Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tunakupa miezi mitatu: Boko Haram wamtishia rais Goodluck Jonathan

Discussion in 'International Forum' started by Askari Kanzu, Apr 13, 2012.

  1. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #1
    Apr 13, 2012
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Kasheshe la Nigeria haliishi

    Boko Haram Tells Goodluck Jonathan: ‘We Will Bring You Down Within Three Months


    2012 April 13
    Boko Haram has posted a video threatening to bring down Goodluck Jonathan's regime in Nigeria within three months.

    Abubakar Shekau, the purported leader of the ultra-conservative Islamist sect, appears in the video, in which he defies the Nigerian president's recent claim that Boko Haram would soon be brought under control.

    In the 14-minute video, the group, known in Arabic as the Jama'atu Ahl-Sunnati Lil Da'awati Wal Jihad, threatens to bring down the country's central government within three months - the same time frame that Jonathan used in reference to bringing the group to heel.

    "You, Jonathan, cannot stop us. Instead, we will devour you in three months like you are boasting,"
    Shekau said in the video entitled Message to Goodluck Jonathan.

    "We are proud soldiers of Allah; we will never give up as we fight the infidels. We will emerge as winners... We will finish you and end your government,"
    Shekau added using both Arabic and Hausa, a language spoken in the north of the country.

    The video is viewed by some observers as a further indication that Boko Haram is unwilling to enter into a dialogue with the central government.

    Source:
    International Business Times
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  2. MD25

    MD25 JF-Expert Member

    #2
    Apr 14, 2012
    Joined: Jan 28, 2012
    Messages: 3,078
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Kwa nini hawa jamaa wasije huku kwetu tz kutuondolea hawa wanyonya damu ccm?
     
  3. u

    uttoh2002 JF-Expert Member

    #3
    Apr 14, 2012
    Joined: Feb 3, 2012
    Messages: 1,868
    Likes Received: 490
    Trophy Points: 180
    Tema mate chini! Usiombee hii kitu, CCM twaitoa kwa Kura.


     
  4. Katavi

    Katavi Platinum Member

    #4
    Apr 14, 2012
    Joined: Aug 31, 2009
    Messages: 37,677
    Likes Received: 2,841
    Trophy Points: 280
    Hawa jamaa ni hatari, imeshindikana kabisa kuwadhibiti?
     
  5. m

    matsuo Senior Member

    #5
    Apr 14, 2012
    Joined: Mar 12, 2012
    Messages: 104
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Something must be seriously wrong with Islamic teaching….all these groups causing havoc worldwide in one way or another acclaim to be fighters of Allah and quoting the Koran….it's like it teaches them to fight until the whole world is subdued under Sharia law……Once an insurgent emerges, the Muslim brothers appears not to condemn. They are either silently condoning or remote accomplices. I don't hate Islam in fact I have many Muslim friends, but I hate their condoning of this jihadist activities….It's not just in Kenya where Al Shaabab is threatening, MRC, Mali, Boko haram etc….looks like a global campaign.
     
  6. Tango73

    Tango73 JF-Expert Member

    #6
    Apr 14, 2012
    Joined: Dec 14, 2008
    Messages: 1,668
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Salman Rushdi knew all about Boko Haram and their inhumane acts. Read his book Satanic verse chapter nine. Go through all lines on page125.
     
  7. Gavana

    Gavana JF-Expert Member

    #7
    Apr 14, 2012
    Joined: Jul 19, 2008
    Messages: 15,199
    Likes Received: 687
    Trophy Points: 280

    wewe umejazwa akili ya kanisa , magazeti yao pamoja na tv zao

    hizi ni habari za upande mmoja tu

    hivyo ni vita vya mafia kule nigeria havihusiani kabisa na dini
     
  8. Red Giant

    Red Giant JF-Expert Member

    #8
    Apr 14, 2012
    Joined: Mar 9, 2012
    Messages: 6,716
    Likes Received: 2,274
    Trophy Points: 280
    hakuna kitu kama hicho kwenye page 125
     
  9. Ndibalema

    Ndibalema JF-Expert Member

    #9
    Apr 14, 2012
    Joined: Apr 26, 2008
    Messages: 10,858
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Brother lakini ulishawahi kujiuliza kuhusu Waislamu waliopo nchini mwako Tanzania?
    Wao mbona hawatuui? Hawajui mafundisho ya dini yao?
    Something is wrong. Naamini hayo mapigano yapo kimaslahi ya kiuchumi zaidi ila yanavishwa vilemba vya dini ya Kiislamu.
    Hizi ni Propaganda sawa na zile zinazoenezwa na America.
     
