Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

This is M7-JK !!!

Discussion in 'International Forum' started by AK-47, May 14, 2010.

  1. AK-47

    AK-47 JF-Expert Member

    #1
    May 14, 2010
    Joined: Nov 12, 2009
    Messages: 1,381
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 133
    Soldiers, nurses, teachers pay up


    President Yoweri Museveni has promised nurses and teachers a salary increment in the next financial year.


    Others who will benefit from a pay rise are soldiers and other security personnel.


    The President said due to the nature of their work, they deserved the increment.


    He added that the Government had the capacity to take care of its employees, adding that it had hit a tax collection base of sh5,000b.


    Recently, the Government announced that teachers in hard-to-reach districts will receive a hardship allowance amounting to about sh60,000.

    Source: The New Vision
     
  2. Masikini_Jeuri

    Masikini_Jeuri JF-Expert Member

    #2
    May 14, 2010
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 6,819
    Likes Received: 339
    Trophy Points: 180
    Well nadhani MSIX yuko committed........lkn wacha tusubiri:A S clock:
     
  3. Injinia

    Injinia JF-Expert Member

    #3
    May 14, 2010
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 850
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Wafanyakazi wa TZ mlie tu, na hivi wahisani wamepunguza kiwango wanachochangia kwenye bajeti!! Nadhani sana sana ongezeko litakalokuwepo ni ONGEZEKO LA KODI.

    Jambo ambalo sielewi ni: kwa nini bajeti ya Tanzania itegemee wahisani kiasi kwamba wakibeep kidogo serikali yote inashtuka? Mbona Kenya wanaweza? Halafu hamna plan B jamani?

    What we need is a major revamp of this so-called 'government'!!
     
  4. M-bongotz

    M-bongotz JF-Expert Member

    #4
    May 14, 2010
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 1,726
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 135
    Ni aibu sana kwa Serikali ya JK, hawa watu sijui ni viziwi au vipofu wasiotaka kuona wala kusikia yanayoendelea kwenye nchi nyingine mfano Rwanda, hiyo ya Uganda ni moja kati ya mifano michache.
     
  5. babu M

    babu M JF-Expert Member

    #5
    May 15, 2010
    Joined: Mar 4, 2010
    Messages: 3,063
    Likes Received: 363
    Trophy Points: 180
    Ninasikia kwamba mke wake anataka kugombea uraisi...Ndio campaign zimeanza? lakini kama nurses na teachers watanufaika hakuna ubaya.
     
  6. K

    Kinombo JF-Expert Member

    #6
    May 15, 2010
    Joined: Feb 24, 2007
    Messages: 333
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Bei ya Dhahabu sasa ni USD 1242/OUNCE
     
  7. M

    MkamaP JF-Expert Member

    #7
    May 15, 2010
    Joined: Jan 27, 2007
    Messages: 6,469
    Likes Received: 468
    Trophy Points: 180
    sasa hiyo allowance mbona kidogo sana, ni heri ongezeko la JK. Mseven katoa allowance gani hiyo takribani elfu 25 za tz
     
Loading...