Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

THE EnD OF ThE WoRLD.(according to science)

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Good Guy, Apr 22, 2011.

  1. Good Guy

    Good Guy JF-Expert Member

    #1
    Apr 22, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 4,451
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Hello my techno fellows,i've really missed ya'll. Yesterday i saw a documentary on discovery analysing ways in which earth can be destroyed at instant, nuclear explosion was one. It was said that if the total stoke pile of nuclear war heads on earth was to go at once it can wipe the entire civilization. No 1 ndo nilipenda. Did you know that the sun being a medium sized star and after the radiology it's confirmed that it has used half of it's fuel and is expected to run for abt 4bil yrs,baada ya hapo ndo mwisho it will expand to almost twice it's size as it's cooling swallowing near by planets ie Mercury & venus,at the time earth will be a ball of molten rocks no life will exist at the time. Then it will compress it's core and explode into a nova annihlating almost the entire solar system. So ukitoa chochote kitakachotokea hapa kati,dunia mwisho wake ni 4-5 bil years,fascinating right?
     
  2. Kiranja Mkuu

    Kiranja Mkuu JF-Expert Member

    #2
    Apr 22, 2011
    Joined: Feb 18, 2010
    Messages: 2,101
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Unabii wa kisayansi
     
  3. Good Guy

    Good Guy JF-Expert Member

    #3
    Apr 22, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 4,451
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Yeah you may call it that! Ikitabiriwa na nabii mkuu S.Hawking akisaidiwa na nabii mwenzake wa kale Einstein
     
  4. King'asti

    King'asti JF-Expert Member

    #4
    Apr 22, 2011
    Joined: Nov 26, 2009
    Messages: 27,048
    Likes Received: 1,255
    Trophy Points: 280
    how old is the earth right nw?ina maana approximately 2 billion years zishapita?interesting,with the current rate of depletion of resources,no human race will survive that long
     
  5. Rose1980

    Rose1980 JF-Expert Member

    #5
    Apr 22, 2011
    Joined: May 10, 2010
    Messages: 5,705
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 0
    ahh misjaelewa chngereza....:yawn:
     
  6. Good Guy

    Good Guy JF-Expert Member

    #6
    Apr 22, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 4,451
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Na ndo kwanza wa2 wako ignorant kubadili matendo yao. Ila huwezi jua inawezekana ikafika na humans wakawepo,never underestimate the power of human mind.
     
  7. i411

    i411 JF-Expert Member

    #7
    Apr 22, 2011
    Joined: Mar 23, 2011
    Messages: 751
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    Je wajua kuna comet inaitwa Elenin is inakuja kutoka outer-space september 2011 hii inaweza futa uhai wote Dunia. Ina urefu kama 80,000km kama ikigonga hii dunia yetu hakuna kitu kikubwa size ya binadumu yaweza mudu kishindo chake. Mungu akipenda inaweza ikatupita billa tatizo mahesabu mengi yanaonyesha hivyo. Lakini kunauwezekano ikatugonga na siye yatukute yaliyowakuta kina dinosaurs.
     
  8. Good Guy

    Good Guy JF-Expert Member

    #8
    Apr 22, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 4,451
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Yeah ilioneshwa pia animation yake. Wanatabiri kuwa kwa orbit yake itapita karibu na dunia kuliko asteroid yeyote iliyopita karibu nasi. And if its close enough well guess its time to meet our makers!ha
     
  9. Prophet

    Prophet Senior Member

    #9
    Apr 22, 2011
    Joined: Aug 31, 2010
    Messages: 172
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 35
    Nitamuamini yule tu atakayeweza kuniambia, viumbe hai vilitokeaje baada ya big bang
     
  10. mazd

    mazd Senior Member

    #10
    Apr 22, 2011
    Joined: Apr 3, 2011
    Messages: 190
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Hakuna anaeweza kuelewa siri ya mwisho wa ulimwengu ila ALLAH(S.W)--yeye akitaka hata leo wachia mbali hayo ya kupangiana tarehe--Sisi ni wa kwake na hayo mostoroidi na makomenti pia ni ya kwake---Mtii muumba wako--hilo ndio jambo zuri kwako.
     
