Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

The Evolution and Atheists Fraud!!!

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by MaxShimba, Jan 1, 2010.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Jan 1, 2010
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=bHdIfusa7X8&feature=related[/ame]

    Darwin never tried to explain the origin of life.

    If the concept of Darwinism were true, and natures evolutionary powers were continuously refining earths biological creatures, one might anticipate that species would be getting progressively vigorous. After all, evolutions major principle is supposed to be development by means of natural selection, i.e., the survival of the fittest. The fact is, however, the whole record of earths history is a sad scene of degeneration.
     
  2. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #2
    Jan 1, 2010
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=PrFu9aGy1Js&feature=related[/ame]
     
  3. The Boss

    The Boss JF-Expert Member

    #3
    Jan 1, 2010
    Joined: Aug 18, 2009
    Messages: 36,150
    Likes Received: 14,573
    Trophy Points: 280
    Max,,
    we huchoki kubishana???
    Mara unawachokoza waislam.
    Mara atheists nao unawachokoza..
    Wats up????

    Kwani huoni kuwa ni imposible kwa watu wote kuwa na dini au imani moja???????
     
  4. W

    Wandugu Masanja JF-Expert Member

    #4
    Jan 1, 2010
    Joined: Apr 26, 2008
    Messages: 1,535
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    dogo mmoja aliuliza suala kwa mama yake eti kweli sisi binadamu tulitokea kuwa wanyama ( evolution) Mama alikubali kuwa kweli ipo evolution, dogo hakumaliza alienda kwa baba na kuuliza eti vipi binaadamu alianzia,, Baba alisema kuna Mungu ndie aliyetuumba sisi wanaadamu na wanyama,, dogo alisema baba ulikosea kwani mama alisema evolution ndio tumekuwa hivi mwanzo tulikuwa wanyama

    Baba alikuna kichwa na kusema family history ya mama ndio wanatokea huko na yangu tumetokea kwa Mungu
     
  5. Ishmael

    Ishmael JF-Expert Member

    #5
    Jul 28, 2014
    Joined: Oct 18, 2011
    Messages: 15,061
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 0
    Kaazi lwei kweli
     
Loading...