Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

TGIF: We are rich... tch!!!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mzee Mwanakijiji, Feb 20, 2009.

  1. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #1
    Feb 20, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,387
    Likes Received: 2,447
    Trophy Points: 280
    News | February 20, 2009
    Tanzania bails out EAC

    Zephania Ubwani

    Arusha

    Tanzania has injected $2m (about Shs4b) to the cash-strapped East African Community as the secretariat came under fire from the regional legislators of its handling of the budget matters.

    The secretary general, Mr Juma Mwapachu, told the East African Legislative Assembly, whose sitting nearly aborted because of the cash crisis, that the money was transferred to EAC account through the Bank of Tanzania on Wednesday.

    He added that Rwanda had also promised to remit some $1m (about Shs2b) to the secretariat as part of its budgetary contributions as well as its obligations to salvage the EAC.

    He said besides Tanzania and Rwanda, other member states have promised to remit their budgetary contributions, other countries have started to settle their outstanding payments to run the EAC secretariat.

    My Take:
    I think we Tanzanians know that we are rich, but like to think we are poor or we are poor people who pretend to be rich!!.. or I don't know!
     
  2. Scientist

    Scientist JF-Expert Member

    #2
    Feb 20, 2009
    Joined: Feb 7, 2009
    Messages: 392
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0

    Mkulu M.M.M! Kwa mtazamo wangu we are very RICH! ila ndio kama ujuavyo, KUPANGA NI KUCHAGUA... kwi! kwi! kwi!
     
  3. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #3
    Feb 20, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,125
    Likes Received: 16,071
    Trophy Points: 280
    We are not rich....tuachane kudanganyana!
    And we are not poor or indigent either...

    We are Miafrika Ndivyo Tulivyo...(does it make sense?)
     
  4. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #4
    Feb 20, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    We are rich in hearts!
     
  5. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #5
    Feb 20, 2009
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Tatizo ni viongozi wetu na kasyndrome ka kupenda misaada na kudhania misaada ni njia rahisi kupata maendeleo.

    We are rich bwana how could we afford the controversial radar, ndege ya raisi, scandalous EPA payments, exempting scandalous local govt expenditures and yet life was at its normal course (The bongo way anywayz)
     
  6. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #6
    Feb 20, 2009
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Bravo!

    But I can't belive my eyes and ears. Si ni sisi tunadaiwaga almost kila mahali michango ya dizaini hii.

    Tatizo ni viongozi wetu na kasyndrome ka kupenda misaada na kudhania misaada ni njia rahisi kupata maendeleo.

    We are rich bwana how could we afford the controversial radar, ndege ya raisi, scandalous EPA payments, exempting scandalous local govt expenditures and yet life was at its normal course (The bongo way anywayz)
     
  7. Nemesis

    Nemesis JF-Expert Member

    #7
    Feb 20, 2009
    Joined: Feb 13, 2008
    Messages: 3,263
    Likes Received: 214
    Trophy Points: 160
    We are rich, Tanzania is a blessed country in terms of natural resources, fertile land and tourist sites. Believe me, mapato ya Serikali ya tanzania ni makubwa kuliko yanayoingizwa kwenye vitabu na hayo yanayoingizwa kwenye vitabu bado ni makubwa kukidhi mahitaji yetu.

    Kuna jambo gani la dharura lililoshindikana kwa kukosa pesa? Think about Richmond, IPTL et al, wizi mkubwa wa mabilioni uliofanyika EPA na majengo pacha,... kusaidia mwekezaji Reli ya kati ... nk madhara yake hayakuonekana. Ideally, kugundulika kwa wizi ule kulitakiwa kutokane na madhara yake kwenye bajeti, inflation ya kutisha nk. Lakini wala, yaani kusingekuwa na wazalendo kuamua kuvujisha siri, tusingejua kabisa.

    Hii inaleta maana kwamba, vyanzo vya mapato havijathibitiwa, bajeti zetu si realistic, tumekosa vipaumbele vya kweli (mgawanyo wa fedha ni zima moto/kwenye tatizo ndo pesa zitapelekwa).
     
  8. Scientist

    Scientist JF-Expert Member

    #8
    Feb 20, 2009
    Joined: Feb 7, 2009
    Messages: 392
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Tatizo lililopo TZ ni kwamba hakuna viongozi waliowekwa kwa manufaa ya wananchi na nchi yao. Kila kiongozi ni FISADI. Kiufupi hatuna 'UONGOZI BORA' Ndio maana we are POOR;although we have a lot of resources
     
  9. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #9
    Feb 20, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,387
    Likes Received: 2,447
    Trophy Points: 280
    kama sisi ni maskini utajiri wetu basi ni wa nini hadi tuweze kuafford to lose over a billion US dollars in 10 years and life continue unimpacted? Lakini kama sisi ni matajiri kwanini tuko kama maskini au ndiyo ni unyenyekevu wenyewe tusionekane tunajionesha kwa watu?
     