  11. redSilverDog

    redSilverDog JF-Expert Member

    #11
    Apr 22, 2011
    Joined: Sep 18, 2010
    Messages: 486
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    kama 4-5 bil years hata uko wetu ushapotea..
     
  12. Good Guy

    Good Guy JF-Expert Member

    #12
    Apr 23, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 4,451
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Yeah you along with all polar bears which will all be xtinct.
     
  13. Sizinga

    Sizinga JF-Expert Member

    #13
    Apr 23, 2011
    Joined: Oct 30, 2007
    Messages: 7,790
    Likes Received: 295
    Trophy Points: 180
    nadhani mwisho wa dunia mwakani 2012 haahaaaaaa!!!
     
  14. NOT FOUND

    NOT FOUND Senior Member

    #14
    Apr 23, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 158
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    APART FROM THAT, KUNA ISSUE NYINGINE, YOU CAN CONTRIBUTE:

    WE KNOW THAT ALL HEAVENLY BODIES GOT THEIR FORCE OF GRAVITY, AND THIS FORCE VARIES ACCORDING TO HEAVENLY BODY.

    SASA KUTOKANA NA ACTIVITIES ZINAZOENDELEA DUNIANI, WEIGHT YA DUNIA (MASS X FORCE OF GRAVITY) INAPUNGUA KWA SABABU MASS YA DUNIA INAPUNGUA.

    SASA KUTOKANA NA SABABU HIYO, ILE PATH YA DUNIA KULIZUNGUKA JUA, INAKUWA IN SPIRAL MOTION, KWA SABABU KAMA MASS IKIPUNGUA, IT MEANS JUA LINAKUWA NA NGUVU ZAIDI YA KUIVUTA DUNIA.

    SO IT WILL REACH A POINT AMBAPO DUNIA ITAVUTWA COMPLETELY NA KWENDA KUJIBAMIZA KWENYE JUA HENCE R.I.P DUNIA.

    MFANO WA EVENT KAMA HIYO NI JINSI AMBAVYO INAAMINIKA KUWA ILE RING INAYOZUNGUKA SATURN PLANET, IT WAS ONCE MOON. NADHANI 3 MOONS KAMA SIKOSEI, SO KUTOKANA NA STRONG FORCE OF GRAVIT AMBAYO SATURN INAYO, ILE MIEZI 3 ILIYO KARIBU ZAIDI KATIKA ORBIT IKAVUNJWA NA KUWA RING.

    [​IMG]


    PART II:
    Massive solar storm to hit Earth in 2012 with 'force of 100m bombs

    [​IMG]

    Melbourne, Aug 26 (ANI): Astronomers are predicting that a massive solar storm, much bigger in potential than the one that caused spectacular light shows on Earth earlier this month, is to strike our planet in 2012 with a force of 100 million hydrogen bombs.
    Several US media outlets have reported that NASA was warning the massive flare this month was just a precursor to a massive solar storm building that had the potential to wipe out the entire planet's power grid.
    Despite its rebuttal, NASA's been watching out for this storm since 2006 and reports from the US this week claim the storms could hit on that most Hollywood of disaster dates - 2012.
    Similar storms back in 1859 and 1921 caused worldwide chaos, wiping out telegraph wires on a massive scale. The 2012 storm has the potential to be even more disruptive.
    "The general consensus among general astronomers (and certainly solar astronomers) is that this coming Solar maximum (2012 but possibly later into 2013) will be the most violent in 100 years," News.com.au quoted astronomy lecturer and columnist Dave Reneke as saying.
    "A bold statement and one taken seriously by those it will affect most, namely airline companies, communications companies and anyone working with modern GPS systems.
    "They can even trip circuit breakers and knock out orbiting satellites, as has already been done this year," added Reneke.
    [​IMG]

