Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ubakaji wa rasilimali zetu na majibu ya hovyo kwa viongozi wetu

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by ilboru1995, Jul 2, 2009.

  1. i

    ilboru1995 JF-Expert Member

    #1
    Jul 2, 2009
    Joined: Oct 4, 2007
    Messages: 2,331
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    kuna siku mbunge aliuliza swali la msingi... kwanini Marekani itake kuwekeza sana Tanzania? kuna agenda gani? Hazina na Mambo ya nje wakajibu kirahisi tu. kuwa sisi ni hodari kusimamia fedha za misaada.

    Nimeshangaa... Mr Joseph Stiglitz, Mchumi, Mmarekani anasema; After the end of Cold War the USA and with the coming of globalization USA created a new international economic order BASED ON AMERICAN VALUES. USA become the role model for the rest of the world. USA CORPORATE PRACTICESbecome adopted throughtout the world. USA PUSHED its ACCOUNTING practices WHENEVER it could.
    These countries which did not VOLUNTALILY MIMICtbe USA were EFFECTIVELY FORCED to go along with what was described as sweepng history. THE RECENT USA EXPERIENCE CARRIES LESSONS FOR ALL. Problems of this magnitude are simply not accidents. they are the RESULT of ABARRANT INDIVIDUALS! when the issues they were treated as matters of THEORY. Today the EVIDENCE IS IN!...AS WE FEEL THE PULSE OF of ANT - AMERICANISM, it becomes CLEAR THAT SOMETHING HAS GONE WRONG. We see deep symtoms. GLOBALIZATION has NOT produced the BENEFITS that were promised. The GAP between haves and havenots is growing even in the USA. if this is the resultWHAT IS IN STOCK FOR DEVELOPING NATIONS? Some of the problems we see abroad were caused by how the USA interacted with other countries especially weaker developing nations. ACTING AS IF WE HAD COME UP WITH A UNIQUE GUARANTEE FORMULAR FOR PROSPERITY. Both through our OWN ECONOMIC DIPLOMACY UNCLE SAM is to day DR SAM. Dispensing prescriptions to the rest of the world. Cut that budget, Loweror remove that trade barrier, privatize that UTILITY Etc. The economists and Development Experts of third world, MANY of BRILLIANT and HIGHLY EDUCATED have sometimes been TREATED LIKE CHILDREN! Our BEDSIDE MANNERhas always been DREADFUL.THE MEDICINE WE DISPENCE AT HOME IS IN IMPORTANT RESPECTS, NOT REALLY THE SAME STUFF WE DRINK AT HOME. Remember as I say this I an AMERICAN. A Professor in Economics. I have participated in various administrative and political discussions within the USA and beyond. I am aware that when USA sneezes Mexico catches a cold. America's current economic problems going beyond sniffles. Ant economic anaylsis of the world's problems must begin with a CAREFUL discussion of AMERICA!... If I seem to grade USA HARSHLY it is simply a matter of UNDERSTANDING what WENT WRONG WITH USA, WHY and MOST IMPORTANT, HOW CAN WE A FUTURE IN WHICH ECONOMIC POLICY IS BETTER MANAGED. Joseph anamaliza kwa kusema kwa UJASIRI:- What I SAW and SADDENED ME;- even those who trained in the USA who LOVED AMERICA, and AMERICA WERE DEEPLY DISSAPOINTED BY WHAT AMERICA THE AMERICA'S GOVERNMENT WAS DOING. WE WERE ACTING IN WAYS THAT SEEMED SO DIFFERENTFROM WHAT WE STOOD FOR AS INDIVIDUALS. WE HAVE ALWAYS SEEMED LESS CONCERNED ABOUT SOCIAL JUSTICE, DEMOCRATIC VALUES AND LESS CONCERNED FOR THE POOR. Mwisho wa kunukuu..

    Mhe Sitta ni muhimu asisitize majibu ya viwango toka kwa mawaziri BUNGENI. MAREKANI TUNAIJUA.
    Sera zetu zizingatie UTAIFA.
    WANA-BLOG ... TAFAKARI ... SAMBAZA NUKUU HIYO HAPO JUU ...

    KASORI - ARUSHA
     
  2. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #2
    Jul 2, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 135
    Joe Stiglitz, while lacking anything new or original, is baking in hallowed fame after the recent events afflicting the western economic system, but he is nevertheless an extremist, and I dislike extremism of any kind.Stiglitz himself is part of this status quo he pretend to criticize - he served on the Council of Economic Advisers in the Clinton years from 93 to 97-.Assesment zake karibu zote zinafanywa na advantage ya Nostradamic prophecy with a hindsight bias.Halafu haya mambo ya kutegemea watu wote wawe sawa yalishindwa katika ukomunisti, lets face it, katika dunia ya leo ili ufanikiwe kiuchumi unahitaji classes, tatizo ni kupunguza tofauti tu.Lakini pia Stiglitz anafanya kazi nzuri kuwarudisha kati mabwanyenye waliojisahau katika mafaniko ya masoko ya mitaji, na kama nilivyosema mwanzo, muanguko wa masoko haya ya mitaji unamfanya awe relevant leo kuliko hata hapo nyuma.Nashangaa Obama hakumpa kazi, probably kwa sababu Stiglitz na Summers hawapatani na Obama anajua mabwanyeye wasingemkubali extremist asiyejua compromise kama Stiglitz.Lakini personally nafikiri kwa wakati huu Stiglitz angeweza kufanya kazi nzuri kuliko Summers.

    While it is prudent to be cautious, it is ridiculous to be jumpy. One cannot be suspicious for the sake of being suspicious, that is not a way to live.Are the suspicions well founded?

    The US having interests in aiding Tanzania does not necessarily mean those interests must conflict with Tanzanian interests.For example, the US may have interests in aiding the Mexican economy in order to reduce illegal immigrants from Mexico in the US, that does not conflict with basic Mexican interests, it actually complements the efforts to build the Mexican economy.

    While it is important to verify that the US's interests are in line with our interests, it is ridiculous to adopt the notion that the US is guilty until proven innocent.We have to be pragmatic.
     
    Last edited: Jul 2, 2009
  3. i

    ilboru1995 JF-Expert Member

    #3
    Jul 3, 2009
    Joined: Oct 4, 2007
    Messages: 2,331
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Haihitaji akili nyingi kupima mafanikio na hasara ziletwazo na hawa wawekezaji wa ki-magharibi, Bluray kama uko Tanzania tafadhali pata wasaa tembelea migodi ya dhahabu inayomilikiwa na Barrick!!!... kwa kifupi tu hawa jamaa wanavuna tani za dhahabu, wanalipa urari ambao ni matusi ukilinganisha na wanacho vuna, wanatuharibia mazingira kwa kutumia sumu yenye madhara kwa viumbe hai na zaidi ya yote, viongozi tuliowachagua wanawatetea kwa nguvu zote! kwanini?!!!!!!!!
     
  4. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #4
    Jul 3, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 135
    Nakubaliana na wewe, lakini inabidi tuwe specific katika arguments zetu. Hata kama wawekezaji 9 kati ya 10 ni wanyonyaji wasio na morals, tukiwalundika wote kama wanyonyaji wasio na morals tutakuwa hatuwatendei haki wale waliobaki.
     
Loading...