Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Uhujumu BOT: None Ufisadi approach, Al-Qaida Link!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Rev. Kishoka, Jan 24, 2008.

  1. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #1
    Jan 24, 2008
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    I have just finished taking bi-annuual certification on US Bank Secrecy Act which is a requirement for each individual employed in Financial sector in America .

    Baada ya kumaliza, nikajiuliza, je ingekuwa vipi kam Uhujumu wa BPT ungepelekea pesa hizi kutumiwa na magaidi au wauza madawa ya kulevya?

    Najiuliza, je Serikali yetu imekuwa ni ya kizembe namna hiyo kuruhusu Uhujumu wa hali hii kubwa kwa matumbo ya "Usalama wa Taifa", "Mafisadi" na "CCM", je itakuwaje kama Uhujumu huu ungehusisha Al-Qaida, Italian mafia, Colombian Cartel, Arms Trafficers, Mercenaries au madudu mengine ambayo ni tishio kwa Uchumi wa Taifa?

    Je Serikali yetu imesahau ya BCCI? What if it is found out that Kagoda to the clean money from BOT to finance Al-Qaida? or to pay off purchase of illicit drug trade?

    Kwa mnaotaka kujua umuhimu wa chombo cha fedha chenye dhamana kubwa kama BOT na Serikali yetu kuwa makini ni kujiuliza kama pesa hizi zikiangukia mikono mibovu na Wamarekani wakafanya kwelil ikiwa ni pamoja na kutufungia akaunti zet na kuzitaifisha, je tutakimbilia kwa nani?

    http://www.occ.treas.gov/handbook/bsa.pdf
     
  2. M

    Mpanda Merikebu Senior Member

    #2
    Jan 25, 2008
    Joined: Dec 27, 2007
    Messages: 170
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Rev.,

    I'm not sure whether our govt can relate to Columbians, however, have you ever asked yourself how do the rebels get their weapons in Rwanda, DRC, Uganda and so forth? Mmmhhhh, does Dar port serve as a conduit for the weapons used to kill our brothers and sisters? Do you remember the "skandali" during the genocide in Rwanda where a shipment full of machetes was busted in our very land?

    I see what you're saying, and I won't be surprised if in fact it does happen!
     
  3. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #3
    Jan 25, 2008
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Or we could look at what happened to the French and see how quickly the government reacted after hearing the news!

     
  4. o

    oldisgold Senior Member

    #4
    Mar 18, 2014
    Joined: Oct 2, 2013
    Messages: 198
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    old is gold
     
Loading...