Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

TIgo donates food items and lights up Chakuwama orphanage for a whole year in celebration of Eid !

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by billieholiday, Aug 18, 2012.

  1. b

    billieholiday Member

    #1
    Aug 18, 2012
    Joined: Mar 29, 2012
    Messages: 25
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    As Ramadhan draws to a close and Eid celebrations are round the corner, Tigo has brought great joy to two orphan centres in Sinza.The two orphanages Chakuwama and Istiqama received food packages of sugar, rice, flour , gallons of cooking oil and juice as well as tinned milk and pampers. In addition Chakuwama orphanage had their electricity needs paid up for a year ! This had been a constant challenge for the home housing 90 children.

    The handover ceremony for the donation was held on August 17th at the Chakuwama, and the donated items were presented on behalf of Tigo by the Corporate Social Responsibility (CSR) Officer, Ms Woinde Shisael, and received by Saida Hussein (Mama Hadija) of Chakuwama and Zaida Nuru of Istiqama.
     
  2. Lambardi

    Lambardi JF-Expert Member

    #2
    Aug 18, 2012
    Joined: Feb 7, 2008
    Messages: 7,548
    Likes Received: 2,059
    Trophy Points: 280
    Hongera sana watoto yatima na wanaishi mazingira magumu wanahitaji sana faraja zetu kipindi chote cha mwaka...na hasa kipindi cha sikukuu pia!mbarikiwe kwa moyo huo na wengine tujifunze hata kilo 1 sukari ina maana sana kwao....tuache ubinafsi..sisi tumepata tilichonacho si sababu tuna fanya mema sana kwa MUngu ama anatupenda sana...ni rehema zake tu!!
     
  3. V

    VAPS Member

    #3
    Aug 19, 2012
    Joined: Jul 10, 2012
    Messages: 11
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hongera TG
     
  4. U

    Ubungo JF-Expert Member

    #4
    Aug 19, 2012
    Joined: Apr 7, 2012
    Messages: 1,239
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Hongera TIGO kwa kusaidia yatima naomba nafasi ikipatikana mtembelee wagonjwa wa Ocean Road Cancer Institute ili mjionee hali halisi ya hapo na mateso ya maumivu wanayopata ili ikiwezekana katika sikukuu kama hizi nao muwakumbuke. Wengi ni referral cases wasio na ndugu hapa jijini. Wapo wa jinsia zote na wa umri kuanzia watoto wadogo hadi wazee.
     
Loading...