Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

TB Joshua prophesies Mugabe’s death?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Tanzaniaist, Mar 27, 2012.

  1. T

    Tanzaniaist Senior Member

    #1
    Mar 27, 2012
    Joined: Nov 29, 2011
    Messages: 162
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    TB Joshua prophesies Mugabe's death?

    By Wonai Masvingise and Thelma Chikwanha

    HARARE – Reports that Temitope Balogun Joshua, a Nigerian prophet using the name TB Joshua, has foretold the death of an African president soon have raised debate in many African countries including Zimbabwe where ageing presidents are still in power.

    [​IMG]
    Temitope Balogun Joshua

    TB Joshua, whose prophecies have often come to pass, reportedly made the shocking prophecy during a Sunday service this week, according to several online reports.

    A Zambian website Tumfweko.com claimed that TB Joshua prophesied this message during a Sunday live service broadcast on his Christian television channel Emmanuel TV on Sunday, which they monitored.

    A Malawian website Nyasatimes.com also carried the story yesterday. TB Joshua is the leader of the Synagogue Church of All Nations (Scoan), based in Nigeria.

    Joshua, who commands a large following in Nigeria and beyond, said an African leader would die within 60 days. He failed to hint on the location of the leader, leaving wild guesses to fly around.

    "God loves us, you should pray for one African head of state, when I say President… again the sickness that is likely to take life; sudden death, it could be sickness being in the body for a long time but God showed me the country and the place but I'm not here to say anything like that."

    "When it's too close and there is nothing I can do about it, I'll mention it clear; the place, the country and the person so that they can see what they can do to rescue him. Okay, it is very close. Jesus loves us. Wave your hand, wave your hand," TB Joshua was quoted as saying by the online publications.

    [​IMG]
    Sleeping on the Job: Robert Mugabe

    His prophecy immediately attracted the attention of Zimbabweans who began posting their own conclusions on social networking sites such as Facebook.

    Zanu PF spokesperson Rugare Gumbo, whose leader President Robert Mugabe was the subject of unsavoury facebook postings following the "prophesy", refused to comment.

    "I do not believe some of these prophecies of doom," said Gumbo.

    Mugabe, turning 88 this month, leads Africa's league of aged leaders struggling with reported ill-health.

    In the past, TB Joshua's aides have been forced to deny some prophecies attributed to the "Man of God" although some of his prophecies have been proved to be true. The Daily News was yesterday inundated with callers who wanted to pass on the "prophecy".

    Haya haya mzee wa watu Mugabe bado anadunda baada ya kutabariwa atakufa ndani ya siku sitini na T.B joshua...,sasa tusubiri utabiri mwingine kuhusu Lowassa kuwa raisi 2015..,macho na masikio yetu kutoka kwa T.B JOSHUA (SHEIKE YAHYA WA NIGERIA) ambaye sasa hv utabiri wake unakuwa vice versa

    [​IMG]
     
  2. m

    mgeni wenu JF-Expert Member

    #2
    Mar 27, 2012
    Joined: Jan 2, 2012
    Messages: 3,670
    Likes Received: 613
    Trophy Points: 280
    Hii nayo mpyAaaa
     
  3. only83

    only83 JF-Expert Member

    #3
    Mar 27, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 5,020
    Likes Received: 59
    Trophy Points: 145
    Mimi natofautiana sana na watu wengi kumuhusu TB Joshua..na nawashangaa watanzania na walimwengu kwa ujumla.Kama tunakubali kuwa Shekh Yahya alikuwa ni kimeo kwanini tukubali TB Joshua tumkubali? Huyu jamaa ni janga kwa dunia kwasasa.
     
  4. K

    Kituko JF-Expert Member

    #4
    Mar 27, 2012
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,960
    Likes Received: 1,104
    Trophy Points: 280
    Pamoja na kutoamini hayo mambo mya Mautabiri, lakini kwa hili TB Joshua hakumtaja Mtu jina isipokuwa watu wa Zimbabwe ndio waliulenga utabiri huo na raisi wao Mugabe
     
  5. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #5
    Mar 27, 2012
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,561
    Likes Received: 141
    Trophy Points: 160
    Haya mambo ya utabiri utata mtupu.
     
