Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

The pagan origins of Christmas.

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Tikerra, Dec 22, 2008.

  1. T

    Tikerra JF-Expert Member

    Dec 22, 2008
    Joined: Sep 3, 2008
    Messages: 1,702
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Few people realize that the origins of Christmas are pagan and was celebrated in Europe long before anyone had heard of Jesus Christ.No one knows what day Jesus Christ was born!From the biblical description,most historians believe that his birth probably occurred in September,approximately six months after passover.One thing they agree on is that it is very unlikely, that Jesus was born in December, since the bible records shepherds tending their ship in the fields at night.This is quite unlikely to have happened during a cold Judean winter.So why do we celebrate Christmas on December the 25th?

    The answer lies in the pagan origins of Christmas.In ancient Babylon,the feast of the son of Isis(Goddess of Nature) was celebrated on December 25! Raucous partying,gluttonous eating and drinking,and gift giving were traditions of this feast,just as we see in Christmas today.This pagan festival was later brought to the Church.

    And how about the Christmas tree?The tree is the one symbol that unites almost all the Northern European winter solstices.Live evergreen trees were often brought into the home during the harsh winter as a reminder to inhabitants that soon their crops would grow again.Evergreen leaves were sometimes carried as totems of good luck and were often present in weddings,representing fertility.The Druids used the tree as a religious symbol,holding their sacred ceremonies while surrounding and worshiping huge trees.
    In 350AD,Pope Julius I declared that Christ's birthday would be celebrated on December 25.There is no doubt at all that he was trying to make it as painless as possible for pagan Romans(who remained a majority at that time) to convert to Christianity.The new religion went down a bit easier,knowing that the feasts would not be taken away from them!This how ever was not without a cost,Satan has continued to torment the church to this day.Satan does not need a door to enter,he only needs a small opening!

    Christmas as we know it today,most historians agree,began in Germany,though Catholics and Lutherans still disagree about which church celebrated it first.The earliest record of an evergreen being decorated in a Christian celebration was in 1521, in the Alsace region in Germany.A prominent Lutheran minister of the day cried blasphemy:"Better that they should look to the true tree of life,Christ."
  2. M

    Mwanjelwa JF-Expert Member

    Dec 22, 2008
    Joined: Jul 29, 2007
    Messages: 962
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35

    Mambo yote ya dini yanahitaji imani. Kama wewe unavyoelezea hapa, mambo mengi ni ya kutabirika au kufikirika. Hakuna anayeweza kusema ni lini hasa Jesus was born, so are all other prophets.

    Kwa namna yoyote itakavyoelezwa, CHRISTMAS bado inabakia ilivyo sasa.
  3. M

    Mahmoud Qaasim JF-Expert Member

    Dec 22, 2008
    Joined: Nov 3, 2007
    Messages: 586
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 45
    Kwani wewe unataka iweje?, isherehekewe lini?, mimi ninavyoelewa ni kwamba pamoja na kuwa inafanywa ni sherehe ya kuzaliwa Yesu(A.S) pia ni Sherehe ya kufunga mwaka na kushukuru neema zote.
    Sherehe hizi za X-Mass ni zimerithiwa na Ukristo ajili hiyo, sisi wengine hazituhusu kabisa, hata ikiwa asili yake ni wapi ni juu yao kuamua kusherehekea watavyo.
    Asili ya jambo fulani yaeza kuwa mbaya lakini ikaboreshwa baadaye na ikawa jambo zuri sana. kwa hiyo usitatizike na asili ya X-Mass waachie wenyewe wenye sherehe yao.
  4. T

    Tikerra JF-Expert Member

    Dec 22, 2008
    Joined: Sep 3, 2008
    Messages: 1,702
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Tatizo ni kwamba Mungu hataki kuchanganya na uongo,kwasababu ndani yake hakuna uongo kabisa.Sasa kusherehea kuzaliwa Kristo Yesu tarehe 25 Decemba ni kumshirikisha Mungu katika uongo,kwa hilo anasema hapana.Pili kushiriki katika sherehe ambazo mwanzo wake ni wa kishetani ni kumkaribisha shetani,na Mungu katika hili anasema hapana.Nisemalo ni hili, kwamba wale wote wanaomwabudu Mungu wa kweli,HAPA NASISITIZA WA KWELI, wanapashwa kujiepusha na ibada zozote ambazo hatma yake ni kumkaribisha shetani MAISHANI.