Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ubabaishaji wa serikali kuhusu kima cha chini;TUCTA igeni mfano huu

Discussion in 'International Forum' started by Serendipity, Nov 25, 2009.

  1. Serendipity

    Serendipity JF-Expert Member

    #1
    Nov 25, 2009
    Joined: Jan 24, 2009
    Messages: 475
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Ndugu zangu Watanzania hususani wafanyakazi, je mnaridhika na kipato mnachapata serikalini?(Jaribu kulinganisha maslahi yako(mshahara, marupurupu,pension etc) na maslahi ya wabunge au watumishi wa Ikulu). Je ni kwanini kuna tofauti kubwa sana kiasi hicho? Je mchango wa watumishi wa serikali (kuacha hawa wabunge na wale wanaofanya kazi ikulu nk) hauna mantinki katika ujenzi wataifa?
    Napenda niwakumbushe TUCTA kuwa mwaka 2005 madaktari walianzisha mgomo(Ulianzia pale muhimbili, then ukasambaa nchi nzima) kudai uboreshwaji wa maslahi yao, haswa mshahara. Kwa wakati ule daktari wa kawaida alikuwa analipwa (mfano) si zaidi ya laki 300,000,lakini baada ya mgomo ule waliweza kuongezewa mara tatu ya mshahara waliokuwa wanapata wa awali.
    Ningependa kuwasihi tukta waanzishe mgomo wa nchi nzima ili kuishinikiza serikali kuboresha maslahi ya wafanyakazi Tanzania. Sina uhakika kima cha chini kwa sasa ni Tsh ngapi,Lakini nina uhakika hicho kima cha chini hakimtoshi Mbunge kwa siku moja kwenda kufurahi bar (kama ni mnywaji) kwa moja baridi moja moto.
    Soma hapo chini.....

    Ireland hit by public sector strike against cuts

    Source-AFP

    DUBLIN - Recession-hit Ireland was severely disrupted by a one-day strike Tuesday as about 250,000 public sector workers protested at planned austerity cuts in next month's budget.

    Most schools were shut, non-emergency procedures were cancelled in hospitals, swine flu clinics were suspended and social welfare offices were shut.

    Public sector workers did however maintain work in areas badly affected by flooding, including Cork, Ireland's second largest city.

    Unions are angry that eight months after they were handed a seven-percent pay cut in an emergency budget pension levy, the government plans another 1.3 billion euro (1.9 billion dollars) in cuts in December's budget.

    Prime Minister Brian Cowen told parliament he was "disappointed" by the strike and said that talks between the unions and the government would resume on Wednesday, in advance of the budget.

    "I am disappointed there is any strike. When you are in discussions with people it is far better to conduct the discussions," Cowen said.

    "It is better to proceed by agreement than not, but at the same time government has its responsibilities to discharge and will do so."

    But unions warned they would hold a second one-day strike on December 3 if renewed talks with the government fail to produce an alternative to plans for pay cuts, compulsory redundancies and changes to pensions for state employees.

    Peter McLoone, chairman of the public services committee of the Irish Congress of Trade Unions (ICTU), said he believed an alternative could be hammered out.

    "However, today's national public service strike has demonstrated that our members have the resolve and the strength to resist the government if it pursues an unfair and counter-productive course of further pay cuts," he said.

    Employers' body IBEC warned that Tuesday's strike would cause "havoc".

    "We hope to see unions engage in constructive talks with the government around their terms and conditions, rather than take to the streets," said IBEC director general Danny McCoy.

    The Irish Small and Medium Enterprises Association (ISME) condemned the action as "nonsensical".

    "The reality is, whether union bosses realise it or not, the economy is in crisis and, as a country, we are spending more than we are earning.
     
Loading...