Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Udhaifu wa ccm au udikteta wa baba wa taifa kumtenga jumbe ccm?

Discussion in 'JF Chit-Chat' started by Malaria Sugu, Apr 13, 2011.

  1. Malaria Sugu

    Malaria Sugu JF-Expert Member

    #1
    Apr 13, 2011
    Joined: Jul 7, 2009
    Messages: 2,653
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    [​IMG]
    PROFILE

    Sheikh Mwinyi Aboud Jumbe (born 1920) was a politician in Zanzibar. He held several positions, including the second president of Zanzibar, chairman of the Revolutionary Council, Vice-President of the Union, and the vice-chairman of the Chama Cha Mapinduzi (CCM) party

    Jumbe served as president of Zanzibar from 11 April 1972 until 30 January 1984. He succeeded Abeid Karume as president, following Karume's assassination on April 7, 1972. He was initially elected by the Revolutionary Council as a part of the Afro-Shirazi Party (ASP). While he was in office, in 1977, the two ruling parties of Tanzania merged. In particular, the ASP and the Tanganyika African National Union (TANU), merged to create Tanzania's ruling party, the CCM.
    In 1979, Jumbe introduced the first post-revolution constitution of Zanzibar. This separated the powers of the Revolutionary Council and the House of Representatives. Furthermore, the new constitution established elections by universal suffrage, instead of being elected by the Revolutionary Council.

    LAKIN HUYU SIMSIKII KATIKA MAMBO MAKUU YA CCM KAMA UCHAGUZI WA MGOMBEA WA CCM ZNZ NA HATA BARA.
    VIKAO VYA CCM NA KUWA MJUMBE WA CCM KAMA WALIVYO MARAIS WASTAAFU.
    JEEE NI UDHAIFU WA CCM AU UDIKTETA WA BABA WA TAIFA KUKITAKA CHAMA KISIMHUSISHE KATKA MASWALA YA KITAIFA? WAKTI WA MGOGORO NYERERE ALIKUWA NDIO MWENYEKITI WA CCM
     
  2. POMPO

    POMPO JF-Expert Member

    #2
    Apr 13, 2011
    Joined: Mar 12, 2011
    Messages: 6,694
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Hizi politic we acha tu, anapoishi hapo kigamboni ukiona hiyo nyumba ilivyochoka. Ni kama alikuwa dereva wa ikulu na si mtu mwenye profile kubwa like that politic politic politic
     
  3. Malaria Sugu

    Malaria Sugu JF-Expert Member

    #3
    Apr 13, 2011
    Joined: Jul 7, 2009
    Messages: 2,653
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    duh, kumbe ccm
     
Loading...