Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania's Natural Gas Discoveries; Analysis

Discussion in 'Major Projects in Tanzania' started by XIII, Sep 26, 2012.

  1. X

    XIII Member

    #1
    Sep 26, 2012
    Joined: Aug 29, 2012
    Messages: 55
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Tanzania drew international attention this year by almost trebling its appraisal of its natural gas reserves. Now confirmed at 43 Trillion Cubic feet (TCF), they are valued around $430 billion.


    The discovery mirrors a larger energy boom currently taking place in East Africa. According to the U.S. Geological Survey, East Africa's coastal waters are expected to hold up to 441 trillion cubic feet of natural gas. This is almost double the estimate given a few months ago in May 2012, and numbers are likely to grow with further exploration deals in the ‘pipeline’.


    The Economist has hailed the emergence of an "Eastern Eldorado", predicting the region to rival West African resource giants such as Nigeria and Ghana. British Gas have announced plans to invest about $15 billion in Tanzania within the coming decade. This figure alone is .... Read MORE »
     
  2. MadameX

    MadameX JF-Expert Member

    #2
    Sep 26, 2012
    Joined: Dec 27, 2009
    Messages: 7,848
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    utajiri huooo.....
     
  3. J

    Jaslaws JF-Expert Member

    #3
    Sep 26, 2012
    Joined: May 31, 2011
    Messages: 4,313
    Likes Received: 1,001
    Trophy Points: 280
    Utajiri upi?kwa mfumo huu?
     
  4. G

    GEORGE ZZNM New Member

    #4
    Sep 27, 2012
    Joined: Sep 27, 2012
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Tunatakiwa tuanze kutumia sheria kali za rushwa kuliko za china ndipo tutaona matunda ya maliasili yetu.
     
  5. X

    XIII Member

    #5
    Sep 28, 2012
    Joined: Aug 29, 2012
    Messages: 55
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    hahaha.... labda kwa wawekezaji...! kwa sisi wananchi wa kawaida itakuwa muda kuona manufaa ya hizi rasilimali..
     
  6. Bavaria

    Bavaria JF-Expert Member

    #6
    Oct 4, 2012
    Joined: Jun 14, 2011
    Messages: 41,271
    Likes Received: 5,878
    Trophy Points: 280
    Lazima niwe billionaire hapo.
     
  7. fredmlay

    fredmlay JF-Expert Member

    #7
    Nov 14, 2012
    Joined: Apr 30, 2008
    Messages: 1,847
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Kweli ni utajiri lakini tukifanikiwa tu kuacha blah blah..
     
  8. D

    Deus Uzia Member

    #8
    Nov 22, 2012
    Joined: Nov 22, 2012
    Messages: 9
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Tujifunze kwa Venizuela. Resources kama hizi zinakua exploited na wazawa na si wawekezaji

    Sent from my BlackBerry 8520 using JamiiForums
     
  9. B

    BINARY NO JF-Expert Member

    #9
    Aug 8, 2013
    Joined: Dec 29, 2011
    Messages: 1,449
    Likes Received: 106
    Trophy Points: 160
    Tatizo tunafanya makosa yaleyale ya kuingia mikataba na nchi zilezile...Ikiingia mikataba na US,UK and some of EU countries hesabu maumivu kwani makampuni yao yana muingiliano 100% na serikali zao yani tuseme ni serikali zao ndo zinafanya busness na hivyo kutungiwa sera na mabunge yao kiasi sisi wenye mali tukibaki powerless na bila usemi. kwan sehem ya faida ndo inaenda ktk misaada wanayotupa so hutaweza kua na sauti! Tufanye bisnes na China,Russia, Korea na friendly states kuliko hawa MABEBERU
     
Loading...