    [​IMG]

    No one really knows what effect the 2012-2013 Solar Max will have on today's digital-reliant society.
    Dr Richard Fisher, director of NASA's Heliophysics division, told Reneke the super storm would hit like "a bolt of lightning", causing catastrophic consequences for the world's health, emergency services and national security unless precautions are taken.
    NASA said that a recent report by the National Academy of Sciences found that if a similar storm occurred today, it could cause "1 to 2 trillion dollars in damages to society's high-tech infrastructure and require four to 10 years for complete recovery".
    The reason for the concern comes as the sun enters a phase known as Solar Cycle 24.
    Most experts agree, although those who put the date of Solar Max in 2012 are getting the most press.
    They claim satellites will be aged by 50 years, rendering GPS even more useless than ever, and the blast will have the equivalent energy of 100 million hydrogen bombs.
    "We know it is coming but we don't know how bad it is going to be," Fisher told Reneke.
    "Systems will just not work. The flares change the magnetic field on the Earth and it's rapid, just like a lightning bolt. That's the solar effect," he added.
    The findings are published in the most recent issue of Australasian Science. (ANI)
     
  15. Good Guy

    Good Guy JF-Expert Member

    #15
    Apr 23, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 4,451
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Yeah it might happen but judging by massive size of earth and it's vast distance from the sun compared to venus,or mercury i'd say it's almost impossible,but here's another great risk that we face.LOOSING THE MOON. The moon is drifting away from earth at a rate of 3.8cm a year scientists say. This causes a braking effect on earth and in just 100yrs a day will be 2milli seconds longer. I know 3.8cm a year seems like nothing right? But multiply that by a million or billion years and the moon is almost out of the equation. It's hard to imagine how life will be on earth without it,think of it all oceans and lakes would be still without any tide. Cause tides are caused by the moon,also scientists are predicting major and deadly changes in weather if it were to happen. I'm guessing evolution will kick in and i imagine a different look to a human in a million years compared to how we r now.
     
  16. Silas Haki

    Silas Haki JF-Expert Member

    #16
    Apr 23, 2011
    Joined: Oct 18, 2010
    Messages: 368
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    njoo kwangu huwa ninatoa tuition bure kabisa ya kusoma, kuandika, kuongea na kusikiliza lugha hii (English communication skills).
     
  17. q

    quverisa New Member

    #17
    Apr 24, 2011
    Joined: Apr 23, 2011
    Messages: 2
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    mwisho wa dunia mbona tulisikia ni 2000 bt stil mpaka leo bado so now........?
    mh!



    #headche:redfaces:
     
  18. Good Guy

    Good Guy JF-Expert Member

    #18
    Apr 26, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 4,451
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Oh guys did i 4get to mention that the rate of continental drift will cause collision of continents in just 250mil yrs and the sun needs only 1bil years to become 10% brighter and probably evaporate all oceans on earth. And also in 3bil. years the expansion of galaxies will cause our milky way galaxy to smash with the nearby Andromedia galaxy and knocking of planets off their orbits as well as setting new ones in. So untill the sun extinguishes so many events awaits earth. Hopefully an intelligent being out there is looking for us and has another way out.
     
  19. Kimbweka

    Kimbweka JF-Expert Member

    #19
    Apr 26, 2011
    Joined: Jul 16, 2009
    Messages: 8,610
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 145
    Wakati mwingine siwaamini sana hawa wana sayansi maana kuna wengine mpaka wanadiriki kuamini kuwa hakuna
    MUNGU
     
  20. Good Guy

    Good Guy JF-Expert Member

    #20
    Apr 26, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 4,451
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Well you can't blame em' some observations in nature leads to the conclusion.
     
Loading...