Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Time for Dar City to shine

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by BAK, Oct 8, 2009.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Oct 8, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,091
    Likes Received: 9,790
    Trophy Points: 280
    Thursday October 08, 2009 Local News'Time for Dar City to shine', says Lukuvi


    THE Dar es Salaam Regional Commissioner, Mr William Lukuvi, has called upon the City Fathers to institute legal measures against persons found littering the city streets.

    He said it has been the habit of some city residents to litter the city with empty plastic bottles without being punished. He said it was time the municipal authorities applied the by laws laid down against such unbecoming behaviour.

    He further said that at the moment, people litter everywhere -- "on the beach and from vehicles."

    He said the stench of a city littered with garbage and human waste would suffocate residents and endanger the environment leading to the risk of catching cholera and dysentery, he said.

    The problem of littering the city was endemic. However, he was quick to add that it was basically a problem of the people's attitude of the mind.

    "Although we have garbage skips everywhere in city to arrest the situation, our people even after sensitisation, dump rubbish and human waste outside the skips and street alleys," he says.

    He said the councils had installed garbage skips. "We hope this will help us realise our dream to make this Dar es Salaam shine," he said.

    He had promised to work on the appalling situation in order to make Dar es Salaam city free from garbage.

    Citing an example, he said in other tows such as Moshi, throwing litters carelessly was an offence and defaulters were liable to pay fines.

    "Moshi is a very clean town, in fact much better than any other city in the country and the only thing that had made it to maintain cleanliness standards was the people's attitudes towards 'keeping Moshi clean', he empazised.

    He said there were enough rubbish tins on the streets of Moshi town where by people deposited the waste whenever they wanted to empty their bottles.

    But matters were totally different in Dar es Salaam City, he lamented, adding although there were a number of rubbish pits, people rarely used them no matter how close they might be to them.


















     
  2. Tumain

    Tumain JF-Expert Member

    #2
    Oct 8, 2009
    Joined: Jun 28, 2009
    Messages: 3,158
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Kelele nyingi hana lolote another failure Lukuvi=Makamba sijui kwanini walimtoa yule Abbas alianza kuiweza Dar! kikwete sometimes ni borer
     
  3. Steve Dii

    Steve Dii JF-Expert Member

    #3
    Oct 8, 2009
    Joined: Jun 25, 2007
    Messages: 6,414
    Likes Received: 40
    Trophy Points: 145
    Honestly, my opinion here is that, he should be taken to task for letting Dar city deteriorate to such extent before his eyes. Where has he been all this time, the situation is almost beyond repair... Him and the mayor have been irresponsible far too long. Tabia za watu zinabadilika na hubadilishwa. Samaki mkunje angali mbichi. Jamani what exactly has been their duty all this time?!
     
  4. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #4
    Oct 8, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,091
    Likes Received: 9,790
    Trophy Points: 280
    Ukiwaambia Dar inanuka kutokana na uchafu uliokithiri watakujia juu. Sijui kwanini hawaendi kujifunza kwa wenzao wa Moshi jinsi wanavyouweka mji wao katika usafi wa hali ya juu
     
  5. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #5
    Oct 8, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    Hulka ya uchafu imetawala DSM.... na ukijaribu kukemea uchafu unabezwa!
    Moshi wenyeji wanajali usafi hadi vijijini kwako hivyo mjini ukileta za kuleta utakiona cha mtemakuni.
     
  6. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #6
    Oct 8, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,091
    Likes Received: 9,790
    Trophy Points: 280
    Mrema alipokuwa mambo ya ndani aliuvalia njuga uchafu wa Dar na kukawa na mafanikio makubwa hata soko la Kariakoo ambalo ilikuwa ni kinyaa kwa wakazi wengi wa jiji kwenda kufanya manunuzi yao ya mahitaji muhimu pale lilianza kupendeza tena kwa usafi, lakini haukudumu usafi huo. Labda sasa kuwa na faini na anayekiuka sheria za kuliweka jiji katika hali ya usafi basi cha moto akione...siyo kuwaacha watu wanafanya wanavyotaka kama jiji halina mwenyewe.
     
  7. Steve Dii

    Steve Dii JF-Expert Member

    #7
    Oct 8, 2009
    Joined: Jun 25, 2007
    Messages: 6,414
    Likes Received: 40
    Trophy Points: 145
    Wao ni watu wa mjini, misheni town kwa sana, they know it all.... and so do they seek gratification in themselves. Dar is a stinky city, period. Na hili swala limesababishwa na uzembe juu ya uzembe wa hawa ma-city fathers!

    Wasafisha mabarabara wanasafisha na kuondoa mchanga barabarani lakini mchanga huo na uchafu unaachwa kandokando. Wiki, miezi inapita. Kama kungelikuwa na viongozi wachapakazi wa kweli si wangelikuwa wanakagua palipofanyiwa kazi. Hakuna, hawafanyi hivi. Hivyo uchafu unazidi kulundikana, mitaro inaziba, jiji linazidi kunuka, na wao wanapanda ma VX na kuingia kuwasha viyoyozi!! Tunaviongozi wa jiji kweli ndugu yangu?!

    Pale wajuu asipowajibika na kuhimiza yule wa chini, ni vigumu sana katika system yenye population kubwa kukuta mabadiliko yakianzia chini. Inawezekana kwa baadhi ya mambo. Ila kuna mengine bottom-up approach to changes ni ngumu ku-take place as opposed to top-down. You see, now the blame is on residents and their behaviour... who wouldn't have seen this coming!!
     
  8. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #8
    Oct 9, 2009
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Jamani sewage, sewage, sewage. Itatuua.
     
Loading...