Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

The Power Of Positive Thinking

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Bujibuji, Oct 19, 2009.

  1. Bujibuji

    Bujibuji JF-Expert Member

    #1
    Oct 19, 2009
    Joined: Feb 4, 2009
    Messages: 27,113
    Likes Received: 5,314
    Trophy Points: 280
    The Power Of Positive Thinking



    Positive thinking is a mental attitude that determines how we look at things around us and what things are attracted to us. It is a mental attitude that expects good and favorable results. A positive mind anticipates happiness, joy, good health and a successful outcome of every situation and action.

    Everything you accomplish is created twice: Mentally, when you constantly think about it, and; physically, when you actually get it. If your thoughts are mostly positive, you're likely an optimist — someone who practices positive thinking.

    How to develop Positive Thinking

    1. Positive thinking is a practice, one that you work with daily and apply regularly. Make it a daily habit to create a positive thinking mindset. You will attract what you think about regularly.

    2. Change the way you think and pay close attention to what you think. Always ask yourself whether it’s a positive or a negative thought. Use positive words in your inner dialogues or when talking with others.

    3. Stay or hang around people who think positively coz positive thinking is contagious like an air borne disease.

    4. Smiling and laughing helps you to think positively

    Benefits: you’ll live healthier lifestyles; lower rates of depression; lower levels of distress, etc.

    Conclusion
    Positive thinking doesn't mean that you keep your head in the sand and ignore life's less pleasant situations [note the positive words used]. It just means that you approach the unpleasantness in a more positive and productive way. Visualize your success and it will come to you coz when you visualize, your subconscious associates the image with the affirmation and helps you achieve the success you want sooner.
     
  2. NGULI

    NGULI JF-Expert Member

    #2
    Oct 19, 2009
    Joined: Mar 31, 2008
    Messages: 4,819
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Good!
     
  3. Z

    Zion Daughter JF-Expert Member

    #3
    Oct 19, 2009
    Joined: Jul 9, 2009
    Messages: 8,937
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Ni kweli lakini kwa maisha haya ya kibongobongo ndugu yangu,mara umeme ukatike,ukienda barabarani foleni kuuuubwa n.unakuta negative thinking inakuja bila kuitaka
     
  4. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #4
    Oct 19, 2009
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,561
    Likes Received: 141
    Trophy Points: 160
    Inabidi tujifunze kufikiria positively despite all the problems we face ili tusije jenga jamii ya watu walalamikaji tu wasiotaka kuface reality
     
  5. Z

    Zion Daughter JF-Expert Member

    #5
    Oct 19, 2009
    Joined: Jul 9, 2009
    Messages: 8,937
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Lakini suala hili inapaswa wafundishwe hasa watoto wetu ili wakue na Positive thinking.Mara nyingi malezi na mazingira yanaathiri sana makuzi na kufanya watu wawe walalamikaji.Kama ukizaliwa na kukuta waliokuzunguka wana negative thinking na wewe kwa kiasi kikubwa utakuwa hivyohivyo
     
  6. m

    mchajikobe JF-Expert Member

    #6
    Oct 19, 2009
    Joined: Aug 14, 2009
    Messages: 1,980
    Likes Received: 297
    Trophy Points: 180
    We can be both positive and negative,coz we are like electrical switch or radio tuners,if you tune to positiveness u'll b positive and the same to negativity!!
     
  7. Lole Gwakisa

    Lole Gwakisa JF-Expert Member

    #7
    Oct 19, 2009
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 3,813
    Likes Received: 195
    Trophy Points: 160
    Hii ni negtive thinking.Thimnk about kuagiza majenereta ya kuuza na utaone the positive side.
     
  8. m

    mchajikobe JF-Expert Member

    #8
    Oct 19, 2009
    Joined: Aug 14, 2009
    Messages: 1,980
    Likes Received: 297
    Trophy Points: 180
    Hivi wewe hujui kama watoto ni positive thinkers kuliko wakubwa?tulizaliwa positive thinkers lakini maisha na mazingira yametubadili,watoto ni positive thinkers na hawahitaji kufundishwa hilo,ndio maana kila unachowaambia huchukulia hivyo,lakini wewe ukisikia nyimbo ya POLE SAMAKI unaanza ku exagerate mambo thats the negative part of your thoughts!!
     
  9. Idimi

    Idimi JF-Expert Member

    #9
    Oct 19, 2009
    Joined: Mar 18, 2007
    Messages: 8,606
    Likes Received: 811
    Trophy Points: 280
    Safi sana!
    Kuna kitabu kizuri sana kuhusu 'The Power of Positive Thinking' cha Dr. Norman Vincent Peale, kina mada na case studies nyingi za kuelimisha. Sina uhakika km kinapatikana madukani hapa Uswazi, ila tukiomba kwa wana JF kinaweza kuwekwa katika jamvi!
     
Loading...