Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tunza Lodge in Mwanza, your services are poor!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Android Dungeon, Oct 25, 2009.

  1. Android Dungeon

    Android Dungeon Member

    #1
    Oct 25, 2009
    Joined: Oct 22, 2009
    Messages: 7
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    I'm here in the so called Tunza Lodge, it is oercroweded at some point. I have been calling for a menu but no waiter or waitress has been coming to ask if I'm ready for my order, the waiters are just passing without even looking at me.
    There is plenty of tourists and customers, and it has been almost an hour since my request now and nothing is happening. I don't know if I have been ignored because o my race, or my appearance , I'm not even a big guy. but this isn't fair at all. thanks
     
  2. Mvina

    Mvina JF-Expert Member

    #2
    Oct 25, 2009
    Joined: Aug 2, 2009
    Messages: 999
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    So do you need a waiter or waitress from JF?
     
  3. n

    nyau Member

    #3
    Oct 26, 2009
    Joined: Oct 31, 2007
    Messages: 28
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 5
    I had a similar experience, thrice, since I moved to Mwanza early last year. That made me stop going to the place. it might be that I am self conscious OR the staff really "ignore waswahili wenzao"

    The strange thing is that the behaviour is almost the same at another Mwanza joint - Tilapia. I have always felt that I am being serverd resentfully. However when I am in the company of a "white" colleague/friend the service and attitude of the staff is very different.

    This seems to be a problem at most of the establishments that are frequented by whites, at least here in Mwanza. For some reasons our brothers and sisters who work there consider us "unworthy"!
     
  4. Baba_Enock

    Baba_Enock JF-Expert Member

    #4
    Oct 26, 2009
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 6,724
    Likes Received: 61
    Trophy Points: 145
    Android & nyau:

    Hapo Mwanza hakuna sehemu nzuri zaidi ya Tunza na Tilapia? Kwenye soko huria utawala/uongozi wa hivi vi-migahawa (aka hotel or lodge) wana haki ya kukataa mteja au kumjali mteja - Nenda Coconut au pale Mapinda Guest House kuna huduma murua na hawaangalia u-race!
     
  5. FirstLady1

    FirstLady1 JF-Expert Member

    #5
    Oct 26, 2009
    Joined: Jul 29, 2009
    Messages: 16,200
    Likes Received: 104
    Trophy Points: 160
    hapo mahala mtalii akifika anapewa kipaumbe kuliko weye maybe wanajua sisi wenye rangi hii hatuwezi kutoa TIP
    ila sio powa kumfanyia mzawa mambo haya kwenye aridhi ya nchi yake
     
  6. Nyati

    Nyati JF-Expert Member

    #6
    Oct 27, 2009
    Joined: Mar 6, 2009
    Messages: 1,771
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 145
    Kuna jamaa yangu anataka kwenda Mwanza lakini yeye ni Mbantu Je ni sehemu / hotel gani ambayo ni nzuri kwake in terms of Huduma
     
  7. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #7
    Oct 27, 2009
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 145
    Kwa swali lako rejea posts hapo juu!

    Lakini huenda wana historia yako juu ya uwajibikaji wako pindi upewapo huduma...Lakini tofauti na hivyo, waitie Meneja wao awaondoe kazi haraka, kuna watu kibao wanangoja kazi hapo nje!
     
  8. Robweme

    Robweme Senior Member

    #8
    Oct 27, 2009
    Joined: May 20, 2009
    Messages: 178
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Mwanza Sehemu nzuri nyingi na zenye huduma, nenda Lakailo hotel utakuta ma binti wa kikenya wanatoa huduma faster,jirani yake kuna kiota kingine karibu na uwanja wa mpira wa kirumba nimekisahahu jina, nimekuwa mwanza kikazi about 3years kabla ya kuhamia dar, kuna huduma lukuki.Pia jirani na lakailo kuna kiota kingine wanachoma sana nyama ya nguruwe majina ya viota nayasahahu,lakini tembelea hasa mitaa ya kirumba,kuna sehemu nyingi mambo safi pale,husiangaike na Tunza lodge kwanza mbali sana, alafu kuna mbu wengi pale, na wamasai wao wanaomba pesa ovyo mrangoni eti kiingirio.
     
  9. Askofu

    Askofu JF-Expert Member

    #9
    Nov 5, 2009
    Joined: Feb 14, 2009
    Messages: 1,668
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 133
    That should be VILLA PARK!! Otherwise... Nenda kwa Mama Ntilie pale Mwaloni... Hawana Ubaguzi
     
Loading...