Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

TAX HOLLIDAY kila shemu vipi kwenye P.A.Y.E MBONA HAMNA.

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Kibanga Ampiga Mkoloni, Dec 26, 2010.

  1. Kibanga Ampiga Mkoloni

    Kibanga Ampiga Mkoloni JF-Expert Member

    #1
    Dec 26, 2010
    Joined: Aug 9, 2007
    Messages: 12,399
    Likes Received: 226
    Trophy Points: 160
    Naomba na wafanyakazi wanaoaanza kazi kwa miaka MITANO(5) ya kwanza wawe wanapewa Tax Holliday na endapo watahamia kwa muajiri mwingine hiwe hivyohivyo mpaka hapo atakapo timiza miaka mitano kwa muajiri mmoja ndio aweze kukatwa hiyo KODI kama Makampuni ya simu na Mahotel makubwa yanavyofanya.

    Magufuli juzi kasema haya wakati akishuhudia kusainiwa kwa mikataba mipya saba ya ujenzi wabarabara.

    "He called for an end to the tradition of random billboard erection on road reserves, including black spot areas, and said the two years tax holiday extended to big advertisers by municipals and Local Governments Authorities (LGAs) should stop forthwith."


     
  2. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #2
    Dec 26, 2010
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    Kweli inashangaza mtu fresh from school unaanza kulimwa kodi za kufa mtu.kwa upande mwingine unahitaji kuilipa bodi ya mikopo.
    YES WE NEED TAX HOLIDAY!!
     
  3. BLUE BALAA

    BLUE BALAA JF-Expert Member

    #3
    Dec 26, 2010
    Joined: Nov 30, 2010
    Messages: 898
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    What I know Tax holiday is granted to Strategic Investors who invest more than 25ml USD and only in Corporate tax (30%) Rest of investors are paying all taxes right away as soon as the project is in full swing.

    So PAYE iendelee though the rate need to be reviewed as its burden to employees

    If we have any tax consultants in JF can clarify the topic
     
Loading...