Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tofauti ya kufikiri kati wa wanaume na wanawake

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Edo, Jul 21, 2010.

  1. E

    Edo JF-Expert Member

    #1
    Jul 21, 2010
    Joined: Jun 11, 2008
    Messages: 728
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Inaelezwa kuwa kujua kuwa kuna tofauti ya jinsi ya kufikiri kati ya jinsia mbili hizi ni muhimu katika kuboresha namna ya kuishi, kufanya kazi, kushirikiana n.k. Maelezo ya kina yapo hapa chini.

    [FONT=&quot]Telecommuting: Why Men and Women Work Differently[/FONT]
    [FONT=&quot]By Wayne Turmel [/FONT]
    [FONT=&quot]July 5th, 2010 , [/FONT][FONT=&quot]On Leadership[/FONT]

    [FONT=&quot]Management and strategy ideas from executives and thought leaders, BNET INSIGHT.[/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]Everybody knows that men and women think differently in a lot of ways. But do those differences matter when it comes to working remotely and managing remote teams?[/FONT]
    [FONT=&quot]Sally is the author of “The Female-Vision: Women’s Real Power at Work”. She cites scientific studies that show how a woman’s brain functions in different ways than a man’s. How they differ is important, particularly for managers who might not be aware of these conflicting world views or assign value to behaviors that don’t get the desired results.[/FONT]
    [FONT=&quot]According to Helgesen, one major difference is that women tend to be highly skilled multitaskers, while men are able to concentrate on one thing for more concentrated periods. Neuroscientific research confirms this, and women often take pride in their ability to handle a ton of things at once. This is a plus and a minus, for women and for those who manage them. [/FONT]
    [FONT=&quot]For more of this conversation, listen to a full interview with Sally Helgesen on the Cranky Middle Manager Show.[/FONT]
     
  2. Kongosho

    Kongosho JF-Expert Member

    #2
    Nov 15, 2012
    Joined: Mar 21, 2011
    Messages: 36,152
    Likes Received: 177
    Trophy Points: 145
    Inabidi nirudi kwa mtengenezaji nikalalamike, mbona mie ni one thing at a time?
     
  3. Jodoki Kalimilo

    Jodoki Kalimilo JF-Expert Member

    #3
    Nov 15, 2012
    Joined: Feb 12, 2012
    Messages: 6,728
    Likes Received: 241
    Trophy Points: 160
    ngoja nifuatilie hii issue ni link na hali halisi
     
  4. ladyfurahia

    ladyfurahia JF-Expert Member

    #4
    Oct 19, 2013
    Joined: May 10, 2011
    Messages: 12,954
    Likes Received: 629
    Trophy Points: 280
    ngoja nitafiti hii link nione kama kuna uhalisia hapa
     
Loading...