  10. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #10
    Apr 14, 2012
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Wakati mwingine ninashangaa sana ninapoona waafrika flani wanazungumza kama wazungu vile. Sijuwi wanapata faida gani kwa kufanya hivyo!
     
  11. Chief-Mkwawa

    Chief-Mkwawa Platinum Member

    #11
    Apr 14, 2012
    Joined: May 25, 2011
    Messages: 14,025
    Likes Received: 2,854
    Trophy Points: 280
    kwa mwenye akili ataliona hili mbona kipindi cha coldwar kati ya marekani na urusi hayakuwepo haya?

    Hizi ni chokochoko za marekani dhidi ya uislamu na wala hakuna mafundisho ya kiislamu yanayosema wawavamie wakristo au wayahudi wasio na hatia. Ila inabidi wapigane baada ya kudhulumiwa haki zao

    Angalia watu sasa wanaona uislamu ni ugaidi kwa fikra zilizopandwa na wamarekani. Wakati wamarekani ndio wa mwanzo walionza fujo kwa kuvamia afghanistan na iraq. Kabla ya vita hivi hakukua na makundi yote tunayoyaona sasa ya kiisilamu.

    nilikua nikiangalia aljazeera wakiongelea source ya huu mzozo walitrace kuanzia mwaka 1990 baada ya cold war Bernard Lewis, professor emeritus of Princeton University alikua anatabiri kua baada ya cold war dunia haitatulia maana kuna adui wa capitalist aliebakia na anaefuatia yaani uislamu.

    Ikumbukwe kua uislamu ni mfumo kama kapitalist una sheria mifumo ya kisiasa uchumi na kila kitu.

    Wanachofanya marekani ni kuwati hasira waislamu kama alivotabiri proffesor kama kukojolea msaafu(quran) kuua mtu (japo mmoja) na vitu vingi tu ili mradi kuamsha hasira halafu waislamu wakireact then anatangaza dunian 'unaona wale magaidi' then wanapigwa waislamu.

    Hii ipo duniani na inakua siku hadi siku sijui mwisho wake lini
     
  12. m

    matsuo Senior Member

    #12
    Apr 14, 2012
    Joined: Mar 12, 2012
    Messages: 104
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Whether Muslim or Christians, we should condemn violence…if my priest today tells me that I kill another person because I am fighting for our God and that the Bible says so, my common sense tells me that's wrong, I better do away with that church and that weird Bible. Now here is a person killing another for no reason just because he is being promised non existence virgins???it can't get stupider than that!
     
  13. m

    matsuo Senior Member

    #13
    Apr 14, 2012
    Joined: Mar 12, 2012
    Messages: 104
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    I see your point. Having realized that, it would be prudent therefore for righteous Muslim to preach peace and agree to coexist with other faiths. We are all Africans in this case and the pain you afflict your brother would equally hurt if directed your way…the realization that's it's an America/foreigner's agenda, should make us all unite to foster peace among ourselves regardless of our faiths
     
  14. elmagnifico

    elmagnifico JF-Expert Member

    #14
    Apr 14, 2012
    Joined: Jul 7, 2011
    Messages: 4,169
    Likes Received: 1,521
    Trophy Points: 280
    Mkuu hawa jamaa badala ya kupigana na serikali yani wapigane na jeshi wao wanaenda kuua wananchi wasio na hatia.
    Ni sawa litokee kundi linalodai haliitaki ccm halafu lipigane na ccm kwa mtindo wa kujitoa muhanga sehemu za mikusanyiko kama sokoni na makanisani.
    Huo ni ujinga
     
  15. Thanda

    Thanda JF-Expert Member

    #15
    Apr 15, 2012
    Joined: Apr 6, 2012
    Messages: 1,915
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Boko Haram are real Bokos....stupid, ******...and dont ask me why
     
Loading...