Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

The two sides of Tanzania’s president

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Kakalende, Apr 26, 2010.

  1. K

    Kakalende JF-Expert Member

    #1
    Apr 26, 2010
    Joined: Dec 1, 2006
    Messages: 3,260
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Hii ni makala katika The East African la wiki hii, nimeiweka hapa ukumbini tuweze kuijadili. Hawa jamaa wa Nation media siku za nyuma mtazamoa wao kwa JK haukuwa positive na hivi tunaelekea kwenye uchaguzi tusome kwa makini coverage yao.

    Sweet and sour Kikwete: The two sides of Tanzania’s president
    By ELSIE EYAKUZE
    Friday, April 23 2010


    DAR es Salaam
    With the general elections set for October, Tanzanians are asking themselves what kind of Head of State have we subjected ourselves to in President Jakaya Kikwete - popularly referred to as Jay Kay.

    Whatever reasons drove us to vote him into power with an overwhelming majority in 2005, we have had a decent period of time to observe him as an individual and test the mettle of his leadership.

    1. Firing people in high places: Former Prime Minister Edward Lowassa, the late Governor of the Central Bank Daudi Ballali, Former Minister and one-time Attorney General Andrew Chenge, a number of hapless District Commissioners and the rest of the smug untouchables who have been canned within the past three years can attest: that loud whoosh was the sound of political elites’ impunity flying out the window. There is something to be said for setting such a deeply satisfying precedent. One day we might even find someone guilty of corruption, but let me not get ahead of myself.


    2 - Hiring good people: The current Prime Minister, Mizengo Pinda is a decent lifetime civil servant. Chief Justice Augustino Ramadhani, Tanzania Broadcasting Corporation head Tido Mhando, national football team Taifa Stars coach Marcio Maximo- all of them seasoned professionals who have been recruited, promoted, sometimes relocated in order to shore up important institutions.

    And these are a just a few of the easily visible ones. Considering his vast powers of appointment Jay Kay seems to be gunning for good lieutenants rather than simply rewarding his puppets, campaign funders, political allies and other presidential hangers-on. Although, naturally, he must do that too.


    3 - Doing his bit for democracy: Vain he might be, but Jay Kay is not driven by the egotistical Bigmanism that continues to plague so many African heads of state. His occasional tantrums seem to be reserved for instances of incompetence that waste his time, such as lapses in protocol at State House events.

    He generally faces vocal opposition and criticism with equanimity. This has served to set an excellent tone: within reasonable boundaries, Tanzanians can happily cast aspersions all over the government.

    We obviously take advantage of this, especially in the blogosphere. Since so much of democratic discourse relies on intelligently vocal malcontents, things are slowly looking up for us and for civil society. At heart, I suspect that Jay Kay genuinely believes in this whole public service, will-of-the-people business. True democrats are a rare breed.

    SOURCE: The East African
     
  2. K

    Kakalende JF-Expert Member

    #2
    Apr 26, 2010
    Joined: Dec 1, 2006
    Messages: 3,260
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Na hapa wamejaribu ku-balance kidogo

     
  3. j

    jingoist Member

    #3
    Apr 26, 2010
    Joined: Mar 24, 2010
    Messages: 39
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    It is not possible to clearly tell what jay kay has achieved because he has not achieved anything...and this post hardly points anything tangible done by kikwete (my opinion). We have come accross such articles from many sources but mostly the conclusion confuses us....I mean it is like we dont want to believe that he has done nothing!! Believe it, there is nothing...if it was there it could be seen and actually searching them/describing them wouldnt be necessary! Ni rahisi zaidi kuona kuwa ukienda kwenye atm machine sasa hivi unatoa elfu hamsini (kama ipo) badala ya elfu kumi ulokuwa ukitoa 4 years ago (500% increase)...yeye aliongeza mishahara asilimia mia tu kumbuka!! Kazi tuliyo nayo ni ngumu sana!!
     
  4. The Boss

    The Boss JF-Expert Member

    #4
    Apr 26, 2010
    Joined: Aug 18, 2009
    Messages: 36,150
    Likes Received: 14,573
    Trophy Points: 280
    Mhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.

    Nijuavyo mimi jk ana sura nne.............

    1.mpole ambaye anadanganywa na wasaidizi wake.....
    2.mpenda maendeleo lakini hajui mbinu za kuyatafuta
    3.mtu anaeogopa kufukuza watu.
    4.msanii anayejua siasa zaidi kuliko wenzake.......
    4.
    3.
     
  5. Chimunguru

    Chimunguru JF-Expert Member

    #5
    Apr 26, 2010
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 9,816
    Likes Received: 178
    Trophy Points: 160
    Nijuavyo mie JK ana sura MOJA tu, nayo ni MUUZA SURA!!
     