  10. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #10
    Feb 20, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,387
    Likes Received: 2,447
    Trophy Points: 280
    REUTERS

    Tanzania plans to build a 400 megawatt coal-fired power plant by 2012 at a cost of $1.2 billion, the chairman of state-run National Development Corporation was quoted saying on Thursday.

    Tanzania suffered serious power cuts in 2006 after drought slashed hydropower production, making the need to diversify to other electricity sources more urgent.

    NDC intends to build the plant near two coal deposits in southwestern Tanzania and is working through Tancoal Energy Limited, a joint venture with Pacific Corporation East Africa, a subsidiary of Australia's Atomic Resources Ltd <ATQ.AX>.

    NDC and Pacific Corporation signed a deal last year to develop the Ngaka and Muhukuru coal fields and Tancoal agreed to commit no less than $500,000 for exploration and completion of a pre-feasibility study and due diligence.

    "This project will only take four years to be completed since its inception in 2008," NDC Chairman Chrisant Mzindakaya was quoted saying in privately-run Guardian newspaper.

    According to Atomic Resources' website, the two deposits have a potential of between 110 million tonnes and 150 million tonnes of coal. The company is also involved in uranium exploration and has other operations in Western Australia.

    Tancoal's director, Peter Tsegas, said the company was awaiting permission to proceed with the project.

    State-run Daily News quoted Tsegas as saying the project would cost $1.2 billion. No further details were available on how the money would be raised. Neither Tancoal nor NDC officials were immediately available to comment.

    State-run Tanzania Electric Supply Company has an installed capacity of 1,212 MW, of which 562 MW is from hydro-power dams. But this is not all regularly available, partly due to intermittent rain.

    The east African economy of about 40 million people also generates more than 280 MW of power from natural gas, and plans to boost this by about 545 MW by 2012.

    Tanesco said late last year it needed to add 70 MW annually to the grid to meet demand, which is expected to surpass 1,100 MW by 2010. (Reporting by George Obulutsa; Editing by David Clarke and Keiron Henderson).

    My Take:

    We are still rich!!!
     
  11. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #11
    Feb 20, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,125
    Likes Received: 16,071
    Trophy Points: 280
    What is rich?
     
  12. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #12
    Feb 20, 2009
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Of course we are rich, very rich! but there are some fisadis who don't want to see the rest of Tanzanian wana neeemeka na urich wa TZ
     
  13. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #13
    Feb 20, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,125
    Likes Received: 16,071
    Trophy Points: 280
    Wow! Good job Kibs...I'm very impressed...
     
  14. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #14
    Feb 20, 2009
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Cheers..! I'm glad you're
     
  15. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #15
    Feb 20, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,125
    Likes Received: 16,071
    Trophy Points: 280
    even more impressed...
     
  16. jmushi1

    jmushi1 JF-Expert Member

    #16
    Feb 20, 2009
    Joined: Nov 2, 2007
    Messages: 16,047
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 145
    Hahaha ndivyo tulivyo...Rich or poor?
    Mimi nadhani we are rich lakini we cant utilize our wealth for the benefit of many pamoja na ufisadi uliojikita kwenye grey area btn mahusiano ya serikali,wafadhili na wananchi.
     
  17. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #17
    Feb 20, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,059
    Likes Received: 9,763
    Trophy Points: 280
    Thanks Mkjj. Zaidi ya Shilingi Trillioni moja kwa miaka 10 na bado tunapeta tu!!! Tanzania siyo maskini kabisa!!!!
     
  18. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #18
    Feb 20, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,387
    Likes Received: 2,447
    Trophy Points: 280

    You see Kib.. whenever you don't take that extra glass of nanihii (check your signature) huwa unamaneno mazito sana. So, can you stay sober for the rest of the day?
     
  19. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #19
    Feb 20, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,059
    Likes Received: 9,763
    Trophy Points: 280
    Siku nyingine unanifurahisha kweli maana huuweka ukada wako pembeni na kuweka maslahi ya nchi mbele. Hongera.
     
  20. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #20
    Feb 20, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,125
    Likes Received: 16,071
    Trophy Points: 280
    Ni Kibs bana....
     
Loading...