Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

TLS wajichanganya...

Discussion in 'Jukwaa la Sheria (The Law Forum)' started by VUTA-NKUVUTE, Oct 12, 2012.

  1. VUTA-NKUVUTE

    VUTA-NKUVUTE JF-Expert Member

    #1
    Oct 12, 2012
    Joined: Nov 25, 2010
    Messages: 5,467
    Likes Received: 2,672
    Trophy Points: 280
    Ni katika imeili yao waliyowatumia wanachama wao. Imeili ina walakini. Imeshazua gumzo mjini. Ni hii:
    Dear valued member,


    Please pass below information to your networks;

    The Council for Legal Education Committee wishes to remind all law graduates from 2007 and above, save for those who have gone through the Law School of Tanzania, who have not petitioned to be admitted into the Bar to petition for admission. Failure to do so will lead them to be placed to the Law School of Tanzania.

    This is a last opportunity for the said lawyers as the Law School of Tanzania is set to be the sole organ for admission of lawyers into the Bar.


    Kind Regards,
    TLS Secretariat.

    Kwenye italiki ndipo penye matatizo.Nani alaumiwe. Iweje 2007 na kuendelea na si kushuka chini? Ufafanuzi wahitajika hapa...
     
  2. Ngambo Ngali

    Ngambo Ngali JF-Expert Member

    #2
    Oct 12, 2012
    Joined: Apr 17, 2009
    Messages: 3,123
    Likes Received: 55
    Trophy Points: 145
    Ni vizuri ikiwajulisha kwa kutumia namba 0222664254 au email info@tls.or.tz kwa ajili ya kupata official clarification on the issue na kama watakuwa wamekosea watatoa correction
     
Loading...