Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Turkey ready to invest in key sectors - ambassador

Discussion in 'International Forum' started by MziziMkavu, Sep 24, 2010.

  1. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #1
    Sep 24, 2010
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,547
    Likes Received: 2,821
    Trophy Points: 280
    [​IMG]
    Turkey`s Ambassador to Tanzania, Sander Gurbuz (R), gestures at a media briefing in Dar es Salaam yesterday on a month-long Turkish Export Products exhibition expected to open in the city.


    The Turkish government has expressed its readiness to invest in Tanzania’s key sectors of agriculture, mining, textile and tourism to stimulate the country’s economic growth.
    Briefing reporters in Dar es Salaam yesterday on the second Turkish export products exhibition to be held between September 30 and October 3 this year, Turkish ambassador to Tanzania Sander Gurbuz said there would be 30 Turkish companies participating in this exhibition from various sectors - textile, telecommunications, construction, agricultural machines, cosmetics, prefabricated buildings, steel structures, living containers, bee-keeping products and water dispensers.
    Others include cooling units, flake ice machine, cold room, shockunit, baby diapers, monograde and multigrade engine oils, fuel treatment additives, food, high density electric cables, energy transfer lines, PVC insulated cables, plastic housewares, PVC pipes and fittings, outdoor furniture, synthetic grass carpet (artificial turf), diesel engine generator, brush cutter and water pump generators.
    “We believe that we have the potential to further increase and diversify commercial contacts and cooperation in various sectors, especially textile, agriculture, tourism, mining, energy, infrastructure and construction in which Turkish firms are very successful,” Gurbuz said.
    He encouraged Turkish businesspeople to explore investment possibilities in Tanzania. Gurbuz said having good relations with Tanzania would give them a chance to establish many projects and businesses, which would be an advantage to Tanzanians themselves.
    “We are planning to establish the Turkish university in Tanzania and it will be of significant importance to students because we will be providing scholarships for the students, who failed to pay fees,” he noted.
    The Turkish government is also providing an increased number of scholarships to Tanzanian students to study in Turkey (high school, university, masters, PhD). He said 35 to 45 scholarships were offered to students in high schools and universities in Tanzania every year.
    The ambassador also Turkey was planning to invite Tanzanian businesspeople to visit the country for exchanging the ideas, doing business and enabling the businesspeople to participate in trade fairs to get new ideas, products, technologies and plan establishing a business forum with East Africa Community (EAC).



    SOURCE: THE GUARDIAN
     
  2. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #2
    Sep 24, 2010
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,555
    Likes Received: 6,183
    Trophy Points: 280
    MziziMkavu, hawa Waturuki ni mwisho!, jamaa wamepiga hatua kubwa sana kimaendeleo na qualty ya products zao ni first class huku wakiziuza kwa bei poa. Jamaa hawalimi pamba, ila wananunua pamba ya India, wanairefine na kuuza finished products za hali ya juu kwa nchi za ulaya.

    Ukija kwenye miradi yao humu nchini, wao ndio waendeshaji wa ule mtandao wa shule za sekondari za Fedha, zinatoa elimu ya kiwango cha juu sana. Siku zote zipo kwenye top ten, tatizo lao dogo ni udini tuu katika hizo shule. Kwanza wanadhamini wanafunzi toka katika familia masikini kwa kuwasomesha bure mpaka vyuo vikuu vya hapa nchini na wengine kuwapeleka Uturuki.

    Wafaidikaji wa mpango huu, lazima wawe watu wa dini fulani tuu. Shule za waseminari hazikubagua dini, japo nasikia walilazimika kusali sala za dini husik, lakini hizi scholarship za Fedha, ni kwa watu masikini fulani tuu!.

    Maonyesho ya bidhaa zao yanakuja Diamond Jubilee Alhamisi ijayo, twende kusafisha macho na kuona viwango.
     
Loading...