Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ukrainian newspaper depicts Africans and Arabs as monkeys

Discussion in 'International Forum' started by EMT, Feb 3, 2012.

  1. EMT

    EMT JF-Expert Member

    #1
    Feb 3, 2012
    Joined: Jan 13, 2010
    Messages: 14,214
    Likes Received: 150
    Trophy Points: 160
    [​IMG]

    A local newspaper in the western Ukrainian city of Ternopil illustrated its front-page story on Tuesday with a photomontage of monkeys groping a woman to depict African and Arab men who had allegedly gotten into a bar fight. Our Observer, a Congolese student living in Ternopil, tells us this has deeply upset African students at his university, who he says are frequently the target of racist attacks.

    Nova Ternopil explains that police had to intervene after an African man and an Arab man got into a fight involving a woman at a local bar on the weekend. The headline reads, "Arabs and negroes fight over our prostitutes." The photomontage shows two monkeys groping a white woman in the foreground. In the background, a group of black men are sitting around a table, having a drink. According to our Observer, the men pictured are students at a local university and had nothing to do with the alleged incident.Nova Ternopil could not be reached for comment by press time. As in much of the former Soviet Union, racism remains a common problem in Ukraine, which is overwhelmingly white.

    "Ukrainian students reading the newspaper laughed at the picture"

    Beckhs Love is a Congolese student studying agricultural technology at Ivan Puluj Technical University in Ternopil. He's lived there for four years. I was in class yesterday when the university's foreign student advisor called and told me to come to his office as soon I could. When I got there, he asked me to close the door behind me. He showed me the newspaper. I couldn't believe what I saw on the front page. I was shocked. First of all, why would a story about a bar fight be on the front page? You would think that would be reserved for real news.

    He asked me if I recognized the men in the background of the photo. I did – I knew all of them; they are my fellow students. He told me that this was awful, but that it was a provocation, and asked me to talk to these students and ask them to stay calm. Because I speak better Ukrainian than most African students – of which there are about 300 at our university – I often act as a coordinator between the administration and the francophone students.

    When I told the students in the picture about the article, they rushed out to the buy the newspaper. It was easy to find. It turned out the newspaper used an old photo of them for their montage – it was taken long before this fight allegedly took place. We have no idea how the newspaper got their hands on it.

    Ukrainian newspaper depicts Africans and Arabs as monkeys - CNN iReport
     
  2. Jagermaster

    Jagermaster JF-Expert Member

    #2
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 657
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Its normal for most folks from Eastern Europe ni washamba wa kufa mtu. Wengi hawana hope na future zao kwani wanakuwa vibarua tu wakija Western Europe kama wahamiaji wengine. Most of them live in misery that why they engage in racism
     
  3. Lizzy

    Lizzy JF-Expert Member

    #3
    Feb 3, 2012
    Joined: May 25, 2009
    Messages: 22,194
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Ahhh vitu kama hivi ni vya kupotezea tu kwasababu hata sisi tu tunabaguana na kukashifiana wenyewe kwa wenyewe, achilia mbali weupe vs weusi vs yellow na wekundu.

    Ila inanikumbusha waIsrael wenye ubaguzi na chuki wanavyopenda kuita watu weusi Baboons. . .it's kinda sad!!
     
  4. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #4
    Feb 3, 2012
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,104
    Likes Received: 5,676
    Trophy Points: 280
    is better not to take it too serious
     
  5. Roulette

    Roulette JF-Expert Member

    #5
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 15, 2010
    Messages: 5,618
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Kwa hiyo mtu ukiwa masikini na kama unatafuta ajira western Europe unaruhusiwa kua racist?
    Kama anavo sema Lizzy ni tabia za watu tu, and there is no justification for that...
     
  6. Jagermaster

    Jagermaster JF-Expert Member

    #6
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 657
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Ndio maana Hitler alikuwa anataka kuwamaliza
     
  7. Lokissa

    Lokissa JF-Expert Member

    #7
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 20, 2010
    Messages: 6,981
    Likes Received: 77
    Trophy Points: 145
    washamba sana Ukraine wengi wao wamezamia sana scandinavia na hawataki kurudi kwao
    la pili wanajidai kuwa ni nchi yenye warembo wazuri duniani ndio maana mtu bara lingine nje ya ulaya
    anaonekana hana hadhi ya kuongea na hao mabinti hata awe malaya kama katuni hiyo inavosema.
     
