Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Times Up! Hadji, Nyoni and Mtasiwa must go Now!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mzee Mwanakijiji, Feb 3, 2012.

  1. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #1
    Feb 3, 2012
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,400
    Likes Received: 2,468
    Trophy Points: 280
    We have waited and the wait is now over. These three must resign if they have any sense of duty to our nation left in them. They must be sacked if that sense of duty is left in the hearts of hearts of their superiors. For how long shall a nation be forced to kneel before the alter of the corrupt ruling elite? For how long shall incompent and mediocre leaders be left to reign as there is no one in the whole nation who can take them to task?

    The three top officials at the MoHSW have shown that they are untouchable and the protection they enjoy within the government is absolute. Since the beginning of the current doctors' strike the trio have continue without a sense of 'urgency of the now'. Once the three are sacked/resign then the constructive negotiations between the striking doctors and the government can start and I believe the firing/resignations will assure the doctors that the government is serious enough and will make them return to work while the other issues are being hammered out.

    So, time is up; its time for you three to go!
     
  2. boma2000

    boma2000 JF-Expert Member

    #2
    Feb 3, 2012
    Joined: Oct 18, 2009
    Messages: 2,966
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    Je huyu JK naye tusemeje, alliondoka kwenda davos Uswisi na Ethiopia mgomo umeanza karudi usiku wa juzi kesho yake badala kufanyia kazi walau hata kutoa kauli kama raisi yeye kaamkia kwenda kufungua tawi la benki ya FNB, JAMANI MIMI HAIJANIINGIA KICHWANI KABISA inamaana ufunguzi wa tawi benki unamaana na umuhimi sana kuliko vifo vya watanzania na mgomo wa madaktari waliompigia KURA, ??????
     
  3. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #3
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    MMM umemuaddress nani hiyo rai yako?? maana kama ni serikali/watawala, bado wamelala
     
  4. Rejao

    Rejao JF-Expert Member

    #4
    Feb 3, 2012
    Joined: May 4, 2010
    Messages: 9,223
    Likes Received: 146
    Trophy Points: 160
    Mwanakijiji,
    Things are not working like that. You can't force someone to resign or to leave the office. For some guys resigning means you are weak, you can't rectify/solve problems at hand. Let's wait.. .its up to them to evaluate n make the so called hard decision depending on their concious!
    With the current on going situation, I think we can't blame just one part. Both parties doctors n government should be blamed for failing to reach into an agreement!
     
  5. MtamaMchungu

    MtamaMchungu JF-Expert Member

    #5
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 3,361
    Likes Received: 152
    Trophy Points: 160
    That's where you're wrong Ndugu, you cant say we cant force them out of "their" offices! Who are they serving? Who are their "employers"? And if they perform below the expectations and think that they can go on their own will, shouldnt we say you should go?

    We work hard and pay taxes that pays them very well, and if we think that they are not up to the task then we've all the rights to kick them out. Waiting for then do it on their own conscious will never work because they dont have even a speck of it.

    We might not solve everything by forcing them out but it should be part of the solution. We cant have the people who have created this mess be part of the cleaning and after.
     
  6. M

    Moelex23 JF-Expert Member

    #6
    Feb 3, 2012
    Joined: Oct 8, 2006
    Messages: 496
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Mkuu Mwanakijiji, I agree the whole leadership @ MOHSW has to go, for clearly mishandling a very simple Intern issue in the beginning which ballooned to the Doctors crisis we have now.

    But the MPs POSHO, is where heads really need to roll. PM & Speaker have both lost credibility by paying MPs, new rates without the president's signature. This is not only wrong, but actually criminal.

    Pinda amekwenda bungeni na kusema serikali itaongeza posho, na Spika akamwamini na kuongeza posho. Lakini Rais anasema hajakubaliana na hilo, kwa hiyo PINDA hawezi tena kubaki kuwa kiongozi wa serikali bungeni sababu amepingana na serikali wazi wazi bungeni kuhusu POSHO.

    Nadhani Mwalimu Nyerere aliforce hand ya Malecela kwenye same scenario ya kutofautiana na Rais kwenye mambo mbele ya Bunge.

    anyways, sabau TZ hatuna mambo ya uwajibikaji wala kufuata sheria, mambo yatakuwa mdundo tu.

    MKULLO Also has to go. SERIKALI inafilisika sababu MOF inaongozwa na kichwa maji. Napendekeza Abdallah Kigoda apewe hii wizara ASAP ili kuwe na mipango madhubuti inayoeleweka kutoka kwa mtu aliyebobea kwenye uchumi na mwenye track record ya kulead Planning Ministry wakati wa Mkapa na kuonyesha uwezo wa hali ya juu.

    May Almighty God Bless Tanzania
     
  7. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #7
    Feb 3, 2012
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,400
    Likes Received: 2,468
    Trophy Points: 280
    Moelex karibu buddy!

    Hili la wabunge na posho ni jambo tunaloweza kupambana nalo lakini ni gumu kidogo kwa sababu linategemea kwa asilimia mia mojq wabunge wa CCM. Hili la hawa jamaa naamini linaweza kushughulikiwa kwa urahisi na kwa haraka.
     
