Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

TFDA orders withdrawal of Jay Dee bottled water

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Brooklyn, Jan 5, 2011.

  1. Brooklyn

    Brooklyn JF-Expert Member

    #1
    Jan 5, 2011
    Joined: Mar 17, 2009
    Messages: 1,451
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    The Tanzania Food and Drugs Authority (TFDA) has ordered the agent and manufacturer of Lady Jay Dee pure drinking water to recall all its products from the market. The water produced and packed by the A-One Products & Bottlers Ltd, a subsidiary company of Mohammed Enterprises Ltd was launched last Thursady at Paradise Hotel in the city without following procedures when introducing the product into the market like any edible product, TFDA said yesterday.

    Speaking to The Citizen, the authority's acting director general, Mr. Hiiti Sillo, said apart from ordering the company to recall its products, they had also deployed the officers at various places to impound the products.

    Mr. Gadner Habash, who is also Ms Judith Wambura's (Lady Jay Dee) husband, said they had received the orders from TFDA and they were currently fulfilling the directives before bringing back the product to the market after formal registration and certification.

    Source: The Citizen Jan 5, 2011
     
  2. Masika

    Masika JF-Expert Member

    #2
    Jan 5, 2011
    Joined: Sep 18, 2009
    Messages: 731
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    thank you for update
     
  3. Mom

    Mom JF-Expert Member

    #3
    Jan 5, 2011
    Joined: Oct 13, 2009
    Messages: 708
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Nimependa signature zenu!
     
  4. Kisoda2

    Kisoda2 JF-Expert Member

    #4
    Jan 5, 2011
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 961
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 35
    Je wote wanaosambaza haya maji wamefaulu vigezo hivyo?
    Hata wewe Gadner!! ama kweli kuchamba kwingi,...,..,,....
     
  5. Sinkala

    Sinkala JF-Expert Member

    #5
    Jan 5, 2011
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 1,505
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Kwa hiyo kama kuna watu wengine hawajafaulu ndo maana yake tuendelee kusambaziwa yenye viwango duni?
     
  6. regam

    regam JF-Expert Member

    #6
    Jan 5, 2011
    Joined: Jan 4, 2011
    Messages: 268
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Product recall huwa si nzuri kwa bidhaa mpya. Hii iliwahi kusababisha bidhaa moja ya Coca Cola (Dasani) kushindwa kupenetrate soko la ulaya. Lakini kwa nini haya yote yanatokea? Je ni kwamba hakuna awareness ya kutosha ya taasisi husika kuhusiana na procedures zinazotakiwa kufuatwa? Je ni tatizo la mjasiriamali kupuuzia kufuata utaratibu? Yote yanawezekana. Hivyo ni changamoto kwa pande zote mbili. Kwa mjasiriamali inatakiwa unapotaka kuingia katika biashara fulani ujue utaratibu formal wa kufuata ili kuepukana na haya ya mzee wa jahazi. Wakati mwingi wengi tunadhani tunaweza kufanya kila kitu, la hasha. Ndo maana kuna wataalamu mbalimbali.
    Pole Gardner, kukosea ndo kujifunza.
     
Loading...