Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

The Nobel Peace Prize 2010 is for J.K. Nyerere?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Shy, Jun 15, 2009.

  1. Shy

    Shy JF-Expert Member

    Jun 15, 2009
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    ONE of the greatest puzzles in my life is the Nobel Committee pretending that the late Julius K. Nyerere, founding President of the United Republic of Tanzania, never existed.
    I do not have qualifications to nominate Nyerere for the most prestigious award on earth. Even then I will not fold my hands and sit transfixed as if everything is fine.
    I can write at least. I hope that this note will trigger his nomination process. It is therefore inevitable for me to exhume the extraordinary life and time of Julius Nyerere.
    Julius Kambarage Nyerere was born in March 1922 and educated at Tabora School, Makerere College and Edinburg University. In 1960 Nyerere was leader of the opposition in what was still the Trusteeship Territory of Tanganyika. He went to the United Nations several times as a petitioner to pressurize the British to grant Tanganyika independence.
    Tanganyika became independent in 1961. Nyerere abolished racial segregations in all sectors. Tanzania had over 120 tribes as well as racial minorities like Asians, Arabs and Europeans. He created a nation free from tribal loyalties with Kiswahili as its national language. To be sure, Nyerere himself a Catholic, left a Muslim as President of Tanzania. Government officials were from all spectra of life. One of his Prime Ministers was from the nomadic Maasai community. By any standard this is no small triumph.

  2. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    Jun 15, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 135
    The Nobel Prize is not awarded posthumously. For the award's FAQ see http://nobelprize.org/contact/faq/index.html

    One life's work, if outstanding, will shine regardless of whether one is awarded a Nobel or not.Likewise, no matter how many awards a mediocre person is awarded, the mediocrity will prevail
    Last edited: Jun 15, 2009
  3. Aiseam

    Aiseam Member

    Jun 15, 2009
    Joined: Jul 17, 2008
    Messages: 34
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Good idea Pal! I miss Mwalimu Nyerere, am saying this because of mismanagement and smell corruptions of this nation.He retired with one house, he went in grave standing before nation interests ,compared to our current presidents whom they own ten houses per term.
  4. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    Jun 15, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 135
    Tenda mema.....nenda zako.......usingojee shukurani.
  5. Waberoya

    Waberoya JF-Expert Member

    Jun 16, 2009
    Joined: Aug 3, 2008
    Messages: 8,425
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    Is deserving......b'se he still lives
  6. Kinyambiss

    Kinyambiss JF-Expert Member

    Jun 16, 2009
    Joined: Dec 2, 2007
    Messages: 1,373
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Thats what he got for being a communist..lol and besides the Nobel Committee does not do posthumous awards...
  7. S

    Salehe Ndanda Member

    Jun 17, 2009
    Joined: Jun 15, 2009
    Messages: 41
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    'KIZURI HAKIDUMU SIKU ZOTE ' yuko wapi moringe sokoine. mwalimu j.k.Nyerere tumekuwa tunamkumbuka siku zote.NISHANI 22 1,Yugoslavia 15- 10-1969, Guyana,CUBA, Angola x 2, India x 3, Tanzania x 5,Geneva,Msumbiji,Brussels,Nigeria, Usa, Paris,Zimbabwe,Mexico,Guinea Bissau.
    1.Ujamaa na kujitegemea [ARUSHA] 1967
    2.Siasa ni kilimo [IRINGA] 1972
    3.Elimu kwa wote [MARA] 1976
    4. Mtu ni afya [KIGOMA] 1982
    5. Kilimo cha umwagiliaji [KILIMANJARO] 1984
    VITABU 58
    1.Freedom and unity
    2. - - socialism
    3. - - development
    4. Unity for a new order
    5.south s. option
    6.Moyo kabla ya silaha
    7.The plea of the poor
    10. Ujamaa vijijini
  8. Njowepo

    Njowepo JF-Expert Member

    Jun 17, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 9,132
    Likes Received: 279
    Trophy Points: 180
    Tutakukumbuka daima Mwalimu,uko uliko twaomba utuombee ili viongozi wetu wa sasa wawe na moyo wa kizalendo na kuacha ubinafsi na kundekeza rushwa
  9. K

    Kituko JF-Expert Member

    Jun 17, 2009
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,817
    Likes Received: 937
    Trophy Points: 280

    Bwana Salehe hilo bandiko lako ni la maana sana, yaani hayo maazimio ndio ilikuwa dira ya serikali na yalikuwa yanapitiswa kuwa kama guide ya taifa waTanzania walielimishwa maana ya hayo maazimio na hiyo mitazamo na kweli mafanikio tumeyaona,
    sasa tunaambiwa, Ari mpya, kasi mpya sijuhi na ujinga gani mwingine,
    lakini swali la kujiuliza sisi kama waTanzania tuna Dira gani, Ari mpya ni ipi? ufisadi, kasi gani mpya na inelekea wapi maana unakuwa na kasi lakini ujuhi unakoelekea au ni kasi ya kuimaliza nchi, nguvu gani mpya tunayoitaji na ni nguvu ya nini? lazima wananchi waambiwe sasa tunaitaji nguvu mpya ya kitu fulani,
    hivi hawa viongozi wa Tanzania ni wehu au wamesahau hayo maazimio na malengo ya mwelekeo wa Taifa,
    hivi muda mfupi tu wamesahau kila kitu, mbona sisi tunakumbuka?
  10. B

