Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Two Tanzanians collapse aboard planes, die from drug overdose

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by BAK, Feb 12, 2009.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Feb 12, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,859
    Likes Received: 9,414
    Trophy Points: 280
    Two Tanzanians collapse aboard planes, die from drug overdose
    THIS DAY​

    TWO Tanzanians have died in the Ethiopian capital, Addis Ababa, in the past two weeks after some of the heroin packages they had ingested burst in their stomachs in mid-flight.

    The suspected drug traffickers, Yahya Abdulkadir and Yosuf Said, had been arrested by Ethiopian police after they collapsed while on board two separate Ethiopian airline flights from Tanzania to China and China to Tanzania via Addis Ababa.

    According to latest media reports from the Ethiopian capital, some of the heroin pellets ingested by the suspects burst in their stomachs resulting in their deaths.

    They collapsed in their respective planes and were rushed to different hospitals in Addis Ababa where they were admitted.

    Hospital sources said more than 109 drug capsules were found in the stomach of one of the suspected drug traffickers travelling from Tanzania to China on an Ethiopian Airlines plane two weeks ago.

    He died last week after intensive medical care in Addis Ababa.

    Dr Behailu Haile, medical Director of Hayat Hospital in Addis said doctors found a bunch of capsules containing around 15 grammes of heroin each in the suspect's stomach.

    The other Tanzanian also arrested during his trip from China to Tanzania via Addis Ababa died on Monday this week while trying to smuggle drug pellets. They also burst in his stomach.

    Doctors said more than 42 drug capsules were found in his stomach. Seventeen pellets were surgically removed before he died.

    Officials could not immediately confirm if the bodies of the two Tanzanians had already been flown home for burial.

    Both the Director of Criminal Investigations (DCI), Commissioner of Police Robert Manumba, and the commander of the police anti-narcotics unit, Godfrey Nzowa, said yesterday that they had not been officially informed by Ethiopian authorities about the arrest and subsequent deaths of the Tanzanians.

    Investigations by THISDAY have since established that many Tanzanian youths are being recruited by local drug barons to smuggle drugs to and from the country.

    The so-called drug 'mules' are usually persuaded to swallow often more than a hundred packages containing cocaine and other types of narcotics as a way of escaping conditions of grinding poverty.

    The drug barons never warn the unsuspecting drug smugglers that they could end up in prison or that they would die if one of the packets burst in their stomachs.

    The high-risk enterprise for drug traffickers involves swallowing narcotics wrapped in condoms and latex gloves.

    Experts estimate that hundreds of Tanzanian couriers are currently involved in drug trafficking activities.

    Dar es Salaam-based couriers using the Tanzania-China route usually pose as traders as they go around their smuggling trips.
     
    Last edited: Feb 12, 2009
  2. Zogwale

    Zogwale JF-Expert Member

    #2
    Feb 12, 2009
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 11,444
    Likes Received: 582
    Trophy Points: 280
    Kazi ipo. Utajiri wa haraka haraka. Wahenga walisema "Haraka haraka haina baraka" hawakukosea!!!
     
  3. M

    Mfumwa JF-Expert Member

    #3
    Feb 12, 2009
    Joined: Aug 29, 2008
    Messages: 1,456
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 133
    Utajiri hauji kwa njia za mkato mkato (inanikumbusha wimbo wa Ngwea "Nipeni deal nitakalolala masikini na kuamka tajiri"). China ukikamatwa na dawa mara nyingi unahukumiwa kifo. Lakini siwezi kukubali kuwa hawa wasafirisha madawa wameshindwa jambo lingine la kufanya, ni matajiri wanawatumia, na hiyo ndio dawa ya kutumika ama kuamua fanya biashara haramu. Hawa wanaharibu ndugu zetu na hizi dawa, wanastahili KIFO.
     
  4. Cynic

    Cynic JF-Expert Member

    #4
    Feb 12, 2009
    Joined: Jan 5, 2009
    Messages: 5,156
    Likes Received: 609
    Trophy Points: 280
    Inasikitisha! Ila nadhani hii biashara ihalalishwe, na wakati huo huo watu waendelee kuelimishwa madhara ya madawa haya.
     
  5. Kweli

    Kweli JF-Expert Member

    #5
    Feb 12, 2009
    Joined: Jul 14, 2007
    Messages: 1,122
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Ndugu zetu wanazidi kufa yote shauri ya utajiri kwa njia ya mkato, hizi kesi kwa watanzania katika kipindi cha hivi karibuni zimezidi mno.
    Serikali na Media inabidi zitumie muda zaidi kuelimisha jamii juu ya hili tatizo.
    Laiti ingelikuwa statistics za wasafirishaji wote wa Kitanzania waliokufa kwa staili hii zitapatikana, kuanzia Bongo, India, Iran, Pakistan, Afghanistan, UK, USA, Italy, Greece,Bulgaria, Turkey,Holland, Switzerland, South Africa, Sweden, Denmark, Dubai,Thailand, China, Brazil nk naamini baadhi ya vijana wangelisita kuingia huko. Hizi sehemu zote haya matukio yametokea lakini tunadharau kwa vile ni Aibu na tunajidanganya kwamba ni vijana wachache kwa hio sio tatizo kubwa!
    Ukweli hili tatizo ni kubwa sana katika jamii yetu, nadhani hivi sasa sisi tuko nyuma ya Wanaijeria tu. Drug Barons wa kweli kama Russian mafias na Colombians hawasafirishi vikete sijui tumboni kama hawa wajinga. Sijui ni ukosefu wa kuelewa madhara yake ama ndio umasikini?
     
  6. Next Level

    Next Level JF-Expert Member

    #6
    Feb 12, 2009
    Joined: Nov 17, 2008
    Messages: 3,160
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    Ama kweli bongo kila jambo lawezekana, I'm very sorry for these boys being used na mitajiri ya unga....shame to them!
     
  7. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #7
    Feb 12, 2009
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Pengine hata hayo majina sio yao ya ukweli.

    Hivi Tanzania ni lini Serikali itafanya juhudi za kweli za kupambana na hawa maharamia wa unga?
     
  8. F

    Fundi Mchundo JF-Expert Member

    #8
    Feb 12, 2009
    Joined: Nov 9, 2007
    Messages: 4,697
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    Halafu tunapopewa viza kwa mbinde tunalalamika!
     
  9. MpigaFilimbi

    MpigaFilimbi JF-Expert Member

    #9
    Feb 12, 2009
    Joined: Apr 30, 2008
    Messages: 1,171
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    Hayo ndiyo maisha vijana wetu wanataka, kukaa kijiweni kuwaza majuu, na kuwa matajiri. Matokeo yake wanaishia kuwa wasafirishaji wa madawa, na faida yake ni kama hayo. Hakuna juhudi za kupambana na unga kwa sababu wahusika ni watu wenye heshima zao, na ndio watu wanatesa mtaani.
     
  10. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #10
    Feb 12, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 188
    Trophy Points: 160
    hawa sasa wanazidi kutupaka ,yaani sasa inabidi nifiche pasipoti kwenye umati wa wasafiri.
     
  11. Lole Gwakisa

    Lole Gwakisa JF-Expert Member

    #11
    Feb 12, 2009
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 3,802
    Likes Received: 194
    Trophy Points: 160
    Wadau wengine walisema- GET RICH OR DIE TRYING.
    These guys literary died trying unlawfully.
     
Loading...