Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

This is just a belief

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by ASSEY, Feb 27, 2010.

  1. A

    ASSEY New Member

    #1
    Feb 27, 2010
    Joined: Feb 25, 2010
    Messages: 4
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    We tanzanian we need to change the way we believe on issues about our nation. if we change the belief the performance follows ie if you and me change the our belief we can change the way we run our life, its often only the belief that makes somthing so ni kweli kwamba si kila kitu kipo kama tunavofikiri kipo bali hatuwezi kubadili mfumo huu wa kulalamika if we wont change our belief on our leaders, govenment and our nation.
    Tubadilike na tutambue kulalamika hakusaidii kwani viongozi wetu ni viziwi hawasikii kilio cha waliowaweka madarakani, masikio na macho yao wame yaelekeza katika rushwa na uongo
    Wakati ni huu hakuna kesho tujiandikisheni kwa wingi iliwatakapo taka tena ajira tuwe na nguvu ya kusema hapana KURA YAKO NDIO FIMBO YAKO KUWA MAKINI.
     
  2. Pearl

    Pearl JF-Expert Member

    #2
    Feb 27, 2010
    Joined: Nov 25, 2009
    Messages: 3,043
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    mmmh with my country!change will neva happen,not now maybe hukoooooooo ntakapokuwa kabibi
     
Loading...