    Bibi Ntilie JF-Expert Member

    Jun 17, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 245
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Salehe Ndanda,
    Naona umeanza kubeba mikoba ya Wahenga! Keep it up.
    Tuzo muhimu analostahili Mwalimu ni kutoka kwa 'Watanzania wake' aliowakumbuka hata akiwa kwenye kitanda cha hospitali kabla mauti haijamkuta.

    Watanzania warejee kwenye yale yote aliyojaribu kuyasimamia na kuelekeza ili yatekelezwe ipasavyo. Mengi hayajapitwa na wakati, yanaweza kabisa kuvaliwa njuga na kutekelezwa kwa manufaa ya Taifa letu. Tukifanya hivyo itakuwa zaidi ya kumpatia Nobel Peace Prize!
  11. Andrew Nyerere

    Andrew Nyerere Verified User

    Jun 17, 2009
    Joined: Nov 10, 2008
    Messages: 2,810
    Likes Received: 749
    Trophy Points: 280
    You do not have to worry too much ab out any one forgetting Nyerere.
    On July 4th,Nyerere will get another one of the posthumous medals,this time it will be a medal for ''helping in the freedom of Rwanda''. And I think also,another medal,''for assisting in the Liberation of Africa.'' The medals will be given to Mama Maria Nyerere.
  12. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    Jun 17, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 135

    While on the question of honoring Mwalimu.

    Much has been said about the canonization of Nyerere.The puzzling part is the man himself was legendary for his humility on the one hand (of "nyumba kubwa kwani mimi tembo?" fame, among many anecdotes) while reportedly devotedly religious on the other (never missing daily morning mass at St. Peters if in Dar).This begs the question, would he really have wanted all this canonization business?

    I know you have some intimate knowledge on the subject, would you shed some light?
  13. Marlenevdc

    Marlenevdc Member

    Jun 18, 2009
    Joined: Oct 1, 2008
    Messages: 50
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hivi saa ngapi alikuwa anaongoza nchi? Naona alijikita kwenye kuandika vitabu tu!
    Na nikiangalia vitabu:
    Siasa ni kilimo - what the hell that is supposed to mean?
    50 years on, what is happening with our kilimo?

    Kilimo cha umwagiliaji maji - where did he practice that?
    As a country, when JK was at helm, the population was barely 8 million people, and not even 25% of them had clean drinking water!
    There are now over 40 million Tz-ans and majority of them NOT only do not have clean drinking water, they do not have reliable electricity!
    How in hell, tell me, can you be prophecizing about kilimo cha umwagiliaji???
    I can repeat same for mtu ni afya, ujamaa vijijini, uchumi wetu and so on! Stop following blindly own propaganda!
    JKN brought this country to its knees, by experimenting on poor Tanzanians.
    When he was out of options (when all else failed: vijiji vya ujamaa, arusha declaration, dodoma declaration, mashirika ya umma n.k.) he decided to resign in 1985, with Tanzania almost bankrupt, with meagre foreign reserves, and no serious source of internal income. He handed over power (partially) to Mwinyi, while clinging to Party Chairmanship which in other words, still in power and capable of dictating what was going on.
    If all he said, did and wrote was RIGHT, why the hell we follow market economy and capitalism since 1985? Who consented that Tanzania should be a socialist country? Did JKN organize a referendum?
    Stop repeating propaganda that you do not even know why and how it came into being!
  14. Marlenevdc

    Marlenevdc Member

    Jun 18, 2009
    Joined: Oct 1, 2008
    Messages: 50
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Suppose (hypothetically) this applied to Nyerere:
    What field do you suggest that he be given the Nobel Prize?
    I know for sure that:
    They do not honour failed policies: ujamaa na kujitegemea!
    They do not honour supporters of insurgencies and leaders who have brought about the fall of other leaders : Biafra, Comorro islands
    They do not honour one Party system dictators: TAA -TANU -CCM
    They do not honour leaders who squandered economic opportunities e.g. received massive AID and nothing good came out of it: SIDA-(Mufindi paper factory), IDA - (Dodoma tiles factory) etc etcThey do not honour leaders who do not listen to expert advice and do not tolerate other opinions: Chief Fundikira, Kambona, Mtei etc etc

    Take stock when we got independence and take stock in 1985, and NOW.
    Do you see any positive trends in terms of: Basic facilities for masses?

    All our leaders are lost, do not know what to do to get us out of poverty, Nyerere included!
    To be fair on him, at least he did not think about himself! He was convinced, honestly, that he was fighting for our good, our country's good, NOT KNOWING, that his policies were DOOMED!!! That is a sad fact!