Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Thousands rally for Islamic Jihad

Discussion in 'International Forum' started by MaxShimba, Nov 3, 2009.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Nov 3, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Article's topics: Islamic Jihad, Gaza Strip, Palestinians, Hamas

    Tens of thousands of Islamic Jihad loyalists held a rally in Gaza on Friday to commemorate the group's slain founder.

    Holding plastic models of rockets and wearing masks and mock suicide bomber's vests, the members chanted "death to Israel" and "Muhammad's army will be back to wipe off the Hebrew state."

    An Islamic Jihad leader, Nafez Azzam, called on the crowd Friday to reject negotiations with Israel and support violent resistance.

    The group was founded in 1979 by Fathi Shikaki as an offshoot of the Egyptian Muslim Brotherhood. Shikaki was gunned down in Malta in October 1995 by a man on a motorcycle in an attack widely attributed to Israel.

    Islamic Jihad, a terrorist organization smaller than Hamas, has carried out dozens of suicide bombings and other attacks against Israeli civilians.
     
  2. Tumain

    Tumain JF-Expert Member

    #2
    Nov 3, 2009
    Joined: Jun 28, 2009
    Messages: 3,158
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Fight fight with israel is the only solution for palestines...talks will never give their own right...huwezi kuongea na mjinga kwa miaka 50 huku anaenedelea kuikalia kwa mabovu ardhi yako halali..nafikri it is high time palestines kushika bunduki na kuanza kupigana wote..
     
  3. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #3
    Nov 3, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Hapa Mjinga ni nani, aliyekaliwa au kalia kwa hiyo miaka 50?
     
  4. Tumain

    Tumain JF-Expert Member

    #4
    Nov 3, 2009
    Joined: Jun 28, 2009
    Messages: 3,158
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Unajisifia kuwa muuaji na mnyang'anyi wa mali za watu..na kuua watoto na raia wasio na hatia..unajisifia hilo na unaiita akili??..kweli kuwa programmed ni mbaya sana endelea kukaririshiwa lol.
     
  5. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #5
    Nov 3, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Mjinga ni yule aliye kaliwa kama zuzu kwa miaka 50.
     
  6. Tumain

    Tumain JF-Expert Member

    #6
    Nov 3, 2009
    Joined: Jun 28, 2009
    Messages: 3,158
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Kipofu anamuonyesha njia kipofu mwenzake kazi kwelikweli..lol
     
  7. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #7
    Nov 3, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Hivi, wewe kwani ni HAMASI? Mbona kila jambo la Waarabu linakuumiza kichwa?
     
  8. Tumain

    Tumain JF-Expert Member

    #8
    Nov 3, 2009
    Joined: Jun 28, 2009
    Messages: 3,158
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Nikuulize hivi wewe Lord Resistance Army (LRA) mbona huchoki kusifia wauaji na wanyang'anyi?
     
  9. October

    October JF-Expert Member

    #9
    Nov 4, 2009
    Joined: Oct 5, 2009
    Messages: 2,147
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Wishful thinking Tumaini!

    Angekua mjinga asingeweza kukalia ardhi yake kwa miaka 50. They are just taking what is rightful theirs.

    I do not know why people can not learn from History. If these guys had ordinary brains they would have realized they can not win this issue by force. They should sign peace treaty with Israel and leave peaceful just like their neighbors Egyptians and Jordanians.

    But as long as they have decided bury their heads and brains in the desert sand, let them try.
     
  10. Tumain

    Tumain JF-Expert Member

    #10
    Nov 5, 2009
    Joined: Jun 28, 2009
    Messages: 3,158
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Nakuombea maisha marefu...Israel a nation created in 1948 by force and killings of innocent people (indegenous)...lol
    Israel wamebakiza few years to surrender...watakuwa wanapigwa kila kona..wameshayapata haya madhila mara nyingi sana katika historia...na historia itajirudi..na hii ni kwasababu ya dhambi ya mikono yao (dhuluma haijawahi kushinda haki) itakuwa ajabu kweli kweli kutokea nayo ni muhali..lets wait and see..
     
Loading...