  8. M

    Moelex23 JF-Expert Member

    #8
    Feb 3, 2012
    Joined: Oct 8, 2006
    Messages: 496
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Mwanakijiji, kwa kweli nimempa JK benefit of the doubt kwa muda mrefu kupita kiasi, nikitumia kigezo kuwa the guy is a nice person with a good heart by nature and not a FISADI, lakini kwa kweli sasa hivi nchi imekosa mwelekeo. Hao watu wote kuresign hakuna haja wanatakiwa wawe fired, FULL STOP.

    Kwa kweli hii miaka minne sijui itakuwa vipi, lakini this country is doomed.

    UCHUMI WA NCHI, utaleta machafuko makubwa kwa wananchi tukiendelea na mwelekeo tulio nao sasa hivi. Yaani nimechoka ndio sababu siku hizi hata kucomment nimechoka, naona kama tunabaki kulalamika tu lakini hakuna cha maana.
     
  9. I

    IFRS 9 Senior Member

    #9
    Feb 3, 2012
    Joined: Oct 5, 2011
    Messages: 168
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kwenye nchi hii cjaona m2 wa kujiuzuru..may b kitakachofanyika tena baadae sana ni uhamisho 2..
     
  10. MNYISANZU

    MNYISANZU JF-Expert Member

    #10
    Feb 3, 2012
    Joined: Oct 21, 2011
    Messages: 7,049
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Lin'goeni joka la magogoni na system yake yote. Huyu ndio adui!
     
  11. DSN

    DSN JF-Expert Member

    #11
    Feb 3, 2012
    Joined: Feb 2, 2011
    Messages: 2,726
    Likes Received: 47
    Trophy Points: 145
    As usual, life goes on, who cares by the way?wananchi hawana mtetezi na referee wa mchezo hata habari ya mchezo wenyewe ajui kama mchezo upo.
     
  12. Waberoya

    Waberoya JF-Expert Member

    #12
    Feb 3, 2012
    Joined: Aug 3, 2008
    Messages: 8,484
    Likes Received: 767
    Trophy Points: 280
    You can say it again!
     
  13. Waberoya

    Waberoya JF-Expert Member

    #13
    Feb 3, 2012
    Joined: Aug 3, 2008
    Messages: 8,484
    Likes Received: 767
    Trophy Points: 280
    wamo humu huwa wanaanzia humu kwanza kabla kwenda ku-muofisi ili wajue wafanye nini!!
     
  14. MtamaMchungu

    MtamaMchungu JF-Expert Member

    #14
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 3,361
    Likes Received: 152
    Trophy Points: 160
    I can see you've become JF "spel cheker", am sure you wont mis this one to.

    Dont be dumb, discuss or leave.
     
  15. Waberoya

    Waberoya JF-Expert Member

    #15
    Feb 3, 2012
    Joined: Aug 3, 2008
    Messages: 8,484
    Likes Received: 767
    Trophy Points: 280
    You are dead wrong! hna sifa yeyote kati ya ulizo-mpa! The guy is retarded
     
  16. Waberoya

    Waberoya JF-Expert Member

    #16
    Feb 3, 2012
    Joined: Aug 3, 2008
    Messages: 8,484
    Likes Received: 767
    Trophy Points: 280
    sure? what about chadema??
     
  17. MtamaMchungu

    MtamaMchungu JF-Expert Member

    #17
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 3,361
    Likes Received: 152
    Trophy Points: 160

    No it's not working, Isn't "this one to" supposed to be "this one too".

    Tatizo lako ni siasa na kutumiwa, uko hapa kupoteza malengo ya watu.
     
  18. G

    Godwine JF-Expert Member

    #18
    Feb 3, 2012
    Joined: Jan 15, 2010
    Messages: 1,352
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    tumeshamtumia jk , makinda na pinda majina ya watu uliowataja kwenye namba zileeeeeeee tunangoja utekelezaji tu
     
  19. The Stig

    The Stig JF-Expert Member

    #19
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 619
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 45
    CCM has weighed the pros and cons and made the hard decision that it is more important for the three musketeers to retain their jobs than to have a working (or spurttering) health sector.

    It is not the first time that we see our rulers being more concerned for individuals' careers than for the well being of Tanzanians. Our memories are still fresh with Mbagala and Gongo la Mboto. The Spice Islander disaster, which dwarfs Titanic in numbers dead, happened just the other day. And, off course, we have the other trio Jairo, Utouh, Luhanjo. No one has been held accountable

    Today, one leaves home and prays that she does not get into a motor accident, or gets the random food poisoning because there are no doctors to cure them from these common misfortunes. This in a country with endemic malaria and perrenial cholera outbreaks.

    Reagan once said, "The buck stops here", in refference to the need for presidents to be decisive when the system fails to deliver. The system has surely failed here; MNH management failed to kill the problem in the bud, the Ministry was irresponsible and cavalliar on the issue, the PM was misguided and made matters worse and the parliaments' collective balls have been castrated by the new allowances.

    IT IS TIME FOR THE PRESIDENT TO ACT - HE IS THE LAST HOPE FOR TANZANIANS.
     
  20. L

    LAT JF-Expert Member

    #20
    Feb 3, 2012
    Joined: Nov 20, 2010
    Messages: 4,524
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 0
    you have swallowed foolishness
     
Loading...