  6. vipik2

    vipik2 JF-Expert Member

    #6
    Mar 27, 2012
    Joined: Nov 24, 2011
    Messages: 1,123
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Heeeh, kumbe kweli mamvi alikwenda kwa huyu bwana
     
  7. Angel Msoffe

    Angel Msoffe JF-Expert Member

    #7
    Mar 27, 2012
    Joined: Jun 21, 2011
    Messages: 6,800
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 145
    atakufa yeye sasa, maana hata shekh Yahya aliwatabiria wenzake halafu akafa yeye, KAENI MKAO WA MAZISHI
     
  8. OTIS

    OTIS JF-Expert Member

    #8
    Mar 27, 2012
    Joined: Sep 7, 2011
    Messages: 2,150
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Mbona sijaona connection ya Utabiri huu na Mugabe?
    Ni mimi sijaelewa au hata mwandishi wa makala.
    Kuna marais wengi tu wagonjwa na angeweza tangulia wade alieangushwa juzi.
    OTIS
     
  9. MNYISANZU

    MNYISANZU JF-Expert Member

    #9
    Mar 27, 2012
    Joined: Oct 21, 2011
    Messages: 7,049
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Hakumtaja rais atakayekufa. Hata hivyo subiri utaona mwenyewe.
     
  10. babe S

    babe S JF-Expert Member

    #10
    Mar 27, 2012
    Joined: Dec 12, 2011
    Messages: 1,001
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    Mh kwa kweli hata mimi sijaona connection ya utabiri na Mugabe, he said ikiwa too close and can do nothing about it ndiyo atasema ni nani, na kama hajasema lbd Mungu kaepusha au mda bado!
     
  11. Donyongijape

    Donyongijape JF-Expert Member

    #11
    Mar 27, 2012
    Joined: May 28, 2010
    Messages: 1,397
    Likes Received: 36
    Trophy Points: 145
    unasema ameshinda alafu taarifa inasema ndani ya siku sitini na inaonesha jamaa ametabiri jumapili hii...au una maana hzo siku sitini zimeisha tayari?, which means the hot news should be kushinda kifo na c utabiri tena..! Take yako na source yako haviendani.
     
  12. usininukuu

    usininukuu JF-Expert Member

    #12
    Mar 27, 2012
    Joined: Aug 8, 2011
    Messages: 380
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    H! Let us wait
     
  13. King'asti

    King'asti JF-Expert Member

    #13
    Mar 27, 2012
    Joined: Nov 26, 2009
    Messages: 27,047
    Likes Received: 1,247
    Trophy Points: 280
    Lakini kwenye unabii wake hakumtaja Mugabe. Alikataa kusema nchi wala jina la mtu, msimuwekee maneno mdomoni.
    Imani kama inamsaidia mtu aachiwe mwenyewe. Wanaomuamini kama inawasaidia kusonga mbele na kupata tumaini kwa siku zijazo ni kheri kwao. I am not bothered kwa kweli.
     
  14. Watu8

    Watu8 JF-Expert Member

    #14
    Mar 27, 2012
    Joined: Feb 19, 2010
    Messages: 45,886
    Likes Received: 466
    Trophy Points: 180
    nawe umekua mtabiri eenh!
     
  15. Ally Kombo

    Ally Kombo Verified User

    #15
    Mar 27, 2012
    Joined: Nov 11, 2010
    Messages: 11,408
    Likes Received: 34
    Trophy Points: 145
    Unabii wake eti ni kutoka kwa Yesu !
     
  16. RICH OIL SHEIKH

    RICH OIL SHEIKH JF-Expert Member

    #16
    Mar 27, 2012
    Joined: Jan 2, 2012
    Messages: 882
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Duh. Prophecy??????????????
     
  17. Kalunguine

    Kalunguine JF-Expert Member

    #17
    Mar 27, 2012
    Joined: Jul 27, 2010
    Messages: 2,543
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    kazi ipo sana.
     
  18. Shinto

    Shinto JF-Expert Member

    #18
    Mar 27, 2012
    Joined: Dec 6, 2010
    Messages: 1,782
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Huu unabii si umeshapitwa na wakati? Aliutoa January nakumbuka!
     
  19. JOYCE PAUL

    JOYCE PAUL JF-Expert Member

    #19
    Mar 27, 2012
    Joined: Jan 8, 2010
    Messages: 1,004
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    lowassa oyee...hureeee
     
  20. Plato

    Plato JF-Expert Member

    #20
    Mar 27, 2012
    Joined: Aug 28, 2010
    Messages: 421
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Hawa matapeli mnawapa atention yote hii ya nini, joshua sijui uchafu gani wote wezi tuu.madhehebu yenye imani kama hizi wote ni washirikina full stop ndo yaleyale ya loliondo
     
Loading...