  8. Jagermaster

    Jagermaster JF-Expert Member

    #8
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 657
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    There is correletion between ones own social class and engagement in racism. Most folks in lower class tend to be more racist than those in middle and upper class. Hii ni kwa sababu wenyeji waliokatika maisha ya chini huwa wanagombania kazi za aina moja na wageni. Kwa hiyo wanaona wahamiaji ni adui wa maslahi yao. Hizi ni tafiti ambazo ziko confermed na watalaam wengi wa mambo ya Uhamiaji. Na hii pia inaweza kuwa sababu kwa nini watu wengi wa Ulaya Mashariki ni wabaguzi kwa kuwa maisha yao yako chini, wengi pia hawana exposure ukicompare na watu wa Ulaya magharibi
     
  9. Lizzy

    Lizzy JF-Expert Member

    #9
    Feb 3, 2012
    Joined: May 25, 2009
    Messages: 22,194
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Wewe. . bora hawa wanaishia kuita watu Baboons tu ila wanawapa waEthiopia kibao hifadhi. Kwa maana nyingine chuki/ubaguzi wao kwa watu wengine (well, ukiacha waarabu) haihusishi kuua.Tofauti na Hitler aliyeuwa wenzake kama vile anacheza rede. Alafu we unamshabikia. . .ujue kabisa kwamba kama angefanikiwa, next wangekua weusi. Kwahiyo usiponde chuki kwa kuendekeza chuki. . be better than them.

    Hating is BAD.
     
  10. Lizzy

    Lizzy JF-Expert Member

    #10
    Feb 3, 2012
    Joined: May 25, 2009
    Messages: 22,194
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Ila ukweli usemwe bana, wana wanawake wazuri sana tu. Hamna sababu ya kuwachukia kwa hilo.
     
  11. Jagermaster

    Jagermaster JF-Expert Member

    #11
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 657
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Nilikuwa natoa mfano tu, ila tabia ya kubaguana huwa inajenga chuki za muda mrefu na akitokea mtu wa roho mbaya kama Hitler retaliation inakuwa mbaya sana. Mimi nafikiri wangekuwa waungwana wangejifunza kilichowapata during Holocaust na wangekuwa ambassador wakupinga ubaguzi. Ni kweli HATING IS BAD
     
  12. Jagermaster

    Jagermaster JF-Expert Member

    #12
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 657
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Waache kutamba hata sisi wanawake wetu wazuri. Uzuri kwanza ni subjective,
     
  13. Lizzy

    Lizzy JF-Expert Member

    #13
    Feb 3, 2012
    Joined: May 25, 2009
    Messages: 22,194
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Uzuri ni kwamba sio wote wako hivyo, na walioko hivyo wanapatikana kwenye kila makundi. Muhimu ni sisi kutorudisha hizo chuki. . .

    Hahahaha ndio hata kwetu wapo ila kwa Europe hao watu wana feature nzuri sana, tofauti na wenzao wengi.
     
  14. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #14
    Feb 3, 2012
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,957
    Trophy Points: 280
    Waafrika nao wanatafuta nini huko Ukraine?
     
  15. Roulette

    Roulette JF-Expert Member

    #15
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 15, 2010
    Messages: 5,618
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    It makes sense, thank you for sharing... Nimeelewa ratio ya racist wasomi iko chini ukicompare na wale wa daraja za chini.
    Sasa ningependa kuona katika wale wa daraja la chini asilimia gani ni racist? My point is: kama wengi sio racist (even with a 45% rate of racism there) tayari inaonesha kua there are other factors beyond poverty.
     
  16. Jagermaster

    Jagermaster JF-Expert Member

    #16
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 657
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Hili nakubaliana na wewe kabisa, poverty haiwezi kuwa sababu pekee. Racism inaweza kuwa combination ya sababu nyingi tu. Sometimes inaweza kuwa tabia ya mtu tu
     
  17. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #17
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    This is exactly what has been assumed by many eugenicists, evolutionists, sociologists, and psychologists, both before and since the time of Darwin.

    Darwin wrote: "I could not have believed how wide was the difference between savage and civilized man; it is greater than between a wild and domesticated animal

    At some future period, not very distant as measured by centuries, the civilized races of man will almost certainly exterminate, and replace, the savage races throughout the world. At the same time, the anthropomorphous apes. . . will no doubt be exterminated. The break between man and his nearest allies will then be wider, for it will intervene between man in a more civilized state, as we may hope, even than the Caucasian, and some ape as low as a baboon, instead of as now between the Negro or Australian and the gorilla.
     
  18. Jagermaster

    Jagermaster JF-Expert Member

    #18
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 657
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    JOURNEY OF MANKIND - The Peopling of the World
     
  19. Mzuvendi

    Mzuvendi JF-Expert Member

    #19
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 28, 2009
    Messages: 412
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    I visited some of those places. Local people are insecure there, and it hurts them to see foreign students from poor countries having better income than the average local citizen. It's in their conscious that an African or Arab student should live in miserable conditions in Ukraine to reflect their home countries.
     
  20. Mzuvendi

    Mzuvendi JF-Expert Member

    #20
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 28, 2009
    Messages: 412
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0


    Why the postulation you put forward isn't materialized? What Darwin would have said if he had seen the horrors of the second world war?
     
Loading...