump the dead bodies they leave the already used scratch card at the scene. Once the police arrive they are using the scratch card serial numbers to track on which phone number it was loaded then they start tracking the phone number owner. Already two people are in keko who fell victim of the trick. Kindly once you load airtime make sure you destroy the card before you dispose it to avoid such incidences.
     
  2. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #2
    Jul 14, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,086
    Likes Received: 577
    Trophy Points: 280
    Duuuu ushauri mzuri huu majambazi wana mbinu nyingi kuficha identity yao,ila nchi za watu hawawezi kuingiza matatani kwa issue kama hyo ila kwa vilaza wa kwetu huku lazima wakuingize kwenye 18 hata kama hauusiki si umeona ya mkenya wa gwajima?
     
  3. BHULULU

    BHULULU JF-Expert Member

    #3
    Jul 14, 2012
    Joined: Jun 28, 2012
    Messages: 4,880
    Likes Received: 65
    Trophy Points: 145
    Dah!Hii tena kali,inazidi kudhihirisha kuwa siyo wote walioko magereza wana makosa
     
  4. Mwanahisa

    Mwanahisa JF-Expert Member

    #4
    Jul 14, 2012
    Joined: Jun 29, 2012
    Messages: 1,396
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Hii ni njia nzuri pia yakutunza mazingira, USITUPE TAKA HOVYO! Polisi wanashindwa hata kunasibu vinasaba wanaenda kwenye vocha?
     
  5. L

    Luluka JF-Expert Member

    #5
    Jul 14, 2012
    Joined: Oct 6, 2011
    Messages: 628
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Mmmh!hii kali!thanx
     
  6. Tram Almasi

    Tram Almasi JF-Expert Member

    #6
    Jul 14, 2012
    Joined: Feb 26, 2009
    Messages: 756
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Asante kwa taarifa muhimu.
     
Loading...