Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tathmini ya hali ya usalama Igunga: kampeni mpaka uchaguzi

Discussion in 'Chaguzi Ndogo' started by Ngambo Ngali, Oct 5, 2011.

  1. Ngambo Ngali

    Ngambo Ngali JF-Expert Member

    Oct 5, 2011
    Joined: Apr 17, 2009
    Messages: 3,116
    Likes Received: 51
    Trophy Points: 145
    By ROSE ATHUMANI, 4th October 2011

    THE government is in the process of reviewing laws and regulations on possession of firearms to enhance control over the weapons.

    The Inspector General of Police (IGP), Said Mwema, told a news conference in Dar es Salaam on Tuesday that the revised laws would make it easier to control the misuse of firearms in the country.

    The move comes on the heels of the just ended Igunga election, where a Tabora CCM legislator, Ismail Aden Rage, was seen carrying a pistol at a public rally. It was reported that Mr Rage was fined 100,000/- for carrying the firearm to a campaign rally. The MP apologised saying he was not aware that he was carrying the weapon when he went to the meeting.

    There were also reports of fire exchange among leaders of political parties during by-election campaigns. IGP Mwema concurred that there are people who were owning the arms legally but were using them recklessly to the extent of putting it on a table to instill fear to their spouses, children or enemies.

    "We have to work together to find ways to control misuse of firearms in the country, this include the campaign of surrendering arms for those who do not own them legally," he explained.

    The police chief also urged those who legally own their arms to bring them for inspection.
    "Once the firearm has been inspected, it will be marked and returned to the owner, however for those who do not own those arms legally, the law will take its course," he said.

    On the Igunga by-election, the Inspector General of Police commended the police force and the public in general for the peaceful election. He said despite difference in ideologies among the public, the whole process was peaceful, showing maturity in democracy and politics in the country.

    The IGP noted that challenges that emerged during the Igunga voting will be used as lessons for future elections.

    "I commend the police and the public in general for ensuring the election process was conducted peacefully, however we should all continue to abide by the laws," he stressed. The IGP called upon the public, especially the youth to continue upholding the law and provide police with information of those breaking the laws, especially along the borders where there is a lot of unlawful trade and illegal activities.

    Maswali kadhaa baada ya kumsoma Kamanda Mwema:

    Kwa nini waandishi wa habari hawakuuliza na kwa nini Mwema hakuelezea sababu za Rage kutopelekwa mahamani kwa kosa la kuzurura na silaha?

    kwa nini hakuelezea na hakuulizwa kuwa toka lini mtuhumiwa akiomba radhi polisi basi hapelekwi mahakamani?

    Kwa nini hakuelezea na hakuulizwa ni sababu ipi iliyofanya wabunge waliorusha risasi gesti hawakupelekwa mahakamani?

    Kwa uelewa wake kama mkuu wa polisi anawezaje kusema election ilikuwa peaceful wakati kila siku kulikuwa na kuripoti uvunjifu wa sheria na amani na mwisho wa yote polisi walitawanya watu waliokuwa manadai kutangazwa kwa matokeo?