  6. n

    nndondo JF-Expert Member

    #6
    Apr 26, 2010
    Joined: Feb 1, 2010
    Messages: 1,094
    Likes Received: 220
    Trophy Points: 160
    Sasa hawa East Africa wameanza lini kuwa trumpet blowers wa JK? JK hana sura yoyote, poor him hata hajua anachofanya bado yuko picnic. Hata hao watu waliotajwa eti ndio sura ya wachapa kazi hivi huyu muandishi wa nje anataka kutuambia anatujua kuliko tunavyojijujua? mimi sitaki kuwalaumu watendaji wake maana kawachagua mwenyewe ndio quality yake yeye kama kiongozi na upeo wake, lazima aji associte na watu wa upeo wake mdogo watu wenye uwezo mkukbwa hawezi kukaa nao kwa kua ni dictator, sasa cha kukushangaza kati ya yote did he have to change ma DC chungu nzima kumu accommodate Husna Mwilima kwa gharama za kodi zetu? maana uhamisho sio cheap, ufanisi gani aliouletea umma na uzuri watu wake mwenyewe wanamuumbua kazoea taarabu, maana wakiulizwa wanajibu 'namshukuru JK maana amewajibu wakina sofia simba' imagine, halafu tunajidanganya tuna waongoza nchi wakati ni waongoza matumbo yao. The good thing is one day he will GO' big time! na historia itamsulubu tu!
     
  7. Mpita Njia

    Mpita Njia JF-Expert Member

    #7
    Apr 26, 2010
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 7,014
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Oh! Sikujua kuwa Lowassa alifukuzwa na Kikwete
     
  8. Aza

    Aza JF-Expert Member

    #8
    Apr 26, 2010
    Joined: Feb 23, 2010
    Messages: 1,657
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    una akili sana wewe!safi
     
  9. N

    Nyaturu Member

    #9
    Apr 26, 2010
    Joined: Feb 26, 2010
    Messages: 73
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Aliyeandika article hiyo, ambaye ni dada, ni Mtanzania, na ametambulishwa hivyo katika gazeti la "East African" ambalo limechapisha article hiyo kutoka kwenye blogu yake. Siyo Mkenya.
     
  10. Deshbhakt

    Deshbhakt Senior Member

    #10
    Apr 26, 2010
    Joined: Jan 22, 2008
    Messages: 161
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Very well stated!
     
  11. O

    Ogah JF-Expert Member

    #11
    Apr 27, 2010
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,190
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Tunaye Rais ambaye hafahamu/hajui U-Rais
     
  12. Bigirita

    Bigirita JF-Expert Member

    #12
    Apr 27, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 13,582
    Likes Received: 332
    Trophy Points: 180
    well stated nn?
     
  13. saitama_kein

    saitama_kein JF-Expert Member

    #13
    Apr 27, 2010
    Joined: Oct 29, 2009
    Messages: 984
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Nami nashangaa...............
     
  14. Tumain

    Tumain JF-Expert Member

    #14
    Apr 27, 2010
    Joined: Jun 28, 2009
    Messages: 3,158
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Ulitaka aje kukuchotea maji nyumbani kwangu hajafanya chochote! mhhh! analysis zingine bana upupu mtupu

    Amefanya mengi sana JK..october election will tell you the truce!..keep on crying
     
  15. j

    jingoist Member

    #15
    Apr 28, 2010
    Joined: Mar 24, 2010
    Messages: 39
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    truce ndo nini? analyse sasa ambacho so upupu utaje alichofanya au akili yako kama yake tu!!
     
  16. Sir R

    Sir R JF-Expert Member

    #16
    Apr 29, 2010
    Joined: Oct 23, 2009
    Messages: 2,177
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    October kwako kigezo cha utendaji wa JK?
    umeishiwa kwelikxweli,

    Jk anazidiwa na kiraja wa zamu shuleni,

    Labda amefanikiwa sana kuhudhuria katika shughuli za misiba, hapo apongezwe sana
     
  17. Lady Capricorn

    Lady Capricorn Member

    #17
    Apr 29, 2010
    Joined: Jun 23, 2008
    Messages: 29
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ninashukuru kwa maoni yenu. kama mwandishi wa opinion piece husika, na matanzania mwenzenu, na isitoshe mwana-JF, ninaomba angalau tuwa na discipline ya ku-post maandishi yote kama yalivyo ni siyo nusu nusu kama alivyofanya mwanzilishi wa thread. maneno yangu yote yanapatikana kwenye blogu yangu: mikochenireport.blogspot.com. kwa kuwa ninao ujasiri wa ku-blog na kuandika kwa jina langu- yaani bila kujificha- may i challenge you to at least respond with honesty if not your name?

    mimi siyo mkenya, ni mtanzania with big brass ones. tuanze hapo. let's make the democratic discussion...well, democratic.

    yours in intellectual camaraderie,

    L C.